Bób cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

Jak siałam bób, to do dołka dawałam zawsze po dwa nasiona.
Fasolkę i groch też sieje po dwa, a nawet 3 nasionka
Asia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Ja mam grządkę 6 m długości i planuję 3 rzędy. Będę sadzić co 20-25 cm po 2 rośliny. Potrzebuję ok. 90 pierścieni po 2 nasiona w każdym. Namoczę ok. 220-250 nasion a następnie przeniosę spęczniałe nasiona do wiaderka z wilgotnym perlitem. Jak zaczną kiełkować nasionka po 2 szt powędrują do pierścieni. W momencie jak roślinki przebiją się przez podłoże powędrują do tunelu.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Bób cz.4

Post »

Dzięki za cenne informacje.
Posłucham praktyków i również wysieję po 2 sztuki do kubka. ;:333
Pozdrawiam, Jacek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

Bób zawsze sieję po 4 nasionka, co 25 cm, w jednym rzędzie. Rozsadę też po 4 nasionka w doniczki ok. 2 l. Rozsada w tak dużych doniczkach bardzo dobrze sobie radzi. U mnie jest późna i zimna wiosna, więc wysadzam już spore rozsadki (ok. 20cm)dopiero w maju. W doniczkach dokarmiam humusem i gnojówką. Bób lubi dobre stanowisko, nawiezione obornikiem. Ogólnie poletko przygotowuję tak samo, jak pod inne ''żarłoczne'' warzywa, czyli takie jak kapustne, dyniowate i psiankowate. Bób z rozsady zawsze zdążę zebrać zanim mszyce się pojawią. Natomiast z siewu wprost do gruntu, jest sporo później i mszyca atakuje w fazie kwitnienia.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Bób cz.4

Post »

Witam ponownie :)
Ja w tym roku zdecydowałam, że będziemy siać bób bezpośrednio do gruntu w marcu. Przygotowałam tunel przykryty agrowłókniną wiosenną. W zeszłym roku lutową rozsadę zmroziło mi w garażu, a ta późniejsza (luty/marzec) posadzona w tym samym czasie co wysiew bezpośrednio do gruntu kwitła w tym samym czasie i wszystko było zaatakowane przez mszyce. Zobaczymy jak będzie w tym roku.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

W zasadzie bob i groch można siać, jak ziemia rozmarznie

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wczoraj wieczorem zalany wodą a dzisiaj przełożony do wilgotnego perlitu. Jeżeli ktoś bawi się w namaczanie nasion bobu, to jak Błażej słusznie przypomniał, pamiętajmy aby słoik był odpowiednio duży i szeroki bo może być problem z wyjęciem napęczniałych nasion.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Bób cz.4

Post »

Witam. Jaka wczesną odmianę bobu polecacie z wlasnego doświadczenia? Przez wiele lat siałem Bizona, ale z chęcią spróbował bym czegoś innego.
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.4

Post »

przemek1136 pisze: 18 lut 2024, o 15:34 Jeżeli ktoś bawi się w namaczanie nasion bobu, to jak Błażej słusznie przypomniał, pamiętajmy aby słoik był odpowiednio duży i szeroki bo może być problem z wyjęciem napęczniałych nasion.
Namaczam w misce z szerokim dnem. Leżą rozłożone pojedynczo. Najpierw na 1 dobę zalewam całe nasiona, a potem tylko tyle, aby były wilgotne i odwracam nasiona, aby równomiernie były wilgotne. Dopiero jak puszczają kiełki wkładam do doniczki z ziemią. Wtedy trzymam już w chłodniejszym pokoju na podłodze. Jak zaczynają wschodzić wystawiam do szklarni. Ale u mnie to jeszcze za wcześnie na siewy. Zaczekam do marca.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Halski pisze: 18 lut 2024, o 16:28 Witam. Jaka wczesną odmianę bobu polecacie z wlasnego doświadczenia? Przez wiele lat siałem Bizona, ale z chęcią spróbował bym czegoś innego.
Z polskich odmian warto spróbować Bonzo lub Dragon. Obie odmiany mają okres wegetacji ok. 75-80 dni. Bonzo ma większe strąki ale jest ich mniej na roślinie. Bonzo jest niższy.
Z odmian zagranicznych jest sporo wczesnych odmian. Ja akurat będę uprawiał Witkiem Manita i Figaro (nieco późniejsza)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

Cosik tam zerka. :wink:


Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

W tym roku namoczony 17 II bób a przeniesiony dzień później do wilgotnego perlitu zaczyna kiełkować. Dzisiaj 77 skiełkowanych nasion trafiło do VEFI 77. Jutro następna partia powędruje po 2 nasionka do pierścieni.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Obrazek
Kiełkujący bób Witkiem Manita.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”