Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

dyrydyry7 pisze:dlatego lepiej jak przywieziesz taką ziemię po pieczarkach to zrób z niej pryzmę,
Niepotrzebna strata czasu. Podłoże jest wystarczająco zmineralizowane bo inaczej pieczarki skąd by wzięły papu.

http://www.planto.eu/index.php/artykuly ... dem-sakson
sierika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 6 lut 2014, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Rzeczywiście podłoże mozna bez kompostowania dodawać,w ubiegłym sezonie rozrzucilam całą wywrotkę troche obawiajac się co z tego wyjdzie czy nie popali bo nawet kopczyki różom sypałam z marszu i wszystko ok. Różnica w plonowaniu była znaczna na mojej 4 i 5 klasie. Dodatkową zaletą jest lekkość co przy ogromnej górze nie jest bez znaczenia.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

sierika
Podłoże do pieczarek ma zupełnie inne właściwości niż ziemia, w której sadzimy rosliny, nie ma tam nawozów azotowych, ale podłoże po pieczarkach jest mocno "wyeksploatowane" jak sama zauważyłaś , stąd takie lekkie i dlatego leppiej je spryzmować, dodatkowo grzybnia się rozłoży i potem ta ziemia jest bardziej skoncentrowana a "przypalić" nie ma szans nawet jakby rosło tylko w tej ziemi.
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Bardzo bym chciała rozluźnić moją żółtą glinę, dlatego zainteresowałam się tym podłożem pieczarkowym. Wczoraj mąż pytał w firmie produkującej pieczarki i właściciel powiedział, że nie nadaje się to za bardzo pod ziemniaki i pomidory bo powoduje choroby....ile może być w tym prawdy..?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

"Choroby i szkodniki występujące w uprawie pieczarek nie porażają innych roślin uprawnych"

http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr54/Ochrona_54_167.pdf
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Asiu też właśnie się zastanawiam nad tymi chorobami i trochę się ich obawiam dlatego zrezygnowałam z tego podłoża na rzecz obornika.
Justyna
teodorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2014, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Wiele lat dawałem podłoże popieczarkowe pod warzywa.Trzeba to robić z umiarem bo jest silnie zasolone ma bardzo dużo potasu i wapnia.Chorób nie ma żadnych - przed likwidacja uprawy jest odkażane temperaturą .
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Mój tata nie odkaża temperaturą podłoża przed likwidacją i nie słyszałam, żeby ktokolwiek ze znajomych pieczarkarzy tak robił :shock: Temperaturą odkaża się puste hale przed nowym założeniem. Ja miałam podłoże z uprawy na której pod koniec były zielone pleśnie, daktylium i inne paskudztwa, a w ogródku wszystko rosło pięknie i żadne choróbska się nie przeniosły.
Dorota
teodorek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lut 2014, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

W takim razie w czasie likwidacji uprawy roznosi zarodniki tych chorób na inne hale .Na ile rzutów prowadzi uprawę ?
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Nie roznosi, bo hale są przecież od siebie odizolowane. Dwa rzuty.
Dorota
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

A mnie interesuje to, czy można kompost popieczarkoway stosować do róż. Właśnie zakupiłam to "Złoto", ale nie chcę przedobrzyć
Teraz jest maj, czy można obsypać tym nawozem ziemię pod różami i lekko ją przekopać?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Wedle moich doświadczeń, podłoże po pieczarkach trzeba chyba traktować jako kompost a nie nawóz. Grzybnia wyciąga z niego wszystko co pieczarkom potrzebne. Wymienia się je przecież z powodu zubożenia w składniki odżywcze i mikroelementy. Zastosowałem i stwierdziłem, że głównym efektem było zapaskudzenie grządek grzybami (żeby chociaż były coś warte!).
Awatar użytkownika
Violunia
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sie 2012, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

A ja stosuje drugi rok ziemie i kostki po pieczarkach i jestem bardzo zadowolona. Pieczarki które mi wychodzą odkąd zrobiło się ciepło są całkiem przyzwoite jak ze sklepu. Róże tez obłożyłam i nic złego ich nie spotkało. Pomidory, ogórki, cukinia, tykwy i zresztą wszystkie rośliny rosną po tym bardzo ładnie tyle, ze trzeba pomieszać z podłożem z ogrodu bo lubi przesychać(torf).
pozdrawiam wszystkich zawirusowanych ogrodem.
Violka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”