CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Marek5Marek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sie 2023, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze: 27 sie 2023, o 22:02 Sukulenty w okresie wegetacji podlewasz obficie, a nie skąpo.

Jakie ma stanowisko?
nie podlewam skąpo, chodziło mi o to, że nie przelewam
co to za zmiany na liściach?
stoi na parapecie po stronie północnej (poltora roku)

Nie chodzi mi o teorie, tylko absolutna pewnosc co to za zmiany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jakie teorie?

Masz roślinę słońcolubną i trzymasz na północnym parapecie, to jak ma ona zdrowo rosnąć?
Przyczyny schnięcia liści może być wiele, brak słońca, zaburzenia gospodarki wodnej, z tego co widzę za duża doniczka i jednak coś nie tak z podlewaniem.
Sukulenty preferują ciasne doniczki.
Zacznij od sprawdzenia stanu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marek5Marek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sie 2023, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przecież mam tu słońce, trafił mi się chyba jakiś wrażliwszy okaz, inne sukulenty nie mają żadnych plam, a rosną na tym samym parapecie od lat. Doniczka nie jest za duża (nie wiem gdzie pan to widzi, nie ma zdjęcia doniczki :D), jest po brzegi w tej gasterii, więc to nie to. Jest CIASNO. WIęc odpada moja myśl, że za ciasno :D to może za mało podlewam (chociaż to by było dziwne). PIsalem, że korzenie są ok

Miałem jeszcze haworsje, którą wręcz zabrałem z tego parapetu, bo liście przestały być twarde i zrobiła się brązowa od tego słońca, z mniejszą ilością światła znowu lepiej wygląda i jest zielona jak była.

Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
Dziękuję.
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Gdzie masz na północnym parapecie słońce? A jeśli nawet, to masz go szczątkowe.
Mówię o słońcu jakie jest na południowym, względnie zachodnim czy wschodnim parapecie.
Podlewanie też może być przyczyną, ilość, częstotliwość ma znaczenie. Sukulenty w okresie wegetacji, czyli wiosna - lato podlewasz obficie, a kolejne podlanie jak tylko przeschnie całkowicie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marek5Marek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sie 2023, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Skoro mi świeci na tyle, że muszę zasłaniać zasłonki (z lewej strony pokoju) bo mnie oślepia, to chyba jest. ;:173
Mogę spróbować więcej podlewać, chociaż pierwszy raz widzę takie plamy jak na pierwszym zdjęciu. Raczej to mnie bardziej martwi, niż kilka sucharów (bo jednak nowe liście rosną).
Eszeweria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2023, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry, przychodzę poradzić się jeśli chodzi o dziwny wygląd dwóch liści mojej eszewerii. Jest to odmiana "lola". Liście zrobiły się jakieś czarnawe (na zdjęciu wyszło trochę ciemniej niż jest na żywo). Nie jest przelana, dopuszczam do przesuszenia podłoża, stoi na słonecznym parapecie. Co to może być?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Od słońca.

Sukulenty w okresie wegetacji (wiosna - koniec lata) podlewasz zawsze obficie, a kolejne podlanie jak tylko całkowicie przeschnie podłoże. Podlewanie skąpe jest więc nieprawidłowe. Jedynie w okresie jesienno-zimowym stopniowo ograniczasz częstotliwość i ilość wody do około raz w miesiącu.
Rośnie w mieszance ziemi i perlitu w proporcji mniej więcej 1:2, czy dalej rośnie w podłożu produkcyjnym?
Marek5Marek pisze: 28 sie 2023, o 22:10 Skoro mi świeci na tyle, że muszę zasłaniać zasłonki (z lewej strony pokoju) bo mnie oślepia, to chyba jest. ;:173
Mogę spróbować więcej podlewać, chociaż pierwszy raz widzę takie plamy jak na pierwszym zdjęciu. Raczej to mnie bardziej martwi, niż kilka sucharów (bo jednak nowe liście rosną).

1. No i co, że Cię oślepia? Jakim cudem natężenie słońca od północnej strony, czyli podczas wschodu albo tuż przed zachodem miało być silniejsze niż świecące przez dużą część dnia od strony południowej? 🤦‍♂
Na południowym masz prawdziwą patelnię...

2. Zmiany są natury fizjologicznej, czyli od nieprawidłowego podlewania, jeśli korzenie jak twierdzisz są zdrowe i wypełniają prawie większość doniczki.

Ilość godzin słonecznych oraz jego natężenie też ma swój wpływ na prawidłowy rozwój tych sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marek5Marek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sie 2023, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czy jeśli zaistnieje (wg rośliny) prawidłowe podlewanie czy tam słońce, to możliwe, że te zmiany się cofną? Czy już nie ma odwrotu na tych liściach. Bo np przy brązowieniu od słońca, po przeniesieniu do mniej oświetlonego miejsca, ładnie wraca kolor zielony.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jedyne co znika to przebarwienia od słońca i w okresie jesienno-zimowym liście sukulentów robią się zielone. Ale to zupełnie inna sprawa.
Tutaj te plamy pozostaną, doszło do mniejszej i większej nekrozy tkanek - skrajne to suche liście.

Istotne jest żeby jeszcze pod koniec tego sezonu zapewnić jak najwięcej słońca i poprawić podlewanie, żeby zmiany nie szły na kolejne liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Hej,
przeszukałam wątek i internety i nie spotkałam się z takim nalotem jak ma moja opuncja (zdj.1 i 2).
Zaczęły jej się robić też takie białe plamy jak na zdj. 3, co to może być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
marikama
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 lis 2019, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień Dobry,
Dzisiaj przesadzałam kaktusy. Większość to gymnocalycium.
Niestety część z nich nie ma w zasadzie korzeni. Zgnilizna to raczej nie jest - nie były przelewane na 100%.
W części, gdzie powinny być korzenie jest taka jakby zbita gruda/ziemia.
Część naziemna kaktusa wygląda zdrowo i kwitnie.
Co zrobić, żeby kaktusy odzyskały korzenie?
Pozdrawiam, Joanna
Limburczyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 wrz 2023, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam serdecznie.
Kilka miesięcy temu dostałem w prezencie kaktusa.
Około tygodnia temu, zauważyłem na nim zmiany.

Obrazek

Czy to jest coś poważnego?
W jaki sposób mogę mu pomóc?
Pozdrawiam
ratters
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 wrz 2023, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Obrazek

Wyjechałam na tydzień pozostawiac moje kaktusy w mieszkaniu. Po powrocie zauważyłam, że jeden z nich z zielonego zrobił się w wielu miejscach czerwonawo-fioletowaty. Czy to zgnilizna? Czy idzie go uratować?
Przyzname nie mam ręki do roślin, tego kaktusa dostałam od znajomego trochę na siłę, ale mimo wszystko nie chce by roślina umarła.

Prosimy o poprawną pisownię na forum./Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”