Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Wszystkie doniczki mają dziurkę w dnie, jeśli nie mają, to zwą się osłonkami :wink:

Moje sansevierie mają trochę większe doniczki i dzięki temu chętnie wypuszczają nowe pędy :lol:
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Niestety jest wiele osób nie rozróżnia doniczki od osłonki i zdarza się, że sadzi do tej drugiej i z tego co widzę to chyba jest w tym przypadku - nie widać podstawki.
Trochę większe to nie są dużo większe... 🤦
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Jeżeli dobrze zrozumiałam gdzie chcesz ciąć, to odpowiem tak: łapy precz! Ty chcesz jej stożek wzrostu obciąć, co spowoduje że roślina już dalej rosnąć może nie dać rady, a i ukorzenienie tej odciętej części graniczyłoby z cudem.
Roślina ładna, szkoda jej cokolwiek odcinać, lepiej ją albo przesadzić w cięższa doniczkę (bazaltowa albo ceramiczna), albo wstawić do cięższej (lub dociążonej) osłonki, albo obłożyć na wierzchu kamykami. Ja mam sanserwie w doniczce bazaltowej i dodatkowo kamyki na powierzchni w celu ozdobno-wystawienniczym, bo kamyki mam zbierane na wakacjach. Latem wystawiam rośliny na balkon i wtedy obciążam doniczki innymi kamykami - jak mam większą (a często po prostu wysoką) osłonkę, to na dno kładę kamienie a na to stawiam doniczkę i stabilność się bardzo poprawia (nawet większe wiatry im nie straszne, a stoją na barierce). Mam też jedną doniczkę z takim półtorametrowym obeliskiem, i tam musiałam pomiędzy osłonkę a doniczkę wsypać ze dwa kilo kulek szklanych, żeby się całość nie przewracała. Najszybsze i prawdopodobnie najefektywniejsze (oraz najefektowniejsze) jest właśnie rozwiązanie z większą osłonka i wypełnienie kamieniami albo żwirem. U mnie żwir dosłownie na ulicy leży, ale chyba wszędzie da się zorganizować te kilo czy dwa drobniejszych kamieni do obciążenia.
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Nikt o dużo większych tu nie pisał ;:130 /doniczkach/
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Ludzie, jaki żwir, jakie wsadzanie doniczki do osłonki, co to jakaś wielka roślina? 🤦Po zdjęciu widać, że góra ma z jakieś 40 cm wysokości. Tutaj nie potrzeba żadnego cudowania. Wystarczy zwykła ceramiczna doniczka bez żadnego obciążania...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Ciężka doniczka lub dociążenie jest w przypadku tej rośliny konieczne, by zaradzić kłopotowi, z którym Klaudia się tu zwróciła.

Swoje uprawiaj jak chcesz, lecz nie staraj się tu być wyrocznią i do tego zwykłym sobie, nieprzyjemnym raczej tonem.

Osobiste wycieczki,jak już muszą być, polecam na PW/K;:138
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

A ceramiczna doniczka to co wg Ciebie jest lekka? Wyobraź sobie że, w takich doniczkach mam oprócz wyżej wymienionej półtora metrowej Sansewierii wiele innych roślin z wysokimi palikami i nic się nie przewraca.
Doniczka ceramiczna wypełniona samym podłożem stanowi wystarczającą stabilność. Wszystko więcej to tylko przerost formy nad treścią.

Ty też możesz uprawiać swoje rośliny jak chcesz, tylko Twoje propozycje nie mają tutaj żadnego sensu, a jedynie są zbędnym udziwnianiem.

Klaudia_sz w uprawie roślin sugeruj się prostymi rozwiązaniami, Ci tu radzą jakieś kamyki, doniczki bazaltowe, nie mówiąc o betonie... jest po prostu zbędne. 🤦 Mam kilkadziesiąt Sansewierii, wszystkie rosną w ceramicznych doniczkach, nie ma dodatku żadnego żwiru. Wszystko jest stabilne, nic się nie wywraca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

aberracje :wit
Dobrze napisałaś, bazaltowa też może być oczywiście, też ciężka. Ceramiczne niektóre, nawet większych rozmiarów bywają jednak dość lekkie. Mnie przyszedł do głowy beton, bo ja właśnie takie mam. Wypełnienie kamykami osłonki to też bdb pomysł :!: tylko nie zbierałabym żwiru z ulicy :wink:
Kamyki różnych wielkości można kupić np. na 'alle-drogo', najlepiej rzeczne otoczaki, one są kwarcowe. Odradzałabym jakieś pokruszone marmury, wapienie itp., bo wpływają na pH podłoża, tylko kwarc jest obojętny.

