Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ma ktoś może termo kompostownik i mógł by powiedzieć czy kompost robi się szybciej niż na pryzmie?
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Seio kompostujesz również chwasty i łęty ?
U mnie akurat tego nie brakuje :D
Zawsze wyrzucam na śmietnik każda próba przekompostowania np. łętów i perzu sprawia ze chwaścior nieżle sobie rośnie w takim kompostowniku. ;:224
Mąż Ani
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Powszechnie uważa się że rozłogów perzu nie kompostuje się.

Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że perz rzucony na wierzch kompostownika potem się pięknie zieleni i rozrasta.
Sytuacja ma się całkiem inaczej gdy trafi w środek dobrze rozgrzanej pryzmy kompostowej. Wtedy ginie.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Ja przed rzuceniem na kompost podsuszam kłącza perzu i widzę , że z powodzeniem rozkłada się tak jak inne chwasty
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Potwierdzam: wysuszone kłącza perzu nie odbijają w kompoście.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

miki331 pisze:Ja przed rzuceniem na kompost podsuszam kłącza perzu i widzę , że z powodzeniem rozkłada się tak jak inne chwasty
Można też dawać do czarnego worka foliowego. Folia musi być gruba aby nie przebiły ją rozłogi i czarna aby nie docierało światło zabójcze dla grzybów rozkładających materię organiczna. Aby być pewnym że nic nie przebije folii perz daję najpierw do 50 kg worka po nawozach a ten dopiero wsadzam do czarnego.
Po kilku miesiącach perz ginie.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

andrzej2910 pisze:Ma ktoś może termo kompostownik i mógł by powiedzieć czy kompost robi się szybciej niż na pryzmie?
Posiadam termo kompostownik 800l. Jest on ustawiony w zacienionym miejscu od północnej strony altany
W kompostowniku po 3-4 dniach po załadowaniu objętość spada znacznie (30-40%) i podnosi się temperatura.

Ogólnie sprawuje się dobrze - nigdy nie zauważyłem w środku żadnych mazistych substancji czy też zauważalnych procesów gnilnych z powodu braku powietrza. Faktem jest małe przereklamowanie czasu kompostowania przez sprzedawców (8 miesięcy podają) - ja raz w roku wybieram kompost przerobiony w 80%. Większą wadą jak dla mnie jest to, że po 2 latach użytkowania zaczynają puszczać zatrzaski ścian bocznych.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Na sąsiedniej działce stoi termo kompostownik. Załadowany od góry do dołu. Sąsiad nie jest z niego zadowolony.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

dziadek22

Ja też mam termokompostwnik. Niestety nie miałem pryzmy więc trudno mi porównać co lepsze.
Teoretycznie termokompostownik powinien mieć same zalety.Ma bardzo dużo otworów na całej powierzchni więc powinien być lepiej samoistnie napowietrzany.W suche lata mocna na ściankach przesycha mimo podlewania.Kłopotliwy jest dostęp do kompostu,bo albo przez otwory specjalnie zrobione fabrycznie,albo trzeba całość rozmontowywać od góry. A i tak wyciągnięcie komposty jest uciążliwe.Ja w nim mam dżdżownice kalifornijskie i poprzez mocne podlewanie kompost jest tak mocno zbity na dolnej części,że muszę używać szpadla aby ciąć po kawałku i wyciągać. W tym roku ścianki od wewnątrz zabezpieczyłem kartonem,powinien zmniejszyć wysychanie wkładu.
Efekty zobaczę wiosną i dam znać co i jak.
bietka1964
200p
200p
Posty: 288
Od: 19 mar 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Gdybym miała wybór wolałabym wybudować sobie sama kompostownik. Mam duzy plastikowy na działce rekreacyjnej 3 lata. Jest wysoki i trudno w nim przewracać materiał. Nie ma dobrego dostępu i ciężko manewrować widłami. Zatrzaski z czasem puszczają.
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Z założenia w termokompostownikach producenci nie przewidują przewracania tylko wybieranie z otworów na dole. Z własnego doświadczenia wiem, że raz w roku trzeba rozebrać i przebrać zawartość. Ja na wiosnę większość zabieram i robię kopiec pod posadzenie dyni.
Wolfik pisze: ....................... Ja w nim mam dżdżownice kalifornijskie i poprzez mocne podlewanie kompost jest tak mocno zbity na dolnej części,że muszę używać szpadla aby ciąć po kawałku i wyciągać. W tym roku ścianki od wewnątrz zabezpieczyłem kartonem,powinien zmniejszyć wysychanie wkładu.
Efekty zobaczę wiosną i dam znać co i jak.
Karton na pewno zmniejszy wysychanie, ale czy przez ten zabieg za bardzo nie zmniejszy przewiewności.
Wolfik zastanawiałem się nad dżdżownicami napisz jak się sprawdzają, czy na zimę zostają w kompostowniku, jak z przetrwaniem mrozów.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Dżdżownice lubią celuloze, ja specjalnie rozkładam na kompostownik kartony, może się okazać, że Wolfik kartonów nie znajdziesz :D
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Kompost,kompostownik,pryzma,preparaty itd.

Post »

Przekładać kartonami jak najbardziej, a co innego obłożyć ścianki termokompostownika zasłaniając otwory wentylacyjne. W termo panuje podwyższona temperatura i dlatego jest wymagana większa wentylacja żeby nie gniło zamiast kompostowania.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”