CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Grzejnik jest, ale w tym pokoju tylko lekko grzał i z kilkudniowymi przerwami, są tu też inne rośliny wrażliwe na "grzejnik". Doniczka trochę większa od bryły, bez przesady, pisali, że lepiej mniej niż więcej (do tej rośliny).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Sprawdź stan korzeni, jeśli będą ok. nie odkręcaj grzejnika oraz poczekaj jeszcze parę tygodni. Im więcej będzie słońca, tym roślina powinna coraz lepiej rosnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Justyna1212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 mar 2023, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

hej, czy wiecie moze co dolega mojemu kaktusowi?:(
Szukalam informacji o chorobach i probowalam porownac z innymi zdjeciami ale nic mi nie pasuje.
Niepokoi mnie zmieniajacy sie kolor na dole, bezowe plamy (jakby suche) i male biale plamki na calym kaktusie (wczesniej byly tylko na dole a teraz sa juz na calej powierzchni)

Obrazek

Obrazek

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dlaczego podłoże jest wilgotne? W okresie jesienno-zimowym nie podlewa się kaktusów w ogóle i powinno się zimować w chłodzie.
Jaki dokładnie jest stan podłoża?
A i doniczka jest o wiele za duża. Sukulenty sadzimy do ciasnych doniczek.
Zmiany są twarde czy miękkie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Justyna1212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 mar 2023, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rosliny ktore byly w tym samym pomieszczeniu zaatakowaly ziemiorki wiec kazda rosline w poblizu podlalam srodkiem na robaki - dlatego ziemia na zdjeciu jest wilgotna.
W tym pomieszczeniu jest chlodno - nie jest ogrzewane (temp ok 15 stopni), ale czy swiatlo sloneczne tez powinno byc ograniczone?

Biale, jakby wyschniete plamy sa twarde, caly kaktus jest trochę miększy niż zazwyczaj.

Przesadzic do mniejszej doniczki teraz czy jeszcze poczekac do wiosny?

Prosimy o poprawną pisownię na forum o używanie znaków diakrytycznych w swoich postach./Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rośliny przesadzamy przez cały rok (zwłaszcza interwencyjnie) i dotyczy to również sukulentów. Istotne żeby mieszanka była całkowicie sucha. Kaktusy sadzisz do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:5.
15 stopni to trochę za wysoka temperatura, optymalne byłaby góra około 10 - 12, ale obecnie to już nie ma sensu.
Jeśli zmiany są twarde to może być to po prostu efekt starzenia, takie korkowacenie tkanki zaczyna się od dołu.
Natomiast jeśli nie podlewałaś przez dłuższy czas to korpus może być lekko miękki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Justyna1212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 mar 2023, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję!
NataliaR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2023, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry! Potrzebuje pomocy w sprawie mojego Echinocactus. W ostatnim czasie zauważyłam ze zacząć pleśnieć i skurczyć, bardzo mi zależy na uratowaniu go. Co mogę zrobić?


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Niewiele, gnije od środka.
Możesz spróbować odciąć górę i jeśli przekrój będzie jasny bez ciemnych plam, to obeschnięciu możesz spróbować położyć na podłożu i są pewne szanse, że się ukorzeni.
Do czasu ukorzenienia jedynie spryskujesz od czasu do czasu delikatnie korpus i ew. podłoże wokół.

Obrazek

Podlewałaś w okresie jesienno-zimowym? Jakie miał stanowisko?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
NataliaR
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2023, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie podlewałam przez cały sezon jesienno-zimowy, jedynie ok. dwóch tygodni temu małe kropelki wody wlałam, z brzegu doniczki, jeszcze wtedy nie widziałam z drugiej strony zgnilizny. A z koleji teraz w pokoju nasłonecznienie ma słabe, przez wiosnę-lato stał w słońcu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kaktusy się wybudza robiąc codziennie przez okres około 2 - 3 tygodni delikatnie spryskujesz. Dopiero po tym możesz delikatnie podlać.
Inna sprawa, że jeszcze za wcześnie na wybudzanie, gdzieś za miesiąc dopiero.
W okresie jesienno-zimowym dobrze jest zapewnić chłodne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry. Mam chorych ok. 40%, może nawet blisko połowę kaktusów z mojego domowego zbioru. Ta sama choroba niszczy je od lat. Starsze części rośliny atakuje brązowy nalot, przez który początkowo jeszcze trochę prześwituje pierwotna zielona powierzchnia, ale z czasem staje się intensywnie brązowy (jasnobrązowy), wygląda jak uschnięte miejsca. Zniszczenia rozszerzają się coraz wyżej na coraz młodsze części kaktusów. Jedynie te wyrośnięte w ostatnim roku, ewentualnie jeszcze dwa lata temu są wolne od choroby. Zanim brązowa naleciałość w pełni zaatakuje powierzchnię, najpierw tworzą się nieduże plamy przeważnie wokół cierni. One stają się coraz większe i przybywa ich. Opisana choroba atakuje mi zarówno kaktusy kuliste, jak i cylindryczne, pędy cienkie i grube, a także opuncje. Co jakiś czas kolejny zniszczony kaktus muszę wyrzucić. W 2020 r. szukałem na tym forum pomocy w związku z tym samym problemem. Wtedy bez efektu. Podejrzewano rdzę albo suchą zgniliznę - opryskiwałem starannie preparatem Topsin M 500 SC. W innym roku pryskałem przeciw chorobom grzybowym preparatem Amistar 250 SC. Wygląda na to, że to jeszcze inna choroba. Może tym razem ktoś potrafi trafnie ją rozpoznać i doradzi, jak ratować kaktusy. Załączam kilka zdjęć pokazujących różny stopień zaawansowania choroby.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

To przędziorki, mała wilgotność powietrza i mnożą się na potęgę i żerują. Oprysk kilkakrotny środkiem roztoczobójczym i najlepiej wystawić na świeże powietrze, balkon, okno zewnętrzne
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”