Goryczka (Gentiana ) wymagania,uprawa,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
chquita66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lut 2012, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łowicz

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Witam
Czy ktoś kiedyś sial goryczke alpejską??
Kupiłam nasionka i postepujac zgodnie z zaleceniami na tyle opakowania doczekalam sie......... Niczego!! W sumie minęło dopiero 2 tygodnie ale ileż można... :evil:
Katrina
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Wystaw pojemnik z nasionami na dwór i spokojnie czekaj do wiosny.Wzejdą jak sie ociepli.
Awatar użytkownika
trillum30a
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 lut 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Poradzi ktoś jak je uprawiac?Już tyle razy kupowałam i zawsze klapa-ani chińskie ani jesienne.... :cry:
Pozdrawiam-Iwona
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Gatunki dzikie są przystosowane do zmian pór roku i nasiona wymagają stratyfikacji lub siania nasion zaraz po zbiorach. Wschodzą wówczas wiosną.

W przypadku pędraków zalecałbym podlewanie uprawy w pojemnikach insektycydem co 3-4 tygodnie.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Skorzystałam z podpowiedzi Mirzana i po wysianiu w styczniu torebki mix z firmy Legutko wystawiłam skrzyneczkę na zewnątrz.Zobaczę co w tym roku będzie po tej stratyfikacji.Już kilkakrotnie wysiewałam ale w domu, zgodnie z instrukcja na torebce i chyba nawet coś się pojawiało,ale to za ciepło jak na goryczkę.Natomiast kępka bezłodygowej,którą kiedyś kupiłam, bezproblemowo rozrosła mi się.Nie dbałam o pH ziemi,podbierałam młode sadzonki do ukorzenienia.Zauważyłam natomiast,że te maluchy wolą osłonięcie innymi roślinami i "zapomniana" wśród innych roślin doniczka z taką malotą, ma większy przyrost, niż ta na widoku.Lubią też,jak każda roślina,nawożenie.I ziemia raczej zwięzła,żyzna.
Halina
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

doczytałam się w necie że goryczka alpejska w dobrych warunkach może kiełkować od 14 do 180 dni :) trzeba być cierpliwym
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
trillum30a
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 lut 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Podziwiam Was za cierpliwośc przy tym wysiewaniu,ja nie mam o tym pojęcia,nawet jak coś wykiełkowało to potem padło,tak,że dałam sobie spokój.Teraz sieję tylko owies na Wielkanoc ;:180
Pozdrawiam-Iwona
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Nie poddawaj się tak łatwo.
Halina
_fox_

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Ja zeszłej wiosny nabyłem sadzonkę i widzę że dobrze przezimowała, ale słabiutko przyrasta :(
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Moja gentiana septemfida od Legutko posiana 1 marca właśnie wschodzi. Chyba mogę mówić o dużym szczęściu!
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Oj szczęściarze z Was. Mnie już tyle goryczek wypadło, że ;:223 .
Ostatnie, nawet ładnie się rozrastały, ale mrówki zrobiły pod nimi mrowisko i jak się spostrzegłam, to nic się nie dało już uratować ;:98
Pozdrawiam. Gosia
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Kasiu możesz mówić o szczęściu nie tylko z powodu wschodów ,ale pana który tą roslinę firmuje.Ja posiałam jednoroczną cleome ok.3 tyg.temu i ani śladu.To nie pierwsza roślina,która z tej firmy mi nie zeszła.
Halina
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Goryczka bezłodygowa

Post »

Halinko, zauważyłam w różnych miejscach na forum podobne opinie na temat tego producenta - jednak postanowiłam zaryzykować. Ofertę mają bardzo ciekawą, więc kupiłam nasiona bezpośrednio u nich przez internet. Otrzymane mają długie terminy ważności i jak do tej pory wszystkie ładnie wschodzą. Wcześniej kupowałam w przypadkowych sklepach na południu Polski (w Warszawie znam tylko jeden sklep, który sprzedaje ich wyroby) i też miałam pewne zastrzeżenia. Zobaczymy, co tego wyrośnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”