Cytrusy Józka

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Miło mi :oops: Co do worków foliowych to nie polecam, lepsze są z włókniny. Cytrusy zimuję w ogrodzie po raz pierwszy.
Postanowiłem, że jednak zajmę się pomiarami temperatury w środku zabezpieczonej rośliny, a temperaturą na zewnątrz. Bardzo intryguje mnie czy liście będą wydzielać ciepło i kiedy to nastąpi. Czyli przez całą zimę pozostawię sondę w jednej z zabezpieczonych roślin.
Sonda będzie wykonywać również pomiar wilgotności wewnątrz osłony.

Pokazywałem wcześniej jak zabezpieczyłem mały Flying Dragon na zimę. Teraz pokażę jego historię. Kupiłem na alle roślinę, która na fotce wyglądała bardzo ładnie. Ujęło mnie również to, że zraz zaszczepiony jest z rośliny kwitnącej.
Jakież było moje zdziwienie, gdy otrzymałem coś takiego

Obrazek Obrazek

Roślinę musiałem przeszczepić, aby wyglądała na proste drzewko.
Miesiąc później

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Czas na cytryny, które sporo urosły. Kalamondyna jest dla porównania wielkości


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Czas na pomarańcze, mam je dwie: Myrtifolia Chinotto i Sanguinello Sinensis. Z tą drugą popełniłem błąd. Późną jesienią chciałem doświetlać cytrusy z owocami, aby te szybko dojrzały i następnie zrobić im krótsze zimowanie. Łączna moc zainstalowanych żarówek do doświetlania to 324 waty. Do tego było jeszcze światło z okna. Temperatura wahała się pomiędzy 18-20 stopni.
Wszystkie cytrusy znosiły to dobrze, poza pomarańczą Sanguinello Sinensis. Miała przeszło trzydzieści owoców i w przeciągu kilku dni zrzuciła wszystkie.
Na tym zakończyłem eksperyment i wszystkie cytrusy są w garażu w temperaturze 5-7 stopni.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wynika z tego, że tylko pomarańcza Sanguinello Sinensis ma wygórowane potrzeby jeżeli chodzi o promieniowanie słoneczne.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Czas na kolejnego cytrusa, jest nim Grejpfrut Biały. Na wiosnę mocno go przyciąłem chcąc ukształtować wyższe drzewko. Tak wyglądał w kwietniu i październiku tego roku.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Mandarynka również sporo urosła i po zakwitnięciu bardzo późną jesienią zimuje w garażu.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Fotka zbiorcza cytrusów w garażu. Zacząłem je doświetlać po 8 godzin dziennie żarówkami o łącznej mocy 108 Wat. Temperaturę mam nastawioną na +5 stopni (zał.) i +7 stopni (wył.). Jeżeli na zewnątrz jest cieplej to jest wyższa. Wszystko chodzi w automatyce bez mojej ingerencji.

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cytrusy Józka

Post »

Na wiosnę się odwdzięcxą z pewnością pięknym wyglądem :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Też na to liczę. Kiedyś przeczytałem, że rośliny podczas spoczynku zimowego magazynują skrobię jak mają dużo światła. Dlatego postanowiłem je doświetlać. Miałyby wtedy lepszy start na wiosnę. Niektóre mniejsze cytrusy w marcu powędrują na parapety, a reszta dopiero w kwietniu do ogrodu.
Już nie mogę się doczekać wiosny, aby sprawdzić jak przeżyły zimę cytrusy w gruncie. W osłonie z liści mam zamontowaną sondę termometru i higrometru. Na bieżąco śledzę wskazania na zewnątrz i wewnątrz. Czekam na większe mrozy, aby potwierdzić wskazania, że butwiejące liście wydzielają ciepło.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy Józka

Post »

Przepiękne rośliny, coś niesamowitego, że udało Ci się takie wyhodować. Ogrom pracy. Ciekawa jestem tylko czy w zimie ta wilgoć ich nie wykończy i choroby grzybowe :roll:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

O cytrusy zimujące w garażu jestem spokojny. Natomiast pomiary wilgotności wewnątrz osłon cytrusów zimujących w gruncie wynosi 99% Przypuszczam że jest to 100%
Cytrusy lubią dużą wilgotność powietrza i pleśń może opanować tylko chore lub suche gałązki. Temperatura wewnątrz wynosi powyżej +3 stopni niezależnie od temperatury na zewnątrz. Czekam na większe mrozy, aby przetestować osłony i stwierdzić czy wewnątrz temperatura spadnie poniżej zera.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Wczoraj zdjąłem osłony z cytrusów zimujących w gruncie, żadna gałązka nie przemarzła

Obrazek Obrazek Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy Józka

Post »

A nie boisz się, że jeszcze mogą wrócić mrozy?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy Józka

Post »

Do minus dziesięciu nie boję się, gdy będzie większy mróz to założę na nowo osłony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”