Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

W 2017 posadziłem kilka borówek. Miejsce nie było dobrze przygotowane. Nawet owocują ale słabo rosną. Chcę jedną z borówek posadzić w kastrze budowlanej. Wykopać jedną którą posadziłem kilka lat temu czy lepiej kupić nową sadzonkę? Miał ktoś doświadczenie z przesadzaniem borówek? Jak to znoszą? Na plantacjach po x latach zastępuje się stare rośliny nowymi? Czy może borówki są długowieczne i mogą rosnąć latami?
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Można je przesadzać.
Borówka żyje do 40 lat.
Warto ją do tego życia dobrze zaopatrzyć.
1. Daj ziemię do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
2. Jak się nadaje do borówki wysokiej to masz szczęście.
Wystarczy posadzić sadzonki, nawozić zgodnie z zaleceniami, podlewać kwaśną wodą i ściółkować.
3, Jak się nie nadaje.
3.1 Wykopać dół na 80 cm. Metr kwadratowy co najmniej na jeden krzak. Lepiej 2.
3.2 Ściany dołu wyszalować deskami owiniętymi grubą folią czarną budowlaną. Deski wystają 20 cm ponad grunt.
3.3 Do dołu na samo dno wrzucić konary, gałęzie, a na nie gałązki, igliwie z drzew iglastych, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 20 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.4 Zapełnić takim przekładańcem gałązki, igliwie z drzew iglastych, torf kwaśny pH 3,5 oraz ziemia z działki cały dół, równo z krawędzią desek.
3.5 Jak będzie osiadać dodawać wymieszane pocięte drobne gałązki iglaste, igliwie, torf kwaśny pH 3,5, ziemię z działki. Grubość tego w sumie 10 cm. Posypać 10 g siarki na metr kwadratowy.
3.6 Po trzech latach dać do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Poprosić o zalecenia.
3.7 Jak badanie wykaże, że ziemia nadaje się dla borówki wysokiej wsadzić sadzonki borówki wysokiej uprawianej do tej pory w coraz większych donicach, czy kastrach.
3.8 Dać 5 cm ściółki z pociętych drobnych gałązek iglastych, igliwia.
3.9 Nie ściółkować torfem!
3.10 Co dwa miesiące sypać siarkę 5 g na metr kwadratowy, Zagrabić. Podlewać wodą zakwaszoną octem spożywczym lub kwasem cytrynowym..
4. Powodzenia! :)
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pięcioletnie, to jeszcze młode. Jako praktyk, a nie teoretyk już teraz rozgrabiłbym mały worek (20 litrów) kwaśnego torfu na każdy krzew w promieniu 40cm wokół pnia borówki. W marcu trzeba by powycinać najstarsze i najsłabsze pędy pędy. W kwietniu dać nawóz dedykowany, od maja do końca czerwca, podlewać podwójną dawką siarczanu amonu (łyżka na wiadro 10l) i powinny dać nowe przyrosty. Starzenie się borówek może być spowodowane brakiem azotu, dlatego oprócz zakwaszaczy gleby wczesną wiosną można dać obornik.
Oddawanie ziemi do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej dla kilku borówek jest nieopłacalne. Wystarczy obserwacja roślin, na podstawie której można wiele wywnioskować
Objawy niedoborów pokarmowych są dokładnie opisane w wielu publikacjach, między innymi w http://www.inhort.pl/files/sor/poradnik ... orowki.pdf
Pomiar pH gleby można robić samemu przy pomocy papierków lakmusowych i wody destylowanej. https://terracottem.pl/jak-sprawdzic-pH-gleby/
boltzman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2022, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze: Zauważyłem, że sadzonka posadzona w doniczkę lepiej rośnie. Być może wiąże się to ciepłem dla korzeni i lepszym napowietrzeniem?
Czy to się tyczy też tegorocznego lata? U mnie odniosłem wrażenie, że rośliny walczyły o przetrwanie w doniczkach 5-7l i to pomimo częstego podlewania. Myślałem, że przynajmniej częściowo to przez bardzo wysokie temperatury.
trzyary pisze:3.1 Wykopać dół na 80 cm.
