Jak przeliczać ilość oprysków ?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak przeliczać ilość oprysków ?

Post »

Dodam , że ja bakto g stosuję zawsze w wyższym stężeniu szczególnie gdy stosuję go do gleby
czyli w przeliczeniu na 200 l .
oxygene
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sty 2023, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak obliczyć ilość cieczy do oprysku jednej brzoskwini?

Post »

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, to serdecznie wszystkich witam. Tak jak w tytule, chciałem Was prosić o pomoc w ustaleniu ilości cieczy do oprysku jednej brzoskwini, choć czasu do oprysku jeszcze sporo to chciałbym to wiedzieć wcześniej. Konkretnie chodzi o 3 letnią brzoskwinię karłową, która przez trzy lata nie była właściwie pielęgnowana i przez ten czas każdego roku była trawiona przez kędzierzawość. Dawkowanie preparatu Syllit 65wp to 13g w 5-15 litrach wody na 100m2. Ile metrów kwadratowych uprawy prowadzę mając jedno drzewko? Nie chciałbym przesadzić bo wiadomo to chemia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jak obliczyć ilość cieczy do oprysku jednej brzoskwini?

Post »

Pół litra wystarczy.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
oxygene
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sty 2023, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak obliczyć ilość cieczy do oprysku jednej brzoskwini?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. A jeszcze dopytam od razu jak powinienem zrobić na jesień z miedzianem- podobnie? też 0,5l wystarczy?
Awatar użytkownika
Robotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lip 2023, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stobierna k/Jasionki

Przeliczanie nawozów i środków leczniczych

Post »

Tak jestem przedszkolakiem jeśli chodzi o uprawy. W tym roku pierwszy raz zabrałem się za uprawę pomidorów.
Na butelkach czy pojemnikach z nawozami w wielu przypadkach widzę jak dla mnie laika idiotyczne
dane na temat dawkowania.
Niektóre np. wapń które stosowałem były ok, bo było wyraźnie zaznaczone że np. 2 gr. środka na 1 L wody
Ale ostatnio kupiłem Uni PK 10:18 i na etykiecie podane jest dawkowanie: 3-6 L/ha koniec kropka.

I tu człowieku trza mieć fakultety żeby zrozumieć czy te 3 L to nawozu rozcieńczyć w no właśnie w ilu litrach wody, ile nawozu ile wody :shock:
Kupiłem 1 litrową butelkę i na razie nie wiem co z tym zrobić.
Chwilowo mam chorobę na pomidorach, zastosowałem Cabrio Duo 112 też była "jazda" z rozrobieniem tego środka .
W etykiecie jest napisane: Dawka jednorazowa 20 - 25 ml/100 m 2 Zalecana ilość wody: 2-10 l/100 m 2 Przecież to jest beznadziejny sposób
powinno być dla mnie proste " tyle i tyle środka na litr wody koniec kropka.

Wybaczcie może durny problem, nie znam się, nie wiem, dopiero zaczynam, ale ciekawi mnie jak z tym sobie radzicie.
Kocham muzykę, fotografię, wędzić szynki, a od roku uprawiać grządki
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przeliczanie nawozów i środków leczniczych

Post »

I wcale Ci się nie dziwię, że się wkurzasz. Ja też zgrzytałam protezą gdy miałam rozlać bor i czytam przykładowo = 4 litry na ha !!!!! Wykalkulowałam wtedy , że nieważne w jakiej ilości wody byle to pokryć równomiernie taką właśnie powierzchnię. Czy ja rozcieńczę ten bor w 20 litrach , czy w 40 litrach to trzeba to na tej konkretnej powierzchni rozlać. Innego sposobu nie wymyśliłam. A mam do zasilenia borem 3 ary. Przeliczam ile na 1 ar z 4 litrów. Wyszło mi np 40 ml na ar. I teraz x 3 ary =120 ml. Rozlewałam konewką po sadzie = podzieliłam na 10 konewek po 10 litrów wody + 12 ml boru na jedną konewkę.( tak pi x drzwi ).
W przypadku np Cabrio Duo i innych , gdy podane są widełki - od- do , stężenie środka zależy od nasilenia choroby. Jeśli to ma być zapobiegawczo to niższe stężenie, jeśli interwencyjnie - stężenie wyższe. Tak myślę, bo to logiczne. Może ktoś coś jeszcze podrzuci, równie dobrze mogę się mylić. :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Przeliczanie nawozów i środków leczniczych

Post »

wczoraj tez robiłam oprysk cabrio duo i widziałam tą dużą rozpiętość : 20-25 ml na 2-10 l wody.... stałam i dumałam ;:oj :? :shock: ,w końcu wlałam 4 miarki 4,5 ml- czyli 18 ml na 5 l wody.
Mam nadzieję ,że nie przesadziłam. na niektórych liściach mam alternarioze a i pogoda taka burzowa :? ;:oj
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak przeliczać ilość oprysków ?

