Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeśli masz podłoże na bazie słomy z domieszką torfu i dodatkiem kurzyńca - to na już isniejący trawnik nie widzę zastosowania (nieciekawy wygląd i duże ubytki trawy) do nowo zakładanych trawników będzie dobre, ale po przekompostowaniu. Miesiąc temu przekopałem podłoże na grządkach i już widzą, że (złotko) zaczyna się rozkładać (duży udział mikroorganizmów, dżownic) na grządkach mi to nie przeszkadza, ale na trawniku wyglądało by to nieciekawie. Ja dużą część mam skompostowaną pod folią, większe drzewa też dostały po 2 taczki, a pod krzewy po jednej (antychawstowo - dla wizualności lekko przesypane ziemią) aha nie stosować pod iglaki (odczyn pH. 6 - 7) :)
Awatar użytkownika
kukulka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 kwie 2008, o 13:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nalewko przyznam że gapa jestem, bo dopiero jak założyłam ten temat to zauważyłam że już podobny istnieje :oops: Nawet chciałam ten usunąć, ale nie wiem jak to zrobić :oops:
Mimo to dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
justynna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2009, o 10:25

Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Skarbnico doskonałej nietypowej wiedzy podpowiedzcie początkującej
do czego poza usypaniem zimowego kopczyka
można użyć ziemi popieczarkowej
Chodzi mi oto czy można dać na spód dołka zamiast obornika. Do sadzenia róż okrywowych
Obornik mam pod folią około 4 miesięcy,czytałam , że powinien byc stary !!!!!

Justyna
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Podłoże do produkcji pieczarek jest zazwyczaj wapnowane, więc ma odczyn, którego róże zbytnio nie lubią.
Jeśli gleba w ogrodzie jest bardzo kwaśna, leśna, to można ją zmieszać z podłożem popieczarkowym, by wyrównać pH.
Zwykle, ziemie taką używamy rozkładając ją na grządki lub używając do mieszanek np. z kwaśnym obornikiem.

Roże, możesz posadzić tak:
do dołka min 60 cm głębokości i tyleż szerokości, wrzucić łopatę świeżego obornika, zasypać 2-3 łopatami przygotowanego na taczce podłoża ( ziemia rodzima, kora przekompostowana-zapobiega fytoftorozom, ziemia popieczarkowa, i inne w zalezności od miąższości i spoistości podłoża), i teraz wsadzać różę tak, by nie dotykała korzeniami świeżego obornika.
Gdy korzenie dorosną za rok- dwa, obornik już będzie należycie rozłożony i będzie stanowił " bombę" kaloryczną dla rosnącego krzewu.
justynna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2009, o 10:25

Re: Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Dzięki !!!!!Wspaniała Królowo Róż i nie tylko !!!!!
Pani odpowiedz,jest dla mnie super niespodzianką i radością ,nie przypuszczałam , ze dostąpię takiego zaszczytu !!!!!
Wielka Pani wrażliwość, miłość do przyrody i nas ssaków to cechy tak nieczęsto spotykane.
Jeszcze raz dziękujemy za serce i profesjonalizm !!!!!!!

Z najgłębszym szacunkiem Justyna
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Przeczytałam wszystkie strony na temat nawożenia ale nie znalazłam nic o zastosowaniu podłoża spod pieczarek.Wiem że jest dobry /obornik koński +torf+ grzybnia/ .Pod jakie rośliny najlepiej stosować,w jaki sposób / pewnie przekopać z ziemią/.Czy mogę go użyć prosto z pieczarkarni,czy odczekać jakiś czas.Jeśli ktoś stosował takie podłoże, może mógłby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem. Pozdrawiam.Alicja.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Zerknij koniecznie w ten odnośnik, który podałam wyżej :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Podłoże po uprawie pieczarek

Post »

Dzięki Nalewko za podpowiedź.Pozdrawiam.Alicja :D
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Mam pytanie. Producenta pieczarek mam pod nosem. Czy lepiej rozrzucić ten podkład popieczarkowy na wiosnę, czy już jesienią, a na wiosnę dopiero przekopać?
martka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lip 2011, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Witam wszystkich :wit Dziś zaczynam z Wami przygodę na forum :tan wcześniej wiele czytałam tu porad a są bezcenne!interesuje mnie temat wykorzystania podłoża po pieczarkach,ponieważ mam wielką dziurę na działce/po wyburzeniu garażu/a znajomy obiecał tyle podłoża po pieczarkach,ile będę chciała/płacę tylko za dowóz/ale martwi mnie to co tu piszecie,bo mam tam tuje a resztę miejsca chciałam posiać trawę.czyli to podłoże mi się nie przyda??smutno,bo nie uprawiam nic innego.mam tylko iglaki,hortensje,wrzosy,trawę i tylko dwie rabaty z kwiatkami,głównie byliny i jednoroczne.a jakbym wzięła 2 przyczepy popieczarkowej i 2 normalnej i rozsypując bym to mieszała to też nie może być??pomóżcie proszę.marta
konar55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 30 sie 2011, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ziemia spod pieczarek?

Post »

Witam.
Mam pytanie czy ziemia spod pieczarek nadaje się jako podłoże pod uprawę pomidorów w szkalrni? Jeśli tak to czy to ma być siwża ziemia czy już przegnita.
Czy taka ziemia nadaje się jeszcze do czegoś innego np do melonów cukini czosnku czy ogórków?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

Przepraszam, że się wtrącę ale dołączę się do tego pytania z swoim pytaniem. Czy taka ziemia po pieczarkach nie będzie jeszcze przez dłuższy czas "produkować" pieczarkę ?
W związku z tym czy taka ziemia, która posiada grzybnię nadaje się pod uprawę innych roślin ww. ?
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia spod pieczarek?

Post »

spokojnie możecie ja dawać pod pomidory , a to że mogą rosnąc pieczarki to szczegół :D , w niczym to nie szkodzi.
Ma stosunkowo mało K i P , a dużo N w porównaniu np. z obornikiem końskim

p.s.
u mnie rosnące pieczarki w niczym nie przeszkadzają pomidorom :) a pomidory pieczarkom :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”