Azalia indyjska ( Rhododendron simsii, Azalea indica ) ,wymagania,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Agula76
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 3 sie 2007, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Azalia indyjska ( Rhododendron simsii, Azalea indica ) ,wymagania,problemy

Post »

Witam serdecznie !
Przejrzałam forum, ale niestety nie umiem znaleźć dopowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie mam azalie indyjską od stycznia tego roku. Mam wrażenie że ponownie chce kwitnąć. Wydaje mi się to nieco za szybko. Jest to trudne do uchwycenia, bo podobnie wyglądają nowo wyrastające pędy tzn. najpierw powstają pąki z których rozwijają się liście. Ale moje pytanie jest czy w okresie kwitnienia powinnam ją nawozić czy raczej nie? Jest w nowej ziemi i do tej pory jej nie nawoziłam. Może ktoś z was ma azalie i jest wstanie mi pomóc ? Zdjęcia azalki. Niestety nie mam obecnych ze świeżymi pąkami.
Pozdr.
Aga

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Ja mam swoją już kilka lat. Gdy próbowałam zastosować się do porady z gazety i zadołować ją w ogródku, zaczęła ponownie kwitnąć i tak już robi co roku. Zasilam ją w czasie kwitnienia, a w przerwach przesadzam do większej doniczki i obie jesteśmy zadowolone :wink:
Obrazek
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Azalia doniczkowa

Post »

Wiosną otrzymałam w prezencie prześliczną azalię, kiedy przekwitła wystawiłam ją na balkon. Przeżyła i o dziwo zaczynają wyrastać pąki kwiatowe! Przycięłam zaschnięte gałązki i wniosłam do domu i... dalej nie wiem jak z nią postępować. Przesadzić? Jakim nawozem podlewać? Mam nawóz do storczyków i do hortensji. Czy któryś z nich można użyć?
Proszę o pomoc!
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Hej, witam. Moim zdaniem nie przesadzać, a zwłaszcza podczas kwitnienia. Po kwitnieniu, ale jeśli to konieczne, gdy korzenie przerastają przez otwory w doniczce. Najlepszy będzie nawóz zawierający wapń. Sprawdź, który z wymienionych go ma w składzie. Nie przesadzaj jednak z nawozem, bo to nie pora na dokarmianie. Jednak ze względu, na rozpoczynające się kwitnienie wyjątkowo zastosuj, ale raczej słabszą dawkę niż zalecana. Po przekwitnięciu na zimę przenieś azalię w chłodne i jasne miejsce, a po ukazaniu się kwiatów wnieść ponownie do pokoju. Pozdrawiam serdecznie. :lol:
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Zawsze sądziłam, że azalie nie znoszą wapnia. Podlewamy je przecież wodą miekką (ja podlewam przegotowaną). Ale może się mylę...
pozdrawiam Dorota
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Dorotko, tak sugerują w "mądrych księgach" opisując azalię. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważała. Czasami roślinki mają zaskakujące wymagania... Pozdrawiam. :lol:
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

A zatem spróbuję. Przecież człowiek uczy się całe życie. Przejrzałam jednak moje nawozy do kwiatów i niestety nie zawierają wapnia :( . Może spróbować "babcinego" sposobu i podlewać wodą, w której moczyły się skorupki z jajek?
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Azalia indyjska wymagania,uprawa,uwagi

Post »

Dostałam przepiękną azalię w doniczce.Widzę ,że kwiatki zaczynają juz więdnąć.Co mam dalej robić?.Czy azalia przetrwa i znowu zakwitnie?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

doniczkowa azalia to tak zwana azalia indyjska - po przekwitnięciu można ją trzymać dalej i doprowadzić znowu do kwitnięcia ;) po przekwitnięciu przesadź ją do większej doniczki (gdyż te sklepowe są strasznie ciasne), najlepiej z substratem torfowym bo azalie lubią kwaśne podłoże ale to pewnie wiesz ;) jeśli chcesz może wykreować swoją azalie na drzewko, ja tak planuję zrobić jak tylko przekwitnie, usuń w tym celu dolne boczne gałązki i formuj ją na kształt drzewka, poprzycinaj nadmiernie wydłużone pędy. Pod koniec maja można wynieść ją na dwór, w miejsce lekko zacienione i zaciszne od wiatru. Azalia lubi wodę i zraszanie liści. Najlepiej nawozić azalię co 3 tygodnie nawozem do różaneczników. We wrześniu roślinka wraca do domu gdzieś w chłodne miejsce gdzie temperatura nie jest zbyt wysoka. Po zabarwieniu pierwszych pąków można już trzymać ją w normalnej temperaturze pokojowej. Do rozkwitnięcia dobrze jest zraszać całą roślinę, potem kwiatów już nie ;) to chyba tyle, powodzenia ;)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Slicznie Ci dziękuję za tak wyczerpującą poradę :D :D :D
Spróbuję zrobic faktycznie drzewko bo roslinka jest spora i mam pole do popisu.W doniczkowych to ja nie jestem dobra :?
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Przy okazji:

