Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
bwoj54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6792
Od: 8 wrz 2012, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Dołączę się do wątku karmnikowego , który urzekł mnie bez reszty . Mam go na ścieżce między kamiennymi płytami od 3 lat ( jasny i ciemny ) . Ten o ciemnej zieleni tworzy bardziej okazałe, zbite poduchy , jasny jest rachityczny . Zmorą są wyrastające z tych poduch chwasty ,( zwłaszcza szczawik rożkowaty , podobny do koniczyny , żółto kwitnący ) Bardzo pracochłonne jest usuwanie ich ...usuwam wąskim nożykiem , wówczas nieciekawie wyglądają poduchy , albo urywam tylko to co nad poduchami ( syzyfowa praca) za kilka dni to samo. Nie lubi przesuszenia ( zamiera) wówczas trzeba zapełniać plackowate miejsca ( przygotowuję nowe sadzonki , z tego co mi wyrośnie poza miejscem dozwolonym ) . Nie lubi też nadmiaru wody , może wygniwać . Ja na razie nie rezygnuję z niego , ale problemów sporo . Nie wiem , czy te zdjęcia , które oglądamy w czasopismach albo w necie pochodzą z autentycznych nasadzeń .
Obrazek

Obrazek
"Ogród jest nie tylko rozkoszą dla oka, ale i ukojeniem dla duszy "(...) Pozdrawiam! Bogusia
Mój ogród na fotografii cz.10 Moje wątki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

bwoj54obejrzyj zdjęcia karmnika w tym starym wątku (str.16 i 17, 18) to autentyczne nasadzenie, aż dech zapiera z zachwytu
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... &start=255

Myślę, że jest to w głównej mierze kwestia rodzaju gleby, musi być dobra, przepuszczalna, lekko wilgotna. Na zbijającej się, mało zdrenowanej, karmnik zamiera/gnije, a na zbyt suchej/przesuszającej się łatwo usycha.To dość wymagająca roślina.
Awatar użytkownika
bwoj54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6792
Od: 8 wrz 2012, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Dziękuje selli 7 za link ...potwierdzam , że to zależy od gleby , ale jak sterylne ( od chwastów) musi być też podłoże, że nie widać żadnego chwaścika , na prezentowanym obrazie w podanym przez Ciebie linku . Pozdrawiam serdecznie ;:180
"Ogród jest nie tylko rozkoszą dla oka, ale i ukojeniem dla duszy "(...) Pozdrawiam! Bogusia
Mój ogród na fotografii cz.10 Moje wątki
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Dzień dobry wszystkim, może ktoś będzie w stanie mi pomóc :)
Mój karmnik ościsty zamarł po zimie. Jest chyba wysuszony i ma jasnobrązowe listki. To normalne? Czy raczej już nic z niego nie będzie??
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Nic z niego nie będzie, mój w podobnym stanie dziś wylądował na kompoście.Poprzednią, łagodną zimę przetrwał dobrze.
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

:(
Szkoda, bo latem pięknie wyglądał.
No nic spróbuję może jeszcze raz albo wybiorę tym razem inną roślinę.
Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Sprowadziłem z Moskwy nasiona piołunu wysiałem do skrzynki wykiełkowały ale jedna roślinka była inna a że takiej dotychczas nie widziałem przepikowałem ją z piołunami do ogrodu - właśnie zakwitła . Wirtualny atlas roślin rozpoznał ją jako Karmnik ościsty - zajmuje mało miejsca więc niech rośnie .
Obrazek
Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Karmnik ościsty

Post »

Cz ktoś uprawiał karmnik z siewu? Chciałabym posiać i później podzielić na małe kępki i posadzić. Czy lepiej wysiać od razu do małych doniczek i tak uzyskać sadzonki?
Pozdrawiam. Sławka
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Ktoś przrzucił mojego posta do tego wątku, poczytałam i wiele się wyjaśniło. :)
Pozdrawiam. Sławka
dxxxd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 lis 2022, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Karmnik ościsty (Sagina subulata) uprawa,problemy

Post »

Witam serdecznie:)
Posadziłam u siebie w klombie karmnik i zauważyłam, że na jednej ze stron zaczął sie rozrastać mech. Zastanawiam się, co powinnam teraz zrobić - usuwać go czy pozwolić dalej sie rozwijać? Chciałabym, aby klomb byl wypełniony "puszystą" zielenią. Nie wiem czy mech nie będzie zbyt inwazyjny i czy nie zahamuje ekspansji karmnika.
Będę wdzięczna za wszelkie porady oraz sugestie.
Pozdrawiam

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”