Kiedy i jak nawozić?

Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Chciałbym się podzielić swoimi wnioskami odnośnie nawożenia. A dokładnie czym nawozic. Niestety nie mam dużego porównania, ale od połowy maja stosuje nawozy Peters Professional BB i GM oraz PS. Oczywiście nie wszystkie na raz i każdego storczyka w zależności od jego potrzeb traktuje odpowiednio.
Po 1.5 mc stosowania jestem miło zaskoczona. ;:oj Wszystkie storczyki zaczęły puszczać nowe liście i przedłużać korzenie, jak i puszczać nowe korzonki. Miałam takiego starego skorczyka 3 liście na krzyż a w korzeniach cisza - i tak od 1.5 roku. Po 1.5 mc podlewania biedaka mam nowy listek i korzonki ruszyły.
Miałam kiedyś inny nawoz chyba florovitu ale dopiero ten dał im "kopa". Czy kwitnienie się poprawiło to ciężko mi powiedzieć, ale wiadomo, że ilość i jakość korzeