CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

wodnik-szuwarek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 sty 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Thorwaldur pisze: 15 paź 2023, o 15:42 Witam serdecznie.

Czy ktoś z Was potrafi wskazać przyczynę powstawania, zamieszczonych na zdjęciach, charakterystycznych wypukłych narośli, plam i przebarwień na Ferokaktusie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam,
Thorwaldur.
Dołączam się do zapytania.
dominia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 paź 2023, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Tak po prawie miesiącu Pachyphytum hokeri wychodzi na to że nowe liście już się nie marszczą połowa spadła reszta pozostała i tak trwa
Natomiast to które znowu zamówiłam mają taki ubogi system korzeniowy wiem że to też nie pora dałam je w glinianą doniczkę perlit żwir keramzyt i ziemia węgiel aktywny i cynamon zaczynam je trochę podlewać strzykawką i trzymam je nad wodą w takim szkle ale i tak liście już się zmarszczył czy ten pomysł aby na pewno jest trafny
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jest całkowicie bez sensu. Postaw normalnie na podstawce, do korzeni musi docierać powietrze...

Cynamonu nie daje się do podłoża, bo może popalić korzenie... Wystarczy sam węgiel.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dominia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 paź 2023, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dobra z tym cynamonem i węglem to robię tak że mieszam je i pędzelkiem je posypuję korzenie i z wierzch ziemię tyle im wystarczy. Z tego co czytalam to ponoć wolno się ukorzeniają i do tego jeszcze ta pora no zależy mi ale jak wcześniejsze się pozbierały to i te też dadzą radę .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cynamon to trochę taki mit, węgiel jest o wiele lepszy i skuteczniejszy.

To są sukulenty, które najczęściej ukorzenia się normalnie w suchym/lekko wilgotnym podłożu. Oczywiście wilgotne nie oznacza że cały czas ma takie być. Najlepiej od czasu do czasu używać spryskiwacza, wtedy bardziej równomiernie nawodnisz podłoże.

Nie kombinuj, zrób jak napisałem, poza tym do wiosny jeszcze jest z 3 miesiące. Do tego czasu spokojnie się ukorzeni. Teraz dla sukulentów okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dominia1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 paź 2023, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

już niekombinuje trzymam się wskazówek dzięki
Bladzioch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sty 2024, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Także dołączam sie do zapytania. Wydaje mi sie, że u mnie wygląda to podobnie.



Obrazek
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Potrzebuję porady dotyczącej opuncji consolea. Chciałem ją w tym roku przezimować zgodnie z zaleceniami, ale coś poszło nie tak.
Końcówka jednego z członów zaczęła zasychać. Nie zbrązowiała, tylko po prostu uschła. Roślina stała w nieogrzewanym budynku gospodarczym. Jest tam sucho i wpada trochę światła przez okno, ale nie za dużo. W pewnym momencie temperatura spadła tam do dwóch stopni powyżej zera. Zanim to zauważyłem i przeniosłem kaktusy gdzie indziej mogły tak stać około tygodnia. Czy to jakiś grzyb, uszkodzenie od niskiej temperatury czy ją po prostu za mocno przesuszyłem? Niżej link do zdjęcia:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/554bb3c34809c064
Gbr___
100p
100p
Posty: 139
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witajcie.
W jednym dyskoncie nabyłem fajną sansewierkę u której zauważyłem szare plamy przypominające osad po spryskiwaniu lub szarą pleśń. Wstępnie przetarłem delikatnie liście patyczkiem kosmetycznym nasączonym woda utlenioną jednak po wyschnięciu liścia plamy powróciły. Proszę o identyfikację tego zjawiska.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Plamy od oprysku.

Umyj liście wodą z sokiem z cytryny.


Przy okazji to podłoże jest beznadziejne, zbyt mało przepuszczalne. No chyba, że jeszcze nie przesadzona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mógłbym prosić o szybką analizę co dolega tym kaktusom?

Wszystkie mają podłoże w "książkowych" proporcjach (żwirek-ziemia), donice ceglane z otwartym dnem, nie były podlewane od jesieni, nie są tylko zimowane w zimnym / ciemnym pomieszczeniu.


Pierwszy, widoczne żółte plamy wewnątrz, najmniejszy kaktusik wygląda najgorzej, czy go usunąć?
https://i.imgur.com/OI45hZY.jpeg

Drugi, nieco wyblakły przy podłożu, nie jestem pewien czy nie jest jakby "chudszy",
https://i.imgur.com/jz9qZ4M.jpeg

Trzeci, czy to pleśń / grzyb?
https://i.imgur.com/rgLvkt6.jpeg

Polecam: viewtopic.php?p=6446132#p6446132 /K
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

foto 1 - przędziorek? lub jakaś choroba grzybowa, ale bardziej bym się skłaniał do przędziora.
foto 2 - wygląda OK, może to ze "starości" albo wilgoć czasem takie żółte plamy zostawia
foto 3 - wełnowiec
Na robactwo chemia i jeśli mało roślin to wymiana podłożą i dezynfekcja doniczek
Pozdrawiam Andrzej.
pixie7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 maja 2012, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nr 1. Przyglądałem się dokładnie i nie znalazłem nawet jednego przędziorka, więc raczej byłaby to jakaś choroba grzybowa? Jakiego środka użyć?
Nr 3. Też dokładnie się mu przyjrzałem, nie znalazłem wełnowców (chyba że są tak małe), za to widziałem kilka przędziorków (czarne, podłużne robaki)

Czy na przędziorki działa sposób z gorącą wodą jak na wełnowce? tzn. cały kaktus razem z donicą zanurzyć na kilka minut w wodzie o temp. 55 st?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”