Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Piri piri dawno w słoikach w piwnicy. Cayenne jeszcze zielone wiszą na krzakach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kupiłam moim ,,opojom,, podstawki, z biedą podwiązane i wsadziłam je do zimnego pokoju. Nie spodziewałam się, że takie krzaki będą wybitnie plenne w tym roku. Teraz niech reszta dojrzewa na bieżąco.Ciekawe, czy przeżyją do wiosny :D W każdym bądź razie są imponujące a piszą że niskie ;:306

Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Też mam w donicy na strychu. Kilka lat wstecz miałem w dużych donicach chili, dotrwały tylko do końca roku. Mimo tego iż stały na południowym parapecie w domu. Pewnie zimą mają zbyt mało światła by przetrwać.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Poprzednie były oskubane, zostałyby zielone i dojrzewają w 10*C. Mam wrażenie, że papryczki są większe niż w lato.
Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

NN Bułgar,jedna z dwóch tegorocznych nowości.Z racji że w domu ostrej papryki używamy do sosów,pięć krzaczków które miałem to i tak za dużo.Jak się jej zacząłem dokładnie przyglądać zastanawiałem się czy więcej ma liści czy jednak owoców.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jalapeno tak jak i w ubiegłym roku kiedy rosła w donicach,równie obfita.W tym roku w odkrytym gruncie.


Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Jolek pisze: 19 lis 2023, o 19:56 Poprzednie były oskubane, zostałyby zielone i dojrzewają w 10*C. Mam wrażenie, że papryczki są większe niż w lato.
Jolek, czy te Twoje dzwoneczki są ostre? U mnie rosły w gruncie, więc rośliny były z 5 razy mniejsze niż Twoje, a do tego prawie wcale nie były ostre. Może odrobinkę przy pestkach.

W ogóle w tym roku miałam dużo mniej bardzo ostrych papryczek i nawet sos chili nie wyszedł taki ostry jak w tamtym roku.
Poniżej Lemon Drop, Kilian i Cayenne Yellow. Z tego Kilian najostrzejszy. Aż dziwne, bo niby powinno byś odwrotnie (Lemon Drop powinien mieć najwięcej, bo ok 56000 SHU, a Kilian najmniej, ok 27000 SHU)
Obrazek
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Bishop,s Crown skala ostrości: 6 (5tys. - 30tys. SHU), jak dla mnie są bardzo ostre ale daje radę zjeść 1 bardzo drobniutko pokrojony w sałatce , na kanapce bez pestek. Do nadziewania, sosów, past jest rewelacyjny (ale bez przesady). Najbardziej ostre są pestki ale po wysuszeniu wykorzystuję je jak pieprz mieląc w młynku do kanapek itp. Moje krzaczory rosną 4 sezon. Nie powiem, ale w tym roku bardzo dużo obrodziły.Można napisać że ok 7 reklamówek jednorazowych. Bardzo pilnowałam aby ziemia nie przeschła i nawożenia jak do pomidorów. Stąd ,,klęska urodzaju" :D
iwonaceae
200p
200p
Posty: 334
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Sprawdziłam w notatkach i moja to jakaś inna odmiana była. Dostałam ją pod nazwą papryka drzewiasta (Sprut Nowogodnyj) F02. Może nie była ostra, bo to F2 i pokrzyżowała się z inną papryką? Tak wyglądała u mnie w gruncie:
Obrazek
Pozdrawiam,
Iwona
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja obstaje przy starej i sprawdzonej Jalapeno. Mam jeszcze w spiżarni około 25 litrów marynowanych Jalapeno, które przejadamy z rodziną przez całą zimę jako dodatek do pizzy, tostów, czy zwyczajnie na kanapkę. Najsmaczniejsza forma jaką do tej pory testowałem to upiekłem chleb z serem Cheddar i marynowanym Jalapeno.
Bishop crown wygląda bardzo fajnie jednak jego smak mnie nie powala dla smaku polecam odmianę papryka ostra czereśniowa.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja testowałem sporo odmian, zostały nieliczne. Jalapeno jest idealna do marynowania a potem do pizzy. Żonie przypadła do gustu Piri Piri. Jak dla mnie zbyt ostra i nabita pestkami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Też sporo papryk testowałem i jak piszesz zostały nieliczne. Może w tym sezonie powrócił bym do Etny, Tepin, del ping... zapomniałem pełną nazwę.
Dziś znalazłem jakąś kupioną w tym sezonie Mieszankę odmian papryki ostrej niskiej do uprawy w doniczkach i poszło 10 nasion na waciki zobaczymy co z tego wyjdzie. Cieszy to że jeszcze trochę i startujemy z kiełkowaniem naszych nasionek na przyszłoroczną uprawę, chyba trzeba odkopać siatę z odmianami i coś postanowić. Choć strasznie kusi mnie Carolina reaper bo Dragon kiss wcale był taki ostry jak pisali.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Carolina Reaper nie rozczaruje Cię w tym względzie. Ostra i plenna. ;:333


Obrazek
Pozdrawiam, Jacek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Już kiełkowałem Carolinę ale nic niej nie wyszło choć 30 dni czekałem a nasionka była z dojrzałej papryczki. Będzie kolejna próba jakoś po świętach bo to już pewnie całość papryk ostrych wskoczy na waciki. Jak nic z Caroliny nie wyjdzie gdzieś na olx czy innym allegro kupię nasiona choć cena na aukcjach zaskakuje:) Nie wiem czy na AWN będzie dostępna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”