To poradnik sadzenia borówki czy jakaś kara dla chcących to zrobić?
Na poważnie to proszę o zdjęcia wykopanej borówki z korzeniami sięgającymi tak głęboko.
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja teraz zrobiłem dołki 80x80 i głębokość szpadla jakieś 30cm. Przed zimą się ukorzeni to na wiosnę powinien szybciej wystartować niż sadzony wiosną.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ja kupuję sadzonkę pod koniec sierpnia i sadzę do doniczki co jakiś czas podlewam. Na zimę wkopuje w ziemię i podsypuję korą. W marcu usuwam wszystkie drobne gałązki i w zależności od sadzonki przycinam mocno na 10 cm lub obcinam pąki. Czasami tnę na pół a niektóre nie tnę tylko obrywam kwiatki. W czasie upałów trzeba podlewać codziennie a sadzonkę można postawić w cieniu lub pod drzewem owocowym. Jak sadzonka jest zdrowa to powinna urosnąć w takiej 7-15 l doniczce do 1 m i powinna mieć 3-6 mocnych pędów. Cała doniczka przerośnięta korzeniami. No i mamy sadzonkę powiedzmy C-10 100 cm wartą już kilkadziesiąt zł. Można ją posadzić do kasty np. 50 l i za dwa lata mieć krzew, który w sklepie kosztuje 100 zł i za drugie tyle zbierzemy z niej owoców.
Korzenie borówki nie mają okresu spoczynku zimowego i mogą się we wrześniu i październiku ukorzenić w tej doniczce ogrzewanej jesiennym słońcem. W kwietniu ruszy z kopyta i całą siłę skieruje na wzrost i rozrost.
Borówki sadzone w maju lub czerwcu będą miały ciężko w lecie. Ta moja do czerwca jest już ukorzeniona i latem najczęściej wybija z szyjki nowe pędy te najcenniejsze, szkieletowe.
boltzman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2022, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jakiego kryterium używasz do zdecydowania czy przyciąć sadzonkę na 10cm czy tylko usunąć tylko pąki kwiatowe? Jeśli jej pokrój (np. liczba pędów) Cię nie zadowala to wtedy przycinasz na 10cm?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Podstawowym kryterium to wielkość pojemnika i wiek sadzonki oraz pokrój i wielkość krzewu. Ale także odmiana i zdrowotność. Podstawą jest mieć zdrowy materiał do sadzenia. Np. sadzonka 90 cm w 5 l doniczce, taką kupiłem i oberwałem kwiaty. Efekt jest dobry po roku ma 110 cm i 3 nowe silne pędy. Rokowanie na dalsze lata jest dobre, pomimo ,że to Chandler odmiana dość trudna. Wniosek jest taki ,że kupno drogiej dużej sadzonki do ogrodu jest opłacalne a co ważne ułatwia uprawę ponieważ młode okazy borówki łatwiej ,,spieprzyć" poprzez złe prowadzenie i pozwolenie na obfitsze owocowanie, które zahamuje wzrost.
Sadzonki w 1-2 litowych doniczkach 40-60 cm można przyciąć na pół ale tu decyduje jak ten krzew wygląda. Jak jest wysoki to lepiej oberwać kwiaty i nie robić żadnych podpór, jak się wyłoży pod masą liściową to wybije więcej pędów a o to chodzi.
Sadzonki w małych doniczkach można ciachnąć na 10 cm i jak były zdrowe to wybiją pędy na nowo i się ukorzenią. Ale to nie koniec za rok trzeba je znowu przyciąć zostawiając tylko gruby szkielet. I teraz będzie się działo, powinny wybić pędy nawet ponadmetrowe, grube i silne. Mam 3 tak prowadzone i powiem ,że w 4 roku po sadzeniu 4-5 kg owoców z krzewu może być?
