Bób cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

dzień dobry. Planuję zrobić rozsadę bobu, żeby po wysadzeniu do gruntu mogła być przedplonem. To mój pierwszy raz :oops: więc popowiedzcie co może być plonem po bobie. I druga rzecz, czy bób nadaje się na poplon?



Beata
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bób cz.4

Post »

Jak będziesz sadzić bób z rozsady, to w lipcu powinnaś mieć już pustą grządkę. Ja u siebie wsiałam wczesną fasolkę szparagową, a na drugiej grządkce dałam b.wczesne ogórki z rozsady. Zarówno fasolka, jak i ogórki dały zadowalający plon. Można też wsadzić kalarepę z rozsady, może bardzo wczesne pomidory (np. Beta) dadzą radę. Na pewno warzywa sałatowe zdążą, a rokietta siewna nawet do zimy będzie rosła, jak się nie przesuszy i nie przegrzeje, bo wtedy strzela w pędy kwiatostanowe. Na rzodkiewkę może być za ciepło. Celuj we wczesne i bardzo wczesne warzywa, albo kwiaty :) Najwyżej we wrześniu nakryjesz włókniną, albo folią perforowaną.

Bób na poplon nie wiem, ale może sama poeksperymentuję, bo jakby go z rozsady wsadzić, to może zdąży :wink: Nie wiem, w jakim rejonie mieszkasz i jaki masz długi okres wegetacji. U mnie miałby chyba szansę.
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

mieszkam w łódzkiem, celuję w bób jako przedplon przed ogórkiem, może się uda. Ale chciałabym też mieć wyżerkę na jesień, więc spróbuję pokombinować z poplonem bób+kapusta
Irek_2
200p
200p
Posty: 236
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.4

Post »

Bobu z kapustą jeszcze nie jadłem. To może być mieszanka wybuchowa ;:oj
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bób cz.4

Post »

Zapomniałam Ci dopisać.
Żeby przyspieszyć zbiór bobu z wiosennego sadzenia rozsady, przykrywałam go włókniną po wysadzeniu. Robiłam mikro tunel z giętkich rurek, tak na 0,5m wysokości. Zdejmowałam włókninę, jak rośliny się nie mieściły pod nią.
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

A na kiedy przypadał Ci wtedy zbiór?
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bób cz.4

Post »

Zbiór mam koniec czerwca/początek lipca.
Najczęściej udaje mi się wysiać bób końcem lutego/początkiem marca, ale to we Wrocławiu. Przykrywam włókniną. W połowie lipca wyrywam już krzaczki, spulchniam ziemię i sadzę ogórki lub sieję fasolkę. Dużo też zależy od przebiegu pogody. Jak marzec zimny, a kwiecień suchy, to słabo to widzę bez zrobienia rozsad, nawet we Wrocławiu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

Też za mną chodzi przyśpieszona uprawa bobu, tzn ogólnie taki jest plan już z jesieni, by na poletku dyniowym rósł bób i był kasowany w miare wzrostu pędów dyni.

Musze przypomnieć sobie jakie odmiany mam, by wybrać o najkrótszym okresie wegetacji.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Tak jak pisze Błażej na rynku jest sporo odmian bobu różniących się długością okresu wegetacji. Odmiany wczesne zbierane są po 75-80 dniach od wysiania, średnio wczesne po 80-90 dniach a średnio późne po 90-100 dniach. Różnica wynosi nawet miesiąc. Warto więc, jeżeli zależy nam na jak najwcześniejszym zbiorze postawić na wczesną odmianę. Przy uprawie z rozsady i sadzeniu wczesnej odmiany na początku IV można przyjąć, że zbiór zakończymy pod koniec czerwca. Mimo, że bób znosi spadki temperatury to sadzenie w marcu może być zawodne. Dużo zależy od tego jaki areał chcesz obsadzić i jakie warunki możesz zapewnić rozsadzie, czy masz możliwość, gdyby warunki były niesprzyjające, przetrzymania rozsady (wiąże się to z koniecznością przesadzenia do większych pierścieni/doniczek), czy będziesz osłaniać rośliny po wysadzeniu?
Co do poplonowej uprawy bobu to owszem jest ona możliwa ale plon jest zdecydowanie mniejszy (nawet o 50%), bez możliwości nawadniania nawet nie warto się bawić w uprawę poplonową. Bardzo wzrasta też ryzyko porażenia roślin przez patogeny (np. rdza). Na niewielkim areale amatorsko można próbować uprawiać po bobie wiele gatunków zwłaszcza z rozsady. Ja często, mimo, że nie jest to optymalne następstwo roślin uprawiam wczesną marchew lub fasolę. Można brukselkę,brokuły, cukinię lub ogórki z rozsady. :wit
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

Dziękuję za odpowiedzi, zaczynam eksperymentarną rozsadę wczesnych bobów, zobaczymy co się wydarzy 😁 natrętnie pytam o terminy zbiorów, bo po bobie chciałabym wsadzić ogórki, cukinie. Oczywiście też z rozsady, mam małe grzadeczki, muszę wycisnąć jak najwięcej. Bob lubi chłód, ale do jakich temperatur?
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Bób cz.4

Post »

Ja już jutro zabieram się za wysianie bobu na bardzo wczesny zbiór (rozsady). Nie mam zupełnie doświadczenia z bobem, ale trochę się nasłuchałam i naczytałam. Jedyna odmiana jaka była u nas w ogrodniczym, to Bartek, średnio-wczesna. Mam plan, żeby później na jego miejscu posadzić jarmuż na zbiór zimowy. Nie wiem czy dobrze się orientuje ale zniesie do -4°C ?
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bób cz.4

Post »

;:7
Siewki bobu wytrzymują przymrozki do -4°C. Starszy bób potrafi wytrzymać nawet do -6°C .
Gdy prognozowane są większe przymrozki, bób można przykryć agrowłókniną.
Na początku lutego wysiałem już bób na rozsadę. W pierwszej dekadzie marca będzie wysadzony na działce.
;:304
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bób cz.4

Post »

;:7

Siew bobu 02.02.br.

po 6 dniach...
Obrazek

po 12 dniach...
Obrazek


Obrazek

;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”