Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Elhape
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 maja 2022, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie ograniczałem podlewania i temperatury też jakoś specjalnie nie obniżałem.
Co do podłoża to dosypałem tylko minimalnie ziemi do kaktusów na górę po za tym jest to samo od maja.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No to podstawowy błąd. Sukulenty w okresie jesienno-zimowym przechodzą okres spoczynku. W przypadku Adenium nie potrzeba jakoś radykalnie obniżać temperatury, ale powinna być niższa o kilka stopni od pokojowej. Na razie mamy za oknem okres cieplejszy, ale jak się ochłodzi to Adenium też trzeba zapewnić odpowiednie chłodniejsze warunki.
Poza tym jak już uzupełniasz podłoże to tą samą mieszanką, bo samą ziemią tylko utrudniasz oddychanie podłoża. Osobiście bym zebrał tą warstwę i dosypał dotychczasowej mieszanki.

Jeśli chodzi o podlewanie to w okresie jesienno-zimowym wystarczy raz w miesiącu i to małą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elhape
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 maja 2022, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzięki za rady, zastosuje się do wszystkich i mam nadzieję, że adenium przetrwa ;)
Ledyta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2022, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam :) jestem początkująca w temacie Adenium, dlatego bardzo proszę o pomoc. Przeglądałam wiele stron wstecz forum,ale nie widziałam takiego przypadku, jak u mnie. Kupiłam 3 tygodnie temu sadzonkę jednak coś jest z nią nie tak: ma ciemne końcówki łodyg i zastanawiam się, czy nie jest to przemrożenie? Nie przesadziłam jej ani nie podlewałam(ma twardy kaudeks) i ogólnie jest w stanie zimowania- bez liści. U mnie jest w temp.16-17°C na oknie zachodnim - niestety mam do wyboru tylko takie w tej temperaturze. Czy w tym okresie mogę odciąć te ciemne końcówki, czy lepiej na razie ją zostawić ?
https://files.fm/f/naux9kmy4
https://files.fm/f/2kmzcp97v
(Nie mam pojęcia jak tu wrzucić zdjęcia, więc wrzucam linki do zdjęć)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bezwzględnie przesadzić do właściwego podłoża. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie od pory roku.
Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 1:3.

Końcówki mogą być zarówno od przelania - nieprawidłowe podłoże, jak i zbyt wysoka temperatura zimowania - również od grzejnika.
Jeśli końcówka łodygi jest mokra, to grzyb. Jak sucha to temperatura.

Niestety, ale rośliny kupujemy pod warunki uprawy jakie możemy im zapewnić, a nie tylko z powodu, że jakaś nam się podoba. Inaczej potem powstają problemy, jak z tym Adenium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ledyta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2022, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Chciałam tylko wyjaśnić że ona niestety taka do mnie przyszła :( nie ruszałam jej na początku bo nie mam doświadczenia z tą rośliną ale widzę,że te końcówki są czarne cały czas- roślina nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Większość jest sucha, na dwóch widzę jakby lekka 'żywice'. Mogę przestawić ja do okna wschodnio-południowego jednak wtedy będzie mieć 25°C, a z tego co tutaj wyczytałam to niezbyt dobrze, kiedy roślina jest w stanie zimowania. Zamówię jak najszybciej ziemię i przesadzę według wskazówek. Bardzo chciałabym ją uratować. Czy jeśli to grzybica to obciąć te końcówki i potraktować jakimś preparatem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jeśli końcówki są mokre, to infekcja grzybowa, więc oczywiście takie odciąć i oprysk preparatem grzybobójczym.
Oprócz przelania jest jeszcze opcja, że przemarzła podczas transportu.

Na pewno wszystko zależy od stanu korzeni.

Jeśli chodzi o temperaturę to trzeba zapewnić najlepiej nie niższą niż 15 stopni, żeby Adenium przeszło okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ledyta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2022, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ok obetnę te dwie które są mokre i posmaruje preparatem. Trochę żałuje, że nie zrobiłam zdjęć od razu, bo wydaje mi się że na początku wszystkie były wilgotne, teraz tak jakby większość z nich obsycha (tak ok 5 mm) ale reszta łodygi jest ładna i twarda- być może jednak jakoś sama sobie z tym radzi i usuwa uszkodzone miejsca? Po niedzieli będę mieć perlit i przy przesadzeniu obejrzę korzeń. Oby chociaż z nim było wszystko w porządku
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dobra rada na przyszłość, jeśli roślina przychodzi i coś z nią jest nie tak, to lepiej od razu reklamować u sprzedawcy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ledyta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 gru 2022, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tu wyszedł brak mojego doświadczenia. Wiedziałam że roślina ma okres spoczynku i nie będzie mieć w związku z tym liści i mimo, że te czubki łodyg mi się nie podobały to pomyślałam, że może po prostu ona tak wygląda. Teraz trochę więcej poczytałam, dodatkowo to forum więc mam nadzieję, że dalej już pójdzie lepiej. Za kilka dni wrzucę na wszelki wypadek zdjęcia korzeni bo nie wiem czy będę potrafiła je właściwie ocenić. Dziękuję za dotychczasową pomoc i coś czuję że jeszcze nie raz będę tutaj pytać :)
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przesadziłem dzisiaj moje 1-roczne adenium 6 sztuk w większe doniczki i nowy substrat - głównie perlit, trochę żwirku 1-2mm i jakieś 10% "ziemi do kaktusów". Po ilu dniach podlać? Wszędzie czytam "KILKA DNI", ale nie wiem, czy chodzi bardziej o 3-4, czy raczej 8-9 :wink: Poza tym przez ten okres powinienem cieniować? Zwiększyć wilgotność powietrza zakładając woreczki? Czy to zbyteczne? Nadmieniam, że roślinki cały czas stały na parapecie i nie były prawidłowo zimowane, korzenie miały zdrowe ale raczej niezbyt rozbudowane.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak zdrowe to podlać trochę, letnią wodą i potem już jak ziemia przeschnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
nizios
50p
50p
Posty: 78
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.10 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzięki za odpowiedź, a co z tym cieniowaniem? Jest konieczne, czy po prostu stawiam na parapet?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”