Tulipany - wymagania, uprawa,porady - dyskusje merytoryczne

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

asiaa pisze:A ja nie pozwalam zawiązywać się nasionom bo to osłabia cebulki. (...)
Z całym szacunkiem, ale gdyby była to prawda, to już dawno tulipany w przyrodzie by wyginęły.

Pozdrawiam!
LOKI
_fox_

Re: Tulipany

Post »

Locutus tylko weź pod uwagę że przyroda /dzika przyroda / to nie ludzkie ogródki, ja też w większości ogławiam tulipany, ale chęć rozmnożenia pozwala zostawiać nasienniki na co niektórych odmianach, a nie da się ukryć że dużo szybszy efekt ilościowy niż z cebul przybyszowych ;)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

_fox_ pisze:Locutus tylko weź pod uwagę że przyroda /dzika przyroda / to nie ludzkie ogródki, (...)
Wiem. W przyrodzie nikt koło tulipanów nie biega, nikt ich nie nawozi, nikt nie odchwaszcza (i muszą sobie radzić z konkurencją). W ogródkach to one mają full wypas. :-P Więc tym bardziej naturalne metody rozrodu nie powinny im szkodzić. :-)

Oczywiście być może w wypadku delikatnych odmian hodowlanych coś może być na rzeczy (aczkolwiek nie jestem do końca przekonany). Ale jeśli chodzi o tulipany botaniczne, to nikt mi nie wmówi, że pozwolenie nasionkom, by dojrzały, może zaszkodzić roślinie.

Pozdrawiam!
LOKI
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Tulipany

Post »

Jak wyglada wogole torebka z nasionami i same nasiona tulipana? mam pierwszy raz u siebie tulipany wiec nie mam o tym zielonego pojecia :;230
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Tulipany

Post »

Jeśli coś z kwiatu po przekwitnięciu będzie robiło się grubsze, to będzie właśnie to.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Tulipany cz.5

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj


Idzie wiosna... :;230
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Czy wiosną właśnie lepiej nawieźć je azofoską czy polifoską? Azofoska na części zielone rośliny a polifoska na kwitnienie - nie mam niestety obornika a kompostem myślę, że jak na wiosnę podsypię to składniki przecież nie zdążą wniknąć wgłąb ziemi na czas. Tej jesieni sadziłem sporo tulipanów - część z nich z poprzedniego roku - cebule się rozmnożyły, sporo mniejszych niż te oferowane w sprzedaży i przydałoby się jakoś je zasilić... Ziemia dość żyzna, uprawiona - nie żadna dzicz. Sporo pracy to kosztuje wiecie sami.





Kolejny problem - pada u mnie prawie codziennie od 2-3 tygodni. Ziemia jest bardzo mokra a tulipany sadziłem może miesiąc temu. Martwię się, że cebule mogą pognić...... Zastanawiam się czy może nie zrobić małego namiociku z folii przezroczystej ale bez ścianek bocznych - nad całą podłużną, prostokątną rabatą? Choć nie ukrywam, że o tej porze roku średnio mam chęć na takie zabawy. :?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

:wit Mam na działce rabatę z tulipanami i innymi bylinami. Muszę ją zlikwidować.
Chciała bym to zrobić wiosną, ale czy wykopane cebulki tulipanów i żonkili np. w marcu i przesadzone w inne miejsce przeżyją?
(Usunięto nie na temat. Iwona)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Tulipany cz.4

Post »

Śmiało możesz przesadzać, uważaj tylko aby nie uszkodzić za dużo korzeni.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

Jest szansa ,że zakwitną?
Asia
babcia 102
100p
100p
Posty: 129
Od: 23 sty 2013, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Powinny zakwitnąć.Czasami wiosną przesadzam cebulowe na inne miejsce i nic im nie jest.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Tulipany cz.4

Post »

:wit Dzięki za odpowiedzi, ;:3 szkoda by było ,żeby cebulki się zmarnowały , a tak powsadzam gdzie się da i jeszcze córki obdaruję ,bo tego mam na prawdę dużo.
Asia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Najlepiej jak już musisz to zrobić wiosną przesadzić po roztopach (nawet w lutym w okresie cieplejszym czasem się tak zdarza), gdy ziemia będzie przyklejona dobrze do korzeni z bryłką ziemi. Trzeba starać się by ziemia się nie obsypała od korzeni.
Tulipany i żonkile w odróżnieniu od innych drobniejszych cebulowych (przebiśniegi, krokusy czy cebulice) niezbyt dobrze znoszą ten zabieg i może to zahamować kwitnienie (mnie się tak zdarzyło), choć cebulki nie zginą i za rok kwitną normalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”