Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dota to fajnie, że gnojówka z pokrzywy działa tak dobrze, ja jednak nie jest zwolennikiem tego typu nawozów. Ale wiadomo jeśli zachować umiar to chyba nie jest tak źle. Ja się zraziłam, bo mój wujek przesadzał z tą miksturą (wiadomo co za dużo to niezdrowo ;:306 ), czuć było gnojowice nawet w warzywach... ;:224 może to sprawiło, że skutecznie mnie odrzuciło i nie mam chęci na tego typu eksperymenty. Chętnie się dowiem jak taka gnojówka działa na storczyki czy inne kwiaty doniczkowe. Pisz co zaobserwowałaś :wink:
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Na pewno z gnojówką trzeba uważać, to bardzo silna substancja, najlepsza dla żarłocznych roślin, którymi storczyki raczej nie są ...
Ale niektórzy stosują ją do roślin doniczkowych w proporcji 50 ml gnojówki na 5 L (!) wody.
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Pomocy !!! Na walentynki dostalam pieknego storczyka. Nie bylo mnie tydzien, stal na oknie. Dzisiaj wrocilam i zauwazylam ze kwiaty zwiedly a paczki zzolkly... wczesniej wsadzilam tam niepotrzebnie nawoz. Moze to byc spowodowane tym ze ktos pod moja nieobecnosc otworzyl okno czy przenawozeniem?

Edit juz wiem ze nikt nie otwieral okna. Mam mu zmienic podloze czy wykapac w czystej wodzie?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Czasem tak jest że storczyk na wskutek szoku, traci kwiaty. Dobrze jest oczywiście po kupnie rośliny jakiejkolwiek wstrzymać się z podlewaniem jej z dodatkiem nawozu. Przez okres miesiąca, może nawet dwóch. Czynniki jakie mogły zaważyć na więdnięciu kwiatów i ich opadaniu, mogą być różne. Storczyk nie został podlany, a stał nad włączonym kaloryferem bez odpowiedniej wilgotności powietrza. Został przewiany w czasie transportu, bez względu czy to zimą, czy w lecie przegrzał się. Przeciągi porą zimową. Zimą długie wietrzenie pokoju i nie wyniesienie rośliny z pomieszczenia itd. Nie należy się tym zbytnio martwić, o ile sama roślina nie została przemarznięta, przegrzana. O tyle wypuści jeszcze nie raz pęd kwiatowy. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Stoi nad wyłaczonym kaloryfrem, jak otwieralam okno wynosilam go z pokoju. Wczoraj wyplukalam podloze w czystej wodzie i wydaje mi się ze jest odrobinke lepiej...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Jeśli masz podejrzenie, że był przenawożony to najpierw powinnaś zanurzyć doniczkę w czystej wodzie na ok 20 min (tak, żeby zalegające sole się rozpuściły) a później wylać wodę i przepłukać podłoże wodą. Najlepiej to zrobić przy kolejnym podlewaniu.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Przy przenawożeniu, liście też zrobiły by kaput. Pałeczki mają to do tego, że wolniej działają, przez parę miesięcy i nie trzeba martwić się o nawożenie. Na opakowaniu powinno pisać ile działają.
olka19954 pisze:Stoi nad wyłaczonym kaloryfrem, jak otwieralam okno wynosilam go z pokoju. Wczoraj wyplukalam podloze w czystej wodzie i wydaje mi się ze jest odrobinke lepiej...
Dla każdej rośliny, woda jest potrzebna do życia. Dzięki niej są wstanie pobierać różne składniki, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dłuższy brak jej, równoważy się ze śmiercią rośliny, w zależności od gatunku jaki reprezentuje.
Przy kaloryferze włączony i braku wilgotnego powietrza min. 70%. Można rozstawić naczynia z wodą, przy niewielkiej ilości kwiatów na parapecie, lub dwie podstawki, różnej wielkości, wypełnione wodą. A pomiędzy storczyk. Z podstawkami to sprawdzona metoda. :)
Podlewamy jak roślinie robią się srebrne korzenie, a w doniczce nie widać dużych kropel rosy, średnio co 7-14 dni.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi, mam nadzieje, ze będzie z nim lepiej :)
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dzisiaj przesadzilam storczyka, mial takie korzenie Obrazek
kiedy mogę zacząc go nawozic? Czy korzenie wyglądają ok? (Zaczely mu lekko żółknąć liście)
dostałam go pól miesiaca temu
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Po przesadzeniu nawozimy storczyka ok 2 miesiące po. Na samym początku staraj się go nie moczyć, a podlewaj niewielką ilością wody. Ilość wody musisz dostosować do ilości korzeni, by nadmiar wilgoci nie zalegał w doniczce i nie powodował pleśnienia/gnicia. Nadmiar wody możesz chłonnym papierem zebrać od spodu, a w doniczce zrobić dodatkowe otwory po bokach. Aż zauważysz że korzenie zaczynają rosnąć, wtedy też powoli wprowadź nawożenie. Storczyki nie potrzebują dużej ilości nawozów, u mnie wypada to raz w miesiącu. Korzenie myślę że ma ładne, jak i liście. Choć widzę ich zaledwie fragment. Przy przesadzaniu dobrze jest też wymienić stare podpórki do pędów kwiatowych na nowe. Najstarszy liść prędzej czy później zżółknie, zasuszy się i odpadnie.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Do podłoża dobrze jest dodać garść sproszkowanego węgla drzewnego, który nie pozwala patogenom wnikać w tkanki roślin. Podłoże nie powinno zawierać torfu, on dłużej zatrzymuje w sobie wilgoć. Polecam te bez jego zawartości. Jeżeli przycinałaś korzenie storczykowi, możesz je obsypać węglem drzewnym, ale nigdy całych cynamonem! Można go stosować wyłącznie na skaleczenia. Uważaj by korzeni nie połamać przy przesadzaniu. To tak w skrócie dodatkowe informacje, w razie jakichkolwiek wątpliwości, jeżeli byś miała. Chyba że już o tym gdzieś czytałaś? ;:173
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
hegena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

olka czytaj odpowiedzi i rady!
Emila707 pisze:Po przesadzeniu nawozimy storczyka ok 2 miesiące po. Na samym początku staraj się go nie moczyć, a podlewaj niewielką ilością wody. Ilość wody musisz dostosować do ilości korzeni, by nadmiar wilgoci nie zalegał w doniczce i nie powodował pleśnienia/gnicia. Nadmiar wody możesz chłonnym papierem zebrać od spodu, a w doniczce zrobić dodatkowe otwory po bokach. Aż zauważysz że korzenie zaczynają rosnąć, wtedy też powoli wprowadź nawożenie. Storczyki nie potrzebują dużej ilości nawozów, u mnie wypada to raz w miesiącu. Korzenie myślę że ma ładne, jak i liście. Choć widzę ich zaledwie fragment. Przy przesadzaniu dobrze jest też wymienić stare podpórki do pędów kwiatowych na nowe. Najstarszy liść prędzej czy później zżółknie, zasuszy się i odpadnie.
Ja też mam pytanie odnośnie nawozu, stosuje ktos moze nawoz z lidla GRANDIOL?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Niestety, ja tego nawozu nie stosuję. Obecnie mam Agrecol i Biohumus, dla storczyków. Zastanawiam się nad kupnem tego z firmy Peters Professional.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”