Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Ja stosowałam ecodarpolu i moje storczyki rosły po nim jak szalone.
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Witam, jestem tutaj nowa :) ostatnio bardzo zaniedbałam storczyki, ale postanowiłam je odratować. Odcięłam zgnite korzenie, zasypałam cynamonem i wsadziłam do nowej ziemi i mam tutaj małe pytanko. Wsadziłam do nich nawóz compo orchid power i zastanawiam się czy nie wsadzić do nich jeszcze pałeczek czy to już będzie przesada? Dostałam na walentynki pięknego 4pędowego storczyka ale boje się go ruszyć bo zapewne zniszcze go :cry:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Każdy storczyk po przesadzeniu może być nawożony dopiero po miesiącu, gdyż w tym czasie powoli zaczyna regenerować się. Z nawozem należy działać ostrożnie, jeśli damy go za dużo to albo popalimy korzenie albo z powodu przesolenia podłoża korzenie zaczną gnić.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Po przesadzeniu storczyka, lepiej jest wstrzymać nawożenie na ok 2 miesiące, do momentu aż zauważymy że roślina zaczęła puszczać korzenie. Z podlewaniem też należy uważać, by w doniczce nie zalegała woda, a korzenie nie zaczęły gnić od spodu. Dla tego i na okres tych 2 miesięcy podlewamy przelewając roślinę niewielką ilością wody, z rzadszym nieco podlewaniem, by wymusić u niej wypuszczenie młodych korzeni. Po tym jak zauważymy że roślina ruszyła w korzenie, powoli wprowadzamy normalny tryb podlewania z nawożeniem. Tak jak Natka napisała, nawozimy niewielką ilością nawozu, najlepiej raz na miesiąc, czyli średnio co 3-4 podlania wodą. Następstwem przenawożenia rośliny może być też więdnięcie liści. W tedy jedyny ratunek może być zaprzestanie nawożenia, a w najgorszym razie, nawet utrata jej. Co do cynamonu, stosując go na korzenie należy zachować ostrożność. Nie właściwie użyty może doprowadzić do poparzenia, co z kolei doprowadzi do podgniwania zdrowych korzeni. Podobnie jest z węglem drzewnym, tylko on nie spala, a nie właściwie użyty może zacząć pleśnieć, z nadmiaru wilgoci w środku doniczki. Cynamon zawsze stosujemy wyłącznie na miejsca cięć, jeżeli mamy węgiel drzewny, to lepiej jest go użyć. Dodajemy z garść sproszkowanego węgla drzewnego, na doniczkę podłoża dla storczyków. Można też posypać nim całe korzenie.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz ;:167 a co z tym nowym stroczykiem? Czy orchid power wystarczy czy trzeba jeszcze dodać pałeczki?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

olka19954 - nowy storczyk na pewno jest naszprycowany nawozami przez producenta, nic już nie dodawaj. Ja nie odważyłabym się na żaden nawóz zaraz po zakupie.

Doradźcie mi jak mam zregenerować moje storczyki po tych wszystkich zabiegach i opryskach? Korzenie mają zdrowe, ucięłam może ze dwa suche. Może nawożenie dolistne za jakiś miesiąc? Dysponuję Biohumusem, Peter's Professional - Blossom Booster i Florovitem.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Ja bym dała storczykowi spokój po przesadzeniu czy opryskach..
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Olka19954, lepiej używać jednego nawozu, a nie kilku na raz, by nie doprowadzić do szybkiego zasolenia podłoża. Według przepisu na opakowaniu. Po zakupie rzeczywiście dobrze jest zacząć podlewać wodą bez dodatku nawozu, na okres 1-2 miesięcy, w końcu nie wiemy jak był wcześniej traktowany. Storczyki nie lubią za dużo nawozu, należy ostrożnie nawozić, niewielką ilością. W odpowiednich odstępach czasowych.

Poziomkowa, tak jak mówi Natka, na jakiś czas daj mu spokój z nawożeniem.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

No przecież nie mam zamiaru jutro go nawieźć :) Czytałam,że po opryskach chemicznych trzeba storczykom pomóc dojść do siebie.Dlatego zastanawiam się jaki sposób będzie dobry i nieszkodliwy.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Może poczekaj aż zaczną puszczać pędy kwiatowe, liście, wtedy zaczniesz podlewać z nawozem, a na razie tylko wodą. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
dota1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 29 kwie 2014, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dziewczyny, a próbowałyście może nawozić swoje storczyki jakąś gnojówką, np. z pokrzywy..? Co o tym sądzicie? :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Ja nie próbowałam. Ale ciekawy pomysł. Mam z firmy Agrecol i Biohumus dla storczyków.
Sama jeszcze nie robiłam nawozu z pokrzywy, ale słyszałam co nie co o nim. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Ja chyba wolę dżdżownice w Biohumusie, bo gnojówka śmierdzi okrutnie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”