Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Zablokowany
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Jak dla mnie bomba, wyglądają idealnie ;:138 „brzuszki”pełne, już tam coś pewnie szykują na wiosnę :D
ze wszystkich pokazanych mam tylko Gymnocalycium rauschii HT 408, pozostałe na „chciej-liście” :wink:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Dziękuję. :)

Kilka z moich parodii.

Parodia catamarcensis ME 54
Obrazek

Parodia herzogii TB 738.2
Obrazek

Parodia microsperma DJF 309
Obrazek

Parodia microsperma LOK 74/07
Obrazek

Parodia microsperma Tucuman, Argentina
Obrazek

Parodia microsperma var. rigidissima TB 445.2
Obrazek
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Same piękniochy, urocze kwiatki, trudno wyróżniać ;:138 może Parodia herzogii TB 738.2 za fajny korpusik, białe, gęste cierrniuchy i ten kolor kwiatuszka ;:167
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Piękne! ;:167 Ślicznie wyglądają na czarnym tle.
Tofka19
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 sie 2019, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Witam serdecznie
Przejrzałam Pana wątek i jestem pod wrażeniem. Piękne kaktusy i na dodatek kwitnące.
Żałuję, że nie zabłądziłam na kaktusowe forum kilka lat wcześniej (wtedy zapewne moje dwa kaktusy wyhodowane z nasion nadal byłyby ze mną).
Natomiast postanowiłam, że w tym roku zafunduję mojemu staruszkowi Echinopsis warunki na jakie zasługuje, tj. mnóstwa słońca. Może w końcu się przebudzi i jak nie w tym roku, to w kolejnym zakwitnie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Dziękuję. :)
Tofka19 napisał(a):
Przejrzałam Pana wątek i jestem pod wrażeniem. Piękne kaktusy i na dodatek kwitnące.
Nie jest to niczym szczególnym! One są bezproblemowe w większości przypadków i zakwitną u każdego. :)
(...) postanowiłam, że w tym roku zafunduję mojemu staruszkowi Echinopsis warunki na jakie zasługuje, tj. mnóstwa słońca. Może w końcu się przebudzi i jak nie w tym roku, to w kolejnym zakwitnie.
Świetne postanowienie noworoczne. :D
Mam nadzieję że kolekcja się powiększy a ów echinopsis będzie miał nie tylko lepsze warunki ale też towarzystwo. :wink:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Dziś trzy parodie z jednego rodzaju.

Parodia penicillata JO 822.01
Obrazek

Parodia penicillata LOK 24/07
Obrazek

Parodia penicillata var. nivosa fma senilis ‘senescens’
Obrazek
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Piękne parodie. Te długie, proste, białe ciernie u penicillat ładnie kontrastują z czerwonym kwiatem.

Poprzednie posty z gymnokalicjami też przyciągneły moją uwagę. Np taki G. chacoense, które też mam, ale jeszcze małe siewki wielkości połowy odrostów na tym zaprezentowanym.
hen_s pisze: 15 sty 2023, o 08:59 Gymnocalycium piltziorum FL 20
Obrazek
A to nie jest coś z kręgu Gymnocalycium ochoterenae/vatteri?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Gymnocalycium A Collector's Guide - Pilbeam:
G. piltziorum Schütz, Kakt. u.a. Sukk. 33(7):144 (1982); Hunt (ed.), CITES Cact.
Checklist 67 (1992) (provisionally accepted species). Fig. 74, Plates 92 and 93.
Schütz’s Subgenus Trichomosemineum;
Buxhaum’s Series Quehliana
This lovely species, found by and named for Brigitte and Jorg Piltz of Düren, West
Germany, was fairly recently described, and is represented in most collections only by
seedling plants, which have proved somewhat sensitive when young to over exposure
to sunshine. It has a depressed-globose, solitary body, bluish-green in adult plants,
brownish in young seedlings, dull and with a roughened surface. There are usually
about 12 ribs (10 to 17 are mentioned in the description), with deep and narrow grooves
between them. The 3 to usually 5 radial spines stand erect from the body on first
emerging at the apex, later radiating, closer to the body, strong and stiff, to 25 mm long,
brownish-pink with darker tips. There are no central spines. Flowers are lilac-pink, 7 to
8 cm long, and opening to about 6 cm wide. Fruit is club-shaped, 3 cm long, 1 cm wide,
spindle shaped, grey-green with few rounded scales, lilac-pink-edged. Seed is hemispherical, 1 mm long, 1.2 mm broad, brown, shining with pale margin.
Reported from Argentina, La Rioja in the Sierra Velasco at 1200 m (3940 ft)
altitude.
Collectors’ numbers referred here are P 38; JL 60; HT 88-174.

(Hans and Walter Till in a complex article have recently reduced this species beneath
G. riojense as a subspecies, viz. G. riojense subsp. piltziorum, see comments under G.
riojense.
Przepraszam że posiłkuję się tekstem po angielsku ale nie chcę długo pisać i czegoś przez to nie pomylić. Możesz po prostu wkleić w translator i tyle.
W każdym razie na koniec opisu W. Till uważa że jest to subspecies lub forma G. riojense... Z czym mogę się nawet zgodzić patrząc na swoje rośliny z tego gatunku. :wink:
Ale jest to jednak inna roślina!

Ja posługuję się klasyfikacją Pilbeam-a, dla mnie ona jest najbardziej wiarygodna.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Piękny pokaz Parodia penicillata, fotki super ;:215 długie, białe ciernie faktycznie zwracają uwagę i świetnie się komponują z czerwienią kwiatów ;:167
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Henryku, nie chodzi mi o klasyfikację, którą sobie przyjmiemy i czy G. piltziorum wrzucimy jako podgatunek do worka G. bodenbenderianum czy też G. riojense, czy jeszcze gdzie indziej.
Po prostu ta roślina nie wygląda mi na G. piltziorum. Przede wszystkim zwóciłem uwagę na ciernie. Dobrze, że wkleiłeś opis. Fragment o nich nijak ma się do tego co widzimy na zdjęciu.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 9

Post »

Dziękuję. :)
Harvi napisał(a):
(...) nijak ma się do tego co widzimy na zdjęciu
Darku, faktycznie wydaje się że możesz mieć rację - przyjrzałem się pod tym kątem roślinie.
Wiesz, że jakoś nigdy mi to do głowy nie przyszło? Jeśli już to G. ochoterenae...
W sezonie będę się jej przyglądał dokładniej bo teraz do roślin dostępu dobrego nie mam.


Zapraszam wszystkich do nowego wątku tutaj
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”