Post »

Tutaj moje perypetie z Cabrio Duo sprzed kilku lat:

https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... o#p5870681
Awatar użytkownika
Robotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lip 2023, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stobierna k/Jasionki

Re: Jak przeliczać ilość oprysków ?

Post »

No niestety przepierdzieliłem z tym Uni PK 10:18 ;:223 za mało rozcieńczyłem z wodą i liście mi od brzegów "poleciały" :cry: jestem osłabiony bo jak całkiem polecą to tragedia. Na razie bardzo obficie podlałem żeby ten nadmiar nawozu pomidorek wydalił. Może się uda, ale nadal uważam że te etykiety to porażka.
Kocham muzykę, fotografię, wędzić szynki, a od roku uprawiać grządki
Redvine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 lip 2022, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przeliczanie nawozów i środków leczniczych

Post »

Robotek pisze: 16 lip 2023, o 23:14 Tak jestem przedszkolakiem jeśli chodzi o uprawy. W tym roku pierwszy raz zabrałem się za uprawę pomidorów.
Na butelkach czy pojemnikach z nawozami w wielu przypadkach widzę jak dla mnie laika idiotyczne
dane na temat dawkowania.
Niektóre np. wapń które stosowałem były ok, bo było wyraźnie zaznaczone że np. 2 gr. środka na 1 L wody
Ale ostatnio kupiłem Uni PK 10:18 i na etykiecie podane jest dawkowanie: 3-6 L/ha koniec kropka.

I tu człowieku trza mieć fakultety żeby zrozumieć czy te 3 L to nawozu rozcieńczyć w no właśnie w ilu litrach wody, ile nawozu ile wody :shock:
Kupiłem 1 litrową butelkę i na razie nie wiem co z tym zrobić.
Chwilowo mam chorobę na pomidorach, zastosowałem Cabrio Duo 112 też była "jazda" z rozrobieniem tego środka .
W etykiecie jest napisane: Dawka jednorazowa 20 - 25 ml/100 m 2 Zalecana ilość wody: 2-10 l/100 m 2 Przecież to jest beznadziejny sposób
powinno być dla mnie proste " tyle i tyle środka na litr wody koniec kropka.

Wybaczcie może durny problem, nie znam się, nie wiem, dopiero zaczynam, ale ciekawi mnie jak z tym sobie radzicie.
Można przyjąć że na hektar używa się 300l wody więc tego środka co podałeś stosuje się 3-6l na 300l, żeby uzyskać jakieś ludzkie ilości trzeba to podzielić i wyjdzie że na litr wody stosuje się od 10 do 30 ml lub inaczej stężenie od 1-3%.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak przeliczać ilość oprysków ?

Post »

I takim rozcieńczonym roztworem należy np. 1 litrem zasilić 1 ha (1000o m2) : 300 litrów = 30 m2 powierzchni.
Awatar użytkownika
Robotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 lip 2023, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stobierna k/Jasionki

Re: Przeliczanie nawozów i środków leczniczych

Post »

Redvine pisze: 21 lip 2023, o 09:05
Można przyjąć że na hektar używa się 300l wody więc tego środka co podałeś stosuje się 3-6l na 300l, żeby uzyskać jakieś ludzkie ilości trzeba to podzielić i wyjdzie że na litr wody stosuje się od 10 do 30 ml lub inaczej stężenie od 1-3%.
I to właśnie jest dla mnie nie do pojmania, skąd wiadomo że 300l na ha, a nie np. 100l na ha. ?
Dla niedoświadczonych to trudny temat, nie napiszę Wam jak ja rozcieńczyłem ten środek bo byście pomyśleli zwariował... no cóż nie wiedziałem.
Ale dziś byłem na moim ranczo i co intensywne podlewanie pomogło, troszkę liści trza było jeszcze usunąć ale wyżej się regenerują.
Dziwne też zjawisko bo Indigo Rose z czarnych zrobiło się pół zielone, to temat w innym miejscu gdzieś było na forum ale nie mogę tego znaleść.
Chyba to nie wina tego przenawożenia, mam nadzieję
Obrazek
Kocham muzykę, fotografię, wędzić szynki, a od roku uprawiać grządki
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak przeliczać ilość oprysków ?

Post »

W większym stężeniu istnieje większe prawdopodobieństwo przedawkowania, co za tym idzie poparzenie roślin. A w większej ilości wody może ciecz spływać na ziemię, dlatego liczy się ilość środka na daną powierzchnię plus rozmiar ulistnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”