Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Dołączam do właścicieli żywopłotu z buka. 120 metrów z rocznych sadzonek z nadleśnictwa. Sadzone 29 października w ilości około 680 szt. w jednym rzędzie co około 15-20 cm. Podsypane obornikiem granulowanym bydlęcym i wyściółkowany korą iglastą. Ziemia gliniasto-piaszczysta nieco ciężka. Stanowisko w pełni słoneczne. Miejsce dosyć zaciszne. Sadzone sadzonki były jeszcze z liśćmi.

Jak ktoś ma wątpliwości czy przewiezie takie sadzonki samochodem osobowym to uspokajam że jakieś 2000 szt. spokojnie na tylną kanapę wejdzie do osobówki. 8-)
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Tydzień nie minął i jakieś 20 szt. zjedzone przez karczownika..
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Żywopłot z buka

Post »

Kiedy przycinacie żywopłot z buka? Znalazłem informację żeby ciąć już końcem maja (no i to mnie zastanawia) i potem młode przyrosty w lipcu/sierpniu. Jest sens teraz ciąć czy tylko poczekać do sierpnia i wtedy?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Też właśnie się zastanawiam kiedy ciąć swoje. Dostały niestety mrozem na wiosnę i teraz jeszcze regenerują się wypuszczając nowe liście. Poczekam pewnie miesiąc.. niech dobrze je deszcz podleje i jak będzie pasmo fajnych ciepłych suchych dni to wtedy przytnę pod koniec czerwca.

Chyba masz w głowie to co ja że jak się szybko przytnie to szybciej będzie gęsto i na co czekać... :D ale chyba teoretycznie lepiej troszkę poczekać żeby system korzeniowy się nakarmił tymi liśćmi które są i ładnie rozrósł. Myślę że najoptymalniejszy byłby właśnie lipiec/sierpień ale nie wiem czy doczekam.

Zauważyłem że najładniej rosną te w cieniu gdzie od godziny 11:00 już w nim są. Jeśli ktoś szuka czegoś na żywopłot do cienia to buk jest spoko. U mnie 90% 120-metrowego w pełnym słońcu ale jak mówie - najładniejsze pasmo w cieniu.

Zadawałem też pytanie czy można przycinać korzeń podczas sadzenia - można - nie zrobiło to na nich większego wrażenia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z buka

Post »

Przyciąłem jednak swój teraz. Jakieś średnio 15 cm nad ziemią. Nie szedł równo. Cześć była przemrożona, część nie. Same sadzonki jedne wystrzeliły na 50 cm.. drugie pozostały na 15 cm. Odbudowywał więc liście które i tak pójdą na ścięcie. Wolałem mu tego oszczędzić - dlatego przyciąłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”