Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Przyczyną były nie ilość otworów, bo w przypadku doniczek dedykowanych storczykom jest wystarczająco, ale to co napisałem wcześniej - doniczka w osłonce oraz jeszcze produkcyjna mieszanka, która z reguły dłużej trzyma wilgoć.
Gdybyś od razu przesadziła nie patrząc na kwiaty, to dzisiaj pewnie korzenie byłyby w dużo lepszym stanie.

Kup korę śródziemnomorską, a nie gotowe podłoże do storczyków. Ewentualnie możesz wymieszać korę z keramzytem.
Na razie możesz dać do samego keramzytu - kupisz w markecie budowlanym, a jak dostaniesz korę to albo do niej, albo do w/w mieszanki.
Na razie niech korzenie obeschną - możesz posadzić jutro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Witam, mój storczyk stoi na parapecie, blisko okna już kilka miesięcy. Namaczałem raz na 3 tygodnie, z około 20 minut... Okno często było uchylone w dzień. Nie spryskiwałem go. Kwiata nie ma już dawno, miał dwa pędy wcześniej. Na liściu coś widzę brązowego, nie wiem grzyb jakiś? Nie wiem czy ten się jeszcze nadaje ale chyba nie, mam odciąć te suche zgniłe korzenie i obsypać węglem? zamieszczam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Przegrzanie i oparzenie słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Witam. Kilka miesięcy temu pytałem Was o poradę w sprawie mojego storczyka bez korzeni. Udało się i korzenie odrosły i dziękuje za porady. Teraz mam inny problem. Ten sam storczyk . Chciałbym go wreszcie wsadzić do doniczki. Jednak coś nie tak z liśćmi. Może i tym razem ktoś mi doradzi
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

To samo co wyżej, przegrzanie i poparzenia słoneczne.
Zdejmij z parapetu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

I co teraz zrobić ? Przejdzie ? W sumie to stał na parapecie 4 dni ale tutaj słońca nie było tylko lało cały czas
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

A jak ma się niby tkanka zregenerować?

Gdzie wcześniej stał?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Zawsze stał na stole a ostatnio przez 4 dni na parapecie bo nie było zbyt słonecznie i lało . Co teraz można zrobić ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

No dobra, coś tutaj jest nie tak. Jeśli nie oparzenia słoneczne, to w takim razie są to zmiany fizjologiczne. Inaczej mówiąc, roślina nie pobiera wody w wystarczającej ilości i doszło do, w dużym uproszczeniu, do degradacji tkanek.
Upewniając się, zmiany powstały po wystawieniu rośliny na parapet? Z tego co widzę, to ten storczyk ma tylko korzenie powietrzne, nie widzę właściwych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Korzenie ma
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

To są korzenie powietrzne, nie przeszły jeszcze zmiany w korzenie właściwe. Stąd zaburzenia fizjologiczne w gospodarce wodnej tego storczyka.
Daj go do bardzo luźnego podłoża, np. mieszanki keramzytu i kory śródziemnomorskiej, a powinny się bardziej rozwinąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
covo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2022, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

storczyk > czy większa doniczka? czy dodać korę? żółtawe liście

Post »

storczyk jakoś trzyma się:
https://imgsh.net/a/afzGLg3.png
doniczka - plastik + osłonka szklana przezroczysta tak prezentują sie z korzeniami:
https://imgsh.net/a/dyC92z0.png
https://imgsh.net/a/kKAmbxI.png

PYTANIA:
a/czy powinna być większa doniczka?
b/czy z tą, czy z większą doniczką - nie jest za mało kory? warto nasypać garść/dwie na górze, żeby korzenie bardziej przykryło, nie będą tak szybko wysychały, kora przytrzyma wodę?

PYTANIE:
liść, może dwa, (ewidentnie) żółkną: https://imgsh.net/a/hJxFhmk.png
Niedawno jeden całkowicie stał się żółty, odpadł.
Dlaczego teraz żółkną? w końcu co parę miesięcy kwitnie... Czyli "jakby" nie jest źle. A jednak.
Nie jest nadmiernie podlewany. Raz na tydzień na ok 25 min doniczka wstawiana do wody, po wyjęciu woda całkowicie umyka z doniczki.
A może nie chodzi o przelewanie, ale o coś odwrotnego? Kory nie jest za dużo (widać na foto), może korzenie za bardzo przesuszają się.
Nie wiem, pytam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: storczyk > czy większa doniczka? czy dodać korę? żółtawe liście

Post »

Ten storczyk zdycha.
Korzenie są martwe, pogniłe.
1. Osłonka do wywalenia, doniczka ma stać na podstawce, żeby do korzeni docierało powietrze - również od spodu.
2. Nigdy nie podlewa się (moczy w przypadku storczyków) co do dnia... Tylko wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie, a kolor korzeni zmieni się z zielonego na srebrnoszary.
3. Stanowisko blisko okna.
4. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, storczyki preferują ciasne doniczki.
Tutaj pewnie większość korzeni będzie zgniła.
5. Kwitnienie nie zawsze oznacza dobrą kondycję. Wręcz przeciwnie, mogą kwitnąć również w stanie agonalnym, do którego stopniowo zmierza ten storczyk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”