Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ

Jagoda kamczacka jest::

Czas głosowania minął 15 mar 2008, o 15:57

pyszna!
13
15%
smaczna
36
43%
taka sobie
27
32%
nie dobra
5
6%
nie do zjedzenia
3
4%
 
Liczba głosów: 84

Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Posty dot. wina z jagody kamczackiej zostały przeniesione do właściwej sekcji forum tutaj klik
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 859
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

byłem na działce i zrobiłem fotkę

Obrazek
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1837
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Odmiany jagód , które posiadam nie do końca są słodkie. Więc skusiłam się i
zamówiłam odmianę zachwalaną tu Aurorę i zapylacz Indigo Gem. Co powiecie o tej drugiej, też jest słodka?
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Mam trzy kilkuletnie Indigo Gem i kilka z odrostów. U mnie najsłodsza i najbardziej jędrna (dłużej można przechowywać niezamrożoną).
Wadą IG jest to, że jako jedna z niewielu odmian potrafi złapać mączniaka na liściach, dlatego lepiej sadzić na stanowiskach nie zacienionych. No i jagody ma tylko średnie.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Mam z 6 odmian, ale etykiety mi się już pogubiły. Mam Sinogłaskę, Dlinnopłodną, Atut, Duet, chyba Wojtek i coś tam jeszcze... o ile sprzedawca był uczciwy ;:oj
U mnie wszystkie są jednakowymi kwasiorami. Dziś zrobiłam moim krzewom drastyczne cięcie, bo mi się za bardzo porozkładały na boki. Może, jak będzie mniej owoców i krzewy przerzedzone, to owoce będą smaczniejsze.

Dzisiaj zrobiłam galaretkę z mrożonymi jagodami kamczackimi i aż twarz wykręcało... ale zjedliśmy, bo zdrowe :lol:

Edit: Mam też Wołoszebnicę. Muszę zaopatrzyć się w nowocześniejsze odmiany :)
atheist
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 paź 2021, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

kuneg pisze: 29 sty 2023, o 22:07 Mam z 6 odmian, ale etykiety mi się już pogubiły. Mam Sinogłaskę, Dlinnopłodną, Atut, Duet, chyba Wojtek i coś tam jeszcze... o ile sprzedawca był uczciwy ;:oj
U mnie wszystkie są jednakowymi kwasiorami. Dziś zrobiłam moim krzewom drastyczne cięcie, bo mi się za bardzo porozkładały na boki. Może, jak będzie mniej owoców i krzewy przerzedzone, to owoce będą smaczniejsze.

Dzisiaj zrobiłam galaretkę z mrożonymi jagodami kamczackimi i aż twarz wykręcało... ale zjedliśmy, bo zdrowe :lol:
To kwestia odmian, te są bardziej nakierowane na przemysl. Kanadyjczycy z Saskatchewan dobrze ogarnęli genetykę i krzyżówki żeby zrobić odmiany deserowe o duzych i aromatycznych jagodach także do chrupania. krzaka, czy spod krzaka bardziej. Także dobrze do tych o pochodzeniu kontynentalnym domieszką genów z wysp kurylskich i Japonii moim zdaniem robi robotę. Tylko ja musze siatki zakładać, ptaki w jedną noc potrafią ogolić całość idealnie dojrzałych i słodkich.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1837
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Też mam w większości polskie odmiany.
Jadalne są jak im się uda powisieć do lipca. Czasem ptaszki są szybsze. Silny wiatr też zaszkodzi bo pospadają.Siatka trochę zacienia i w ogóle nie łapią słodyczy. ;:224
Dzięki Wroniarz ,najważniejsze że będą słodkie. ;:333
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
atheist
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 16 paź 2021, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Odpowiednią siatką w odpowiednim momencie nie zrobi różnicy.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Ja jako zapylacze do Aurory i nie tylko mam Honeybee i Borealis. Są to odmiany o średnich owocach, które nie opadają. Czasami w lipcu jeszcze Borealis można skubnąć te resztki oczywiście.
Z tego co ja widzę u mnie to odmiany kanadyjskie i te nowe amerykańskie nie tylko są smaczne i duże ale lepiej przystosowane do naszego (mojego mikroklimatu) Te stare wczesne odmiany bardziej ,,głupieją" przy tych wiosenno-jesiennych zimach i słabiej owocują a owoce są mniejsze bardziej kwaskowate. Przy nich Boreal Blizzard to odjazd kosmiczny zarówno smakowo jak i wielkościowo. Blizzard zasługuje na pudło ale Aurora czasami smakuje mi lepiej ale to zależy chyba od pogody i humoru? Obie są smaczne ale nie smakują tak samo i jest to wyraźnie wyczuwalne.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 859
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Moje stare odmiany wielkości(zdjęcie gdzieś na forum)jagoda kamczacka czarna, brązowa,Jolanta ,Jacek duże okrągłe w smaku nie kwaśnym są wyśmienite im dłużej na krzaku dojrzewają tym lepsze ;:215
Pozdrawiam zagiel
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Masz stosunkowo młode odmiany. Różnią się między sobą czasem dojrzewania, pokrojem krzewów, smakiem i wielkością owoców ?
Z polskich mam około dziesięciu Wojtków i dwie Kariny. Są do siebie podobne i trudno je rozróżnić.
Jestem z nich zadowolony. Nowości zza oceanu nasadzam z ciekawości po 1-2 sztuki.
Z wielu zestawień porównujących smak owoców odmian w przeciągu kilku lat uprawy wynika, że różnie to bywa z zawartością cukru w poszczególnych latach i różnice między odmianami są nieznaczne. Wielkość Brix w dojrzałych owocach bardziej zależy od słonecznego roku i stanowiska niż od odmiany.
Osobiście nie lubię słodkich owoców, a owoce z goryczką są lepsze nad przetwory (za wyjątkiem win).
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 218
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

U mnie, najplenniejsza jest Czelabinka, a najsmaczniejsza Blue Banana.
Generalnie, czym nowsze odmiany, tym większe i smaczniejsze. Czyli normalne prawa rynku i selekcji.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka - polecane odmiany, smak jagody kamczackiej

Post »

Jakoś nie mam parcia na odmiany wielkoowocowe kamczatki ,winorośli czy borówki. Najwartościowsze w owocach są skórki i pestki, a tych najwięcej jest w drobnych owocach.
Na 30 krzewów kamczatki do jedzenia na surowo przeznaczam około 10 krzewów (Aurorę, Indigo Gem i Juganę). Reszta pójdzie do mrożenia i na nalewkę.

Na stronie https://journals.ashs.org/hortsci/view/ ... e-p901.xml w tabeli nr3 jest porównanie wielu odmian borówki na zawartość polifenoli. Okazuje się, że stara odmiana Rubel zawiera trzykrotnie więcej polifenoli od stosunkowo nowych odmian np. Chanticleera czy Aurory.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”