Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Rośliny doniczkowe
vanilla81
100p
100p
Posty: 199
Od: 10 maja 2011, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Senior jestem ciekawa jak Twoja mandarynka w gruncie. Czy zawiązały się jakieś owoce?
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

W sumie nie wiem co się stało. Limequat, był idealny, nawożony, dużo liści, rósł, były owoce, zero szkodników, liście nie spadały. Jest ciepło, więc jeszcze u mnie nie grzeją. Nie jest niska wilgotność. Nie jest przelany. Nie jest przewiany. Na 4 dni musiał być zabrany z parepetu i stać metr dalej. Przesunięty bardzo powoli, bo piszą, że nie lubią przenoszenia, ale to co się stało to jest przegięcie :D Po tych 4 dniach i powrocie na parapet, od razu zaczął się sypać i gałązki wyglądają jak wyglądają. Albo całe takie są, albo jak na jednym zdjęciu na górze niby zielono, niżej już nie. O co tutaj chodzi :D I co dalej z tym robić. Inny cytrus, leży na podłodze od iluś miesięcy (miał przędziorki) i tak jak wyglądał badziewnie w porównaniu do limequata, tak teraz ma się świetnie. A ten cwaniaczek, delikatniś nagle się wysypał po jednym przesunięciu.
https://imgur.com/a/ph9jT7C
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Nie do uratowania, choroba zgorzelowa łodygi i pewnie korzenie też zgniły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Beznadziejne zbite podłoże i tego są efekty. W okresie jesienno-zimowym masz mniej światła, słońca i łatwiej o przelanie. Pomijam doniczkę wsadzoną do ciasnej osłonki, gdzie podłoże wolniej przesycha. Podejrzewam, że stan drugiego, pomijając tutaj przędziorki leży również po stronie zbyt mało przepuszczalnego podłoża i pewnie też doniczka wsadzona do osłonki zamiast stać na podstawce. Ponadto Cytrusy albo powinny być zimowane w chłodzie albo doświetlane, plus podwyższona wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Nie jest zbite, jest sypkie i nie jest mokre, tak tylko wygląda na zdjęciu. I stał na podstawce (pomijam, że chwilowa osłonka absolutnie nie jest ciasna :D całą dłoń mogę włożyć między doniczkę a osłonkę). Problem pojawił się momentalnie i to w momencie zabrania z balkonu na kilka dni. NIe wiem po co jakieś gdybanie, drugi nie ma już jakiś czas przędziorków, ma normalne podłoże i jest na podstawce.
Jakie zimowanie.. we wrześniu? Październik się dopiero zaczął, skąd ja chłód mam wziąć jak jest ciepło i słońce świeci, nawet grzejniki się nie włączają w nocy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Czyli rozumiem, że w tym małym cytrusie jest również mieszanka ziemi i rozluźniacza?

Trzeba już, w tym wypadku tylko edukacyjnie sprawdzić stan korzeni. Jeśli są ok., to przyczyn trzeba szukać gdzie indziej niż przelanie.

Problem może leżeć w tym, że nagle zmieniłaś warunki uprawy - światło, które wewnątrz masz o wiele słabsze, oraz temperaturę otoczenia. Czegoś takiego się nie robi. Podobnie jak na wiosnę wynosząc rośliny na zewnątrz, tak samo wnosząc rośliny z powrotem trzeba stopniowo je zaaklimatyzować do nowych warunków.

Pytanie, gdzie masz znaleźć chłodne stanowisko? Cytrusy do pierwszych przymrozków trzymasz spokojnie na zewnątrz. To nie są rośliny tropikalne.
Potem, jak napisałem wcześniej albo zapewniasz im pomieszczenie z temperaturą nie wyższą niż około 10 - 12 stopni, albo trzymasz je w wyższej temperaturze, ale musisz zapewnić doświetlanie oraz podwyższoną wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Tak jest. Niekoniecznie musi być widoczny na samej górze.

Kurczę, to był tylko metr dalej od parapetu, temperaturowo tutaj niewielka róznica (a okno na parapecie zamknięte, to nawet nie było tam chłodu). Zdarzało mi się go zabierać na cały dzień w inne miejsce (np podczas sprzątania) i nic się mu nie działo.

A propos doświetlania, wystarczyłoby postawienie koło terrarium, w którym jest oświetlenie grzewcze/uv itp?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Aha, ok. teraz dokładniej doczytałem. Myślałem, że stał na zewnątrz i teraz wstawiłaś do środka.
Czyli problem można doszukiwać jednak w podlewaniu albo coś innego co nagle wpłynęło na kondycję rośliny. Tutaj przestawienie metr od okna nie mogło tutaj mieć wpływu.
Trzeba sprawdzić dokładnie stan korzeni. Mogło podłoże z czasem się zbić - co zdarza się nawet w przypadku mieszanki ziemi i rozluźniacza i przy braku zmiany częstotliwości podlewania uwzględniając zmianę pory roku, mogło wpłynąć na stan korzeni i samej rośliny. Inaczej mówiąc doszło do infekcji grzybowej.
Czasami jest tak, że w okresie wegetacji takie rzeczy nie widać, a pojawiają się głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy metabolizm roślin spada z powodu zmniejszenia ilości światła.

Doświetlanie musi być bezpośrednie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Cytryna już dawno zaczęła chorować i jej koniec życia zbiegł się z chwilowym przeniesieniem, bo i tak by obumarła, widać to silnym zagrzybieniu łodygi.
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Obrazek

Czy mogę posadzić cytrynę meyera głębiej, żeby otrzymać trzy dodatkowe sadzonki? Zostałby mi wtedy prosty pień, który bym poprowadził w formie drzewka.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Około 3 m-cy temu kupiłam limonkę zaszczepioną na pniu. Była na wyprzedaży w opłakanym stanie. Opadające, żółtawe liście, przelana kranówką, parę wiszących cytrynek.Jakoś tak do mnie przemówiła,,ratuj mnie " :wink: No cóż, nie dawałam wiary, że przeżyje. Przesadziłam do ziemi ogrodowej, poprzycinałam i od razu wystawiłam na zewnątrz. Podlewana deszczówką, co jakiś czas dostała trochę kristalonu przy okazji podlewania pomidorów. Ucieszyłam się, że przestała gubić liście. Na starych gałązkach zakwitła mnóstwem kwiatów. Część usunęłam. Teraz ruszyła, że wzrostem gałązek. No i szok, jest głodna ale nie wiem co może jej brakować. Liście są żółte. Czy zamiast kristalonu może warto podlewać kurzencem. Skoro ponowiła próbę przeżycia warto jej pomóc. Proszą o jakieś sugestie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

A nie lepiej podlać mineralnym nawozem z przewagą azotu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Cytrusy - porady ogólne (cz. 2)

Post »

Hmm, no nie wiem. Dostawała też kristalon zielony. W tym samym dniu kupiłam też zdechniętą Kamelię Chińską. Obie tak samo traktowane bo takie same wymagania i herbata ruszyła teraz pięknie ze wzrostem i zielonymi liśćmi . Cytryna ma jakiegoś ,,bloka" :roll: Też myślałam o azocie ale kristalon zielony też go ma. Zastanawiam się jeszcze odnośnie aplikatora do cytrusów z COMPO ale w nim nie ma zbytnio azotu. Jeśli by brakowało azotu to liście miała by mniejsze a są w miarę w normie. Tak gdybam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”