Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

a jak z chorobami?
nie chce mi się walczyć - przegrać - sadzić od nowa
planuję go na długie lata - musi przegrodzić mój ogród w połowie, bo na sąsiedniej działce w zastraszającym tempie powstał nowy dom, którego mieszkańcy zaglądają do mojego przytulnego zakątka :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Czemu jeszcze nie wystartowawszy liczysz na przegraną?
Problemów nadzwyczajnych z nimi nie ma.
Co mogę dodać -na żywo z grabu nie widziałem tylko z buku ale (potwierdzą to zapewne i inni)żywopłot z grabu daje tą możliwość że nawet zimą jest podobno tak gęsty i zawiły w środku że niewiele widać
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

nie spodziewam się przegranej, ale w strategicznych miejscach sadzę jak najmniej problematyczne rośliny
tego doświadczenia nabrałam po bezskutecznej walce z rdzą na 30-letniej sośnie wejmutce
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

A powiedzcie, gdzie sie kupuje sadzonki buka.
Czy w szkółkach sprzedają?
Bo ja do tej pory spotkałam sie tylko z sadzonkami z nadleśnictwa.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

W szkółkach ozdobnych też można nabyć buka, ten o czerwonych liściach jest rzadszy i droższy od tego o zielonych liściach.
Najlepiej jednak jest kupować w nadleśnictwie, ponieważ szkółka leśna produkuje sadzonki z nasion miejscowych (takie sadzonki są przystosowane do miejscowych warunków klimatycznych).
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Buk na żywopłot

Post »

Pawle, widzę że orientujesz się w temacie, mam więc pytanie, bo nigdzie na forum jakoś nie mogłem znaleźć: Oba gatunki rosną na początku wolno, ale który z nich rośnie choć trochę szybciej w młodości? :) bo sam waham się którego wybrać, szczególnie że będzie to żywopłot częściowo w pobliżu wyrośniętej lipy :roll:
Kuba
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

Czysty gatunek zazwyczaj rośnie szybciej, niż jego odmiany. Myślę, że tu jest tak samo (chociaż z siewkami buka nie miałem do czynienia)

Czerwony jest oczywiście ładniejszy, ale potrzebuje słońca, by się wybarwiać. Jak ta lipa robi cień, to efekt może być średni. Ale i tak ładniejszy słabo czerwony, niż czysto zielony :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

3 lata temu wiosną posadziłam żywopłot z grabu. Sadzonki miały ok 120-130cm wys. Wczesną jesienią zeszłego roku ledwo dostawałam z wyciągniętymi rękoma (mam 174cm wzrostu) i długimi nożycami aby zrobic ostatnie (tego roku) cięcie również z wysokości żywopłotu. W ciągu tych 3, lat 5-6 razy/rocznie robiłam cięcie boczne i z wysokości. Boczne robiłam dośc silne, żeby sie zagęściły. O moim żywopłocie mogę powiedziec, że rośnie jak szalony przynajmniej do tej pory. Może dlatego, że układałam pod nim trawę do góry korzeniami zdjętą z miejsc pod rabaty. Ziemia w tych miejscach jest fantastyczna, puszysta, pełno w niej dżdżowniczek.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

witaj Kamilo,

nie ukrywam, że bardzo lubię takie żywopłoty; stąd zapytam, dysponujesz może zdjęciami tego żywopłotu (po posadzeniu i dziś?). jeśli tak, to mogłabyś je zamieścić w tym wątku? Czy tak okazałe kilkuletnie sadzonki nabyłaś wiosną w szkółce leśniej z gołym korzeniem czy też były to ukorzenione rośliny z pojemników? Pytam, bo to ma też wpływ na tempo wzrostu, a u Ciebie z tego co napisałaś, żywopłot rośnie jak szalony. Byłbym również zobowiązany, gdybyś napisała jak długi jest to żywopłot, czy go nawozisz wiosną, jaką ma wystawę oraz czy sadzony był w jednym czy też w dwóch rzędach.
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

witam
Kamilo powiedz mi proszę w jaki sposób posadziłaś swój grabowy żywopłot (chodzi mi o odstępy i ilość rzędów),czy i jeżeli tak to po jakim czasie zamknął się.
Może ktoś też wie czy nie będzie mu przeszkadzał(żywopłotowi znaczy się oczywiście)szpaler ciętych na 2metry brzózek ,wiem że brzoza ma płytko korzenie a odstęp między brzozami a grabem lub bukiem miałabym ok 1m pozdrawiam a.
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Moje sadzonki kupiłam w szkółce w pojemnikach. Niestety zrobiłam ten błąd, że posadziłam żywopłot w jednym rzędzie ale w odstępach co 20-25 cm. Mierzy jakieś 30m długości. Zależało mi żeby na wysokości szybciej osłonił niż zrobił bardzo szczelną osłonę u dołu dlatego pozwoliłam mu rosnąc do góry i w zwiazku z tym na dole mam prześwity, nie jest jeszcze bardzo szczelny ale mysle że to kwestia czasu jeśli tylko jakieś choróbsko mi go nie zniszczy lub krety bo tej zimy wykopały sobie korytarze wzdłuż żywopłotu :evil: . Jako nawóz myślę, że posłużyła mu ułożona trawa, która bardzo szybko się rozłożyła a może też ma znaczenie to, że w zeszłym roku wzdłuż żywopłotu posadziłam bób ( nie miałam gdzie wcisnąc na działce a moja rodzinka go uwielbia jeśc)? Przy okazji zaskakująco ładnie to wyglądało. W pierwszym roku maj/czerwiec podlewałam go gnojówką z pokrzywy bo bardzo chorował i nikt nie wiedział dlaczego. I to wszystko co mu zafundowałam. Właściwie to w całości ma południową wystawę. Oczywiście jak tylko znajdę zdjęcia to je wkleję (gdzieś na płytkach powinny byc).
Aaa... i ściółkuję glebę skoszoną trawą wokół grabów.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Kamilo,

dziękuję za odpowiedź i zdjęcia; mając tak duże sadzonki dobrze zrobiłaś, że nie przycinałaś nisko tylko pozowliłaś mu rosnąć na wysokość. Boki się jeszcze zagęszczą - i tak już wygląda całkiem nieźle. Trochę cierpliwości, a żywopłot taki wynagrodzi Ci czekanie ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”