Na 10 -15 cm można przyciąć np. zaniedbanego Bluecropa , który sam się odbuduje i 3 lata będzie z nim spokój.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Obrazek
Patriot po dwóch sezonach sadzony z C2 50 cm. Cały czerwony tworzy teraz pąki. Krzew jest zdrowy i rośnie w 23 l pojemniku.
Obrazek
Duke też po dwóch sezonach i już całkiem sporym owocowaniu (1.5 kg w drugim roku) Zdrowiutki, szykuje się do zimy, rośnie w specjalnej donicy do uprawy borówki 35 l.
Obrazek
Bluecrop sadzony w 2017 r. i ścięty na 10-15 cm w 2020 r. ,ponieważ chorował. W tym roku około 1.5 kg owoców. Ścięcie i profilaktyczny oprysk pomogły, krzew jest zdrowy i szykuje się do zimy. Rośnie w gruncie i ma 130 cm w drugim roku po ścięciu.
Wszystkie te krzewy praktycznie nie wymagają cięcia, tylko drobna kosmetyka na dole. Duke trzeba prześwietlić środek.
Tak to powinno wyglądać w końcu września. Zastosowałem nawóz jesienny do iglaków z siarką 20%.
boltzman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 wrz 2022, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze:rośnie w specjalnej donicy do uprawy borówki 35 l.
Czy to przypadkiem nie jest wysoce specjalistyczna kasterka budowlana model borówka 2000? :wink:
Yogibeer701 pisze:'Bluecrop sadzony w 2017 r. i ścięty na 10-15 cm w 2020 r. ,ponieważ chorował. W tym roku około 1.5 kg owoców. Ścięcie i profilaktyczny oprysk pomogły, krzew jest zdrowy i szykuje się do zimy.
Też mam podobny problem z bluecropem. Ściąłem go ale miał w tym roku tylko minimalne przyrosty i ewidentnie nie wygląda zdrowo. Rośnie w takim podłożu jak inne borówki (torf kwaśny, kora drobna przekompostowana, ziemia rodzima). Jeśli już oprysk to jaki sugerujesz?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Te donice mają specjalne podwyższone dno i tym się różnią od kast są dwa rodzaje 25 l i 35 l. Wystarczy kupić do nich specjalne podłoże do borówki, na dno gruby keramzyt na ściółkę korę. I nabyć zdrową sadzonkę. I musi się udać. Borówki można pryskać Miedzianem a w czasie kwitnienia Switch 62.5 warto prysnąć prewencyjne na szarą pleśń. A po zbiorach na inne choroby grzybowe np. zamieranie pędów.
O nasz krzew musimy dbać i na bieżąco usuwać pozasychane gałązki i pozostałości po gronach owocowych. Na tym rozwijają się grzyby.
Tego Bluecropa co nie odbił ja bym nie trzymał bo jest najwidoczniej chory także pod ziemią i dlatego nie rośnie. Miałem też takie krzewy co nie rosły i nie miały korzeni a właściwie to miały bryłę jak litrowa doniczka?
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze:Miałem też takie krzewy co nie rosły i nie miały korzeni a właściwie to miały bryłę jak litrowa doniczka?
Znajoma kupiła za grosze na wyprzedaży w markecie 3 sadzonki borówki wysokiej. Wsadziła je między krzaki porzeczek.
Przez 3 lata tak wegetowały.
Jedna zniknęła.
Dwie stały w miejscu. Nie wypuściły nowych korzeni. Te które były rosły wewnątrz.
Dostałem te dwie sadzonki i wsadziłem do ziemi przygotowanej dla borówki na jesieni.
Po zimie pojawiły się listki.
W lecie nowe pędy.
Po roku zaowocowały.
Podobnie było u znajomego. Bryła korzeniowa miała kształt doniczki od szkółkarza.
Pomiar pH gleby na dzialce kwasomierzem Helliga wykazał zasadowy odczyn.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8683
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 , możesz napisać konkretnie o jakie donice chodzi ?
One mają system nawadniający ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”