Azalia indyjska ( Rhododendron simsii, Azalea indica ) ,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
marzenaruda
200p
200p
Posty: 467
Od: 7 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Azalia Indyjska - uprawa, nasze doświadczenia

Post »

Obrazek
Ta była kupiona w styczniu.

Obrazek
A ta w lutym

Zdjęcia są robione w marcu :)
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Azalia Indyjska - uprawa, nasze doświadczenia

Post »

Mam takie pytanko dotyczące stanowiska dla Azalii :D Zakupiona w styczniu, stała na parapecie południowego okna ,przy szybie. W pokoju było dosyć chłodno.Teraz są piękne słoneczne dni i w pokoju robi się wręcz gorąco.Czy mogę ją tam zostawić ,czy szukać chłodniejszego miejsca?
Awatar użytkownika
marzenaruda
200p
200p
Posty: 467
Od: 7 paź 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Azalia Indyjska - uprawa, nasze doświadczenia

Post »

Moje stoją w najchłodniejszym pokoju z oknami od wschodu.
Myślę, że dla tego tak długo i obficie kwitną.
Pozdrawiam Marzena
agietkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2013, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Azalia - brązowe, schnące liście

Post »

Witam serdecznie,
postanowiłam poszukać pomocy gdzieś na forach kwiatowych, bo już nie wiem co z moją Azalią i sama nie daje rady.

Mianowicie, jakieś trzy tygodnie temu bardzo mi zmarniała, liście zrobiły się na końcach brązowe i suche, zaczyna sie to najczęsciej od góry liścia i idzie po brzegach. Podlewam ją regularnie, stosuje odżywki.
Straciła już bardzo dużo liści, nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo wszystkie chore obrałam... Ale patrze, że znowu są zaatakowane nowe liście.
Dziwne jest też to, że część liści jest ciemno zielona, a część ma takie jakby "białe" unerwienie, i inny kolor. Jakby były wybarwione. Te jaśniejsze są dużo większe, pojawiły się jakoś w lipcu.
Miesiąc temu przeprowadziłam się do innego miejsca, i tutaj Azalia czuje się dużo gorzej...

Ktoś pomoże?

Zdjęcia nieaktywne - usunąłem linki/norbert76.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Azalia doniczkowa, brązowe liście? choroba? pomocy!

Post »

Moim zdaniem brak jest mikroelementów. Zazwyczaj jest tak, że rośliny, które rosną w podłożu kwaśnym przed dłuższy czas, nie pobierają mikroelementów, gdyż nie są dla roślin przyswajalne, bądź szybko wypłukiwane. w tym przypadku twoja azalia może cierpieć na niedobór miedzi lub manganu. Wówczas wystepuje chloroza liści, czyli zółknięcie, bladnięcie młodych lisci , żyłki robia sie chlorotyczne białe. Starsze liście na brzegach zaczynaja brązowiec i zasychac.
Z mikroelemetami jest o tyle źle, że sa mało przyswajalne w takim podłożu, łatwo wymywalne podczas podlewania i cięzko je do glebowo dostarczyc roslinie. Zatem zalecane jest nawożenie interwencyjne, tzw.dolistne. :) Ja bym zaproponował zwyczajny florovit. Opryskuj azalię 2 x w tygodniu, aż do ustapienia objawów. Warto by było zmienic podłoże. Polecam szczepionkę mikoryzową dla kwasolubnych. To tez powinno poprawic kondycję rosliny. Tylko pamiętaj szczepionka w formie zawiesiny, a nie granulatu :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Azalia Indyjska - uprawa, nasze doświadczenia

Post »

Odświeżam wątek.
Dzisiaj dostałam 2 olbrzymie krzaczki azalii indyjskiej na urodziny od męża, który kompletnie nie zna się na roślinach. Chciał zrobić mi przyjemność i ustawił je w ogrodzie - bo przecież azalie to rośliny ogrodowe. W ostatniej chwili udało mi się uratować i przynieść do domu ( właśnie jest 1 stopień C) . Mam pytanie przy jakiej temperaturze azalie indyjskie mogą bezpiecznie zamieszkać w ogrodzie, sprawa jest pilna bo u mnie na parapetach króluje rozsada ( papryki, pomidory) a niedługo trzeba siać dyniowate więc na te azalie miejsca brak.

--- 14 kwi 2014, o 19:33---

Nie dostałam odpowiedzi więc szukałam w necie - potrzebują minimum 18 stopni C.
Przedstawię Wam moje piękności:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
licja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia doniczkowa, brązowe liście? choroba? pomocy!

Post »

Witajcie,

chciałabym się upewnić, że z moją azalią jest podobny problem, jak przedstawiony w tym wątku, i że powinnam podjąć podobne działanie.

Roślina dużo przeszła, ale wciąż odżywa, choć spisywałam ją już na straty. Opadanie liści, ataki kota (który lubi ją zjadać), ułamanie gałązek przez kota. Dlatego jest taka wyłysiała na dolnych łodyżkach. Od około miesiąca lub więcej brązowieją i schną jej liście od czubków poczynając. Na podstawie forum zdiagnozowałam brak żelaza i od tygodnia dostarczam jej preparat przeciw chlorozie (do ziemi). Wciąż na szczęście rosną jej nowe listki, ale część z nich także już schnie w taki sam sposób.