Różanecznik Indyjski, zwany azalią, to należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae) niewielki krzew, pochodzący z Chin i Tajwanu
Azalia to bardzo urokliwa roślina, serdecznie polecana przez większość hodowców.

Uprawa:
Co do wymagań azalii, to potrzebuje ona stanowiska jasnego, osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, z odpowiednią wilgotnością. Azalia najlepiej czują się w temperaturze 15- 18 ?C, dlatego nie należy ich stawiać w pobliżu kaloryfera. Gdy chcemy umieścić azalię w ciepłym pokoju, a dopiero ją zakupiliśmy, musimy najpierw przetrzymać ją kilka dni w chłodniejszym pomieszczeniu, tak, aby nie dostała ona szoku, związanego ze zmianą warunków. Różanecznik od maja do września, powinniśmy wynieść do ogrodu i zadołować w bardziej cieniste miejsce wraz z doniczką. Gdy nie mamy takiego miejsca, możemy to uczynić również na balkonie, wykorzystując do tego np. skrzynkę czy jakiś inny pojemnik. We wrześniu należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce (10 ?C), a następnie, po wytworzeniu pąków kwiatowych przenosimy ją do cieplejszego miejsca. Podłoże dla azali winno być, specjalnym podłożem dla tego gatunku, bądź ziemią uniwersalną zmieszaną z torfem wysoce kwaśnym, tak, aby odczyn wynosił pH 4- 5. Przesadzamy, w miarę potrzeby (najczęściej, co dwa lata) a wilgotność podłoża powinna być stale umiarkowana. Podlewamy miękką wodą (deszczówką) a nawożenie wykonujemy od końca kwietnia do końca lipca. Pamiętajmy, aby azalia miała zapewniony dobry drenaż. Dla uzyskania rozgałęzionych krzewów, należy je regularnie przycinać, w zależności od potrzeby, usuwając zbyt długie pędy. Usuwając systematycznie pędy z dolnych partii rośliny, z czasem pozwoli na uzyskanie z azalii formy miniaturowego drzewka. Właściciele tych roślin często formują z nich małe bonsai. Przy pielęgnacji należy również pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów. Rozmnażanie tych roślin odbywa się przez sadzonki wierzchołkowe i szczepienie, aczkolwiek jest to bardzo trudne w amatorskich warunkach. Azalia indyjska jest znakomitą dekoracją do chłodniejszych pomieszczeń, niezastąpiona w ogrodach zimowych jak i na tarasach oraz balkonach.
Azalie doniczkowe są podatne na przędziorka (zbyt ciepłe i suche stanowisko), mszyce, larwy opuchlaków, septoryjną plamistość liści. Gdy zauważymy czernienie liści na naszych azaliach, to najprawdopodobniej oznaka zbyt niskiej temperatury a bladość liści, braku światła lub stosowania twardej wody. Zbyt wysoka temperatura może wpłynąć również na zahamowanie rozwijania się pąków.Autor opisu ? Sargon.



http://www.swiatkwiatow.pl/rozanecznik- ... id393.html


:D :D :D
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Jeśli będziesz formować, możesz spróbować ukorzenić obcięte pędy. Ja parę lat temu po przycinaniu azalii włożyłem gałązki do wody i jedna na kilkanaście wypuściła korzonki (nie używałem ukorzeniacza, choć teraz myślę, że mógłby pomóc). Ukorzeniona azalia żyje sobie tak do dziś, tej zimy nawet zakwitła, choć trzeba przyznać, że rośnie wolniej od tych sklepowych. Jednak nie ma to jak samodzielnie wyhodować lub ukorzenić sobie jakąś roślinkę :)
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Obiecuję Marcinie ,ze postaram się ,aby ta azalia przezyła.Teraz jeszcze kwitnie ,ale jak tylko przestanie to wezmę się za nią .O efektach będę Cię informować :wink:
Zdjęcie zamieszczę w niedzielę bo teraz jadę na działkę a znowu niemiłosiernie leje :evil:
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”