Klaudio, mam nadzieję, że odpuścisz pomysł cięcia i po prostu zainwestujesz w ciężką doniczkę ... ? Życzę Twej sansevierii długiego i zdrowego życia, i niechaj Ci cieszy oczy taka jaka jest, bo jest piękna :D
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Pozwolę sobię wtrącić 😁

Cięcie, tylko ją oszpeci.

W prawidłowej uprawie dół jest proporcjonalny do góry, a skoro wywraca się w doniczce to w mojej opinii, jest problem w korzeniach.

Jak zapewne wiesz, w naturze sansy mają gorsze warunki, a mimo to rosną stabilnie.😉

Ok. wracam do korzeni- wygląda na to,że je zasuszasz a później zalewasz. Czyli za każdym razem sansa odbudowuje system korzeniowy,stąd ta niestabilność.

Sugerując się doniczką załączona do zdjęcia,o problemy nie trudno.
Korzenie się "duszą".🤷

Daj normalną doniczkę z dziurami i postaw na podstawce, co by nadmiar wody spłynął i była cyrkulacja powietrza do korzeni.

Jak będzie miała ładny system korzeniowy, nic nie będzie się "gibać" 😉
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
klaudia_sz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 mar 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Dziękuję wszystkim za rady! ;:167
W takim razie jeszcze jej odpuszczę i zainwestuje w cięższą doniczkę. Katarzyna może być najbliżej prawdy, bo również wydawało mi się, że jak na tak bujną część górną, ta sansa ma strasznie wątłe korzenie, ale nie wiem jak sobie z tym poradzić, żeby skupiła się na odbudowaniu korzeni, a nie wybijaniu kolejnych liści w górę 😓
I przy okazji też zapytam, jaka to jest normalna doniczka z dziurami? Taka typowo produkcyjna brązowa?
Na moim załączonym zdjęciu to też jest doniczka z dziurami, tylko biała połyskująca, kupiona w obi czy innym ogrodniczym (teraz już nie pamiętam dokładnie).
Na co dzień stoi blisko okna balkonowego na podstawce, do zdjęcia nie dawałam podstawki, tylko kwiat oparłam przy lodówce żeby znowu się nie przewróciła 🙄
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Tak, produkcyjna. :wink:

Nie wsadzaj do "za dużej", bo korzenie sobie nie poradzą z poborem wody i zaczną gnić.🤷
Postaraj się o niewiele większą od bryły korzeniowej.

Jak przesadzisz do odpowiedniego podłoża, czyli ziemia do sukulentów/kaktusów + żwirek- delikatnie podlej po ok.tygodniu.
Kiedy podłoże całkowicie wyschnie,zwiększaj dawkę wody.

I nawóz do sukulentów/kaktusów od kwietnia-💪wzmocni trochę system korzeniowy.

Powodzenia 💕
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Nie, produkcyjna doniczka, nie jest normalną, tylko albo ceramiczna, albo z terakoty, ewentualnie plastikowa ale wykonana z lepszej jakości materiału. Produkcyjna, jak sama nazwa wskazuje służy do trzymania podczas produkcji oraz transportu do punktów sprzedaży.

Co do wielkości doniczki, to tylko ciasna. Jeśli masz słabo rozwinięty system korzeniowy to musi być mała. Przy okazji ten słaby system korzeniowy to efekt końcowy przewracania się rośliny. Jednocześnie musisz coś robić nieprawidłowo - błędne warunki uprawy i pielęgnacji.

Postaw najlepiej na parapecie. Podlewaj wtedy kiedy całkowicie wyschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Post »

Dla mnie nie ma znaczenia nazwa i co do czego służy, jeśli mogę użyć tego ponownie do innych celów.
Mała prywata: mieszkam w zimnym i wilgotnym kraju i wypróbowałam wszelkiej maści gatunki doniczek. Ostatecznie spoczęły w produkcyjnych i plastikowych.Podłoże ma obustronny dostęp do cyrkulacji powietrza, czego nie idzie uświadczyć w ceramicznej z jedną dziurą odpływową.

Bardziej szkodliwe jest wsadzenie rośliny do doniczki bez odpływu.

Reszta to względy estetyczne.

Pozdrawiam.
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”