Azalia stoi na wschodnim parapecie, ma chłodno. Podlewam ją przegotowaną i odstaną wodą (wcześniej tylko odstaną i może to dlatego pojawiła się choroba).

Czy powinnam jeszcze zintensyfikować kurację i zraszać ją preparatem na chlorozę? Czy wtedy stosunek płynu do wody powinien być mniejszy? Czy do tego jeszcze nawozić ją intensywniej zwykłym nawozem, mimo zimy?

https://www.dropbox.com/s/on2yxm516929k ... 4.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ab2n61u2tc1cw ... 7.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/x9v1h1ggwbe9z ... 9.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/6pz22dqe4p9mi ... 8.jpg?dl=0
rasputin0805
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 lut 2016, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

AZALIA POTRZEBUJE WASZEJ POMOCY!!!!!

Post »

Witam, mam problem z moją azalia ;:145 młode listki dziwnie się zwijają oraz wyglądają jakby była nadgryzione. Zaś stare brązowieją od czubka :/ ziemia zrobiła się biała nie wiem czemu:/ sadziłem ja w ziemi do azali, podlewałem przegotowaną wodą. wrzucam foto. Proszę o pomoc :) .
z góry DZIĘKUJĘ!!

Azalia japońska Geisha Orange

Obrazek


Obrazek
ziemia21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 lis 2010, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelszczyzna

Azalia japońska hodowla w domu

Post »

Witam,
4 tygodnie temu kupiłam 2 azalie. Niestety obie w tym samym czasie obeschły, wyglądają jakby nie były podlewane. W pierwszym tygodniu podałam je nawozem do kwitnących, a w trzecim sypkim nawozem do różaneczników. Czy przenawoziłam? W jednej z azalii ziemia pokryła się pleśnią. Proszę o podpowiedź co zrobić.
PS: obie postawione były zdała od ostrego słońca, choruje też storczyk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Azalia - brązowe, schnące liście

Post »

Jeśli chodzi o storczyka, to mamy osobną sekcję i wydaje mi się, że jego choroba może nie mieć związku z problem Azalii.
Wg mnie "spaliłaś" jej korzenie tym drugim nawozem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Azalia gubi liście

Post »

Hej,
moja azalia ma chyba podobny problem, jak opisany powyżej.
Listki sypią się, brązowieją od czubka i są jakby pokryte (posypane?) białym nalotem. Wygląda to jak na tablicy przetartej niezbyt dobrze wypłukaną gąbką, takie kredowe pozostałości. I podobnie jak te luźne listki na fotce w poprzednim poście.
Azalia stoi u mnie miesiąc z kawałkiem, zostały jej już raptem 2 kwiaty. Nie stoi na parapecie, tylko na niewysokiej szafce oddzielonej od okna sporym łóżkiem. Wydaje mi się, że światła ma dość sporo, o ile dzień jest słoneczny (strona południowo-zachodnia). Tyle że w tym pokoju nikt nie mieszka, więc jak już zapadną ciemności, tam rzadko jest zapalane światło.Temperatura w pokoju utrzymuje się w granicach 15-18 stopni. Podlewałam ją co 2-3 dni, podłoże cały czas było wilgotne, a mimo to listki opadają.
Zastanawiam się, czy to nie jest jakaś choroba. Myślałam, że listki są pokryte kurzem, bo np. długo stała na posadzce w kwiaciarni, i przetarłam je wilgotnym ręcznikiem papierowym. Od tamtej pory są takie właśnie, jakby zostały kredą posypane.
Gdyby ktoś był w stanie rozpoznać, co jej jest, byłabym wdzięczna. Może to ta szara pleśń? Czym to zwalczyć?
Ten biały nalot widzę też na gałązkach tuż przy ziemi i chyba nawet na samej ziemi w jednym miejscu (przy obrzeżu doniczki).

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Azalia gubi liście

Post »

W jakiej odległości stoi od okna i w jakim rośnie podłożu. Przesadzałaś po zakupie? Azalie powinny być sadzone do o wiele kwaśniejszej ziemi niż inne rośliny doniczkowe. W handlu dostaniesz specjalną ziemię dedykowaną do tych roślin.
Druga sprawa, w okresie jesienno - zimowym azalie powinny rosnąć na parapecie, a nie gdzieś w głębi pomieszczenia - masz za ciemne stanowisko.
Trzecia sprawa, utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże.
Czwarta, oczywiście grzejnik musi być wyłączony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Przytulanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 lis 2018, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Azalia gubi liście

Post »

Nie przesadzałam po zakupie, bo wyczytałam, że nie przesadza się kwitnących roślin. Tak że jest w takiej ziemi, w jakiej była w kwiaciarni. Pięknie wtedy kwitła.
Nie jest bardzo w głębi pomieszczenia - to światło na zdjęciu jest naturalne, tak dziś było w tym pokoju, dopóki świeciło słońce, nie rozjaśniałam fotki. Wydawało mi się, że o tej porze roku już by jej było na parapecie za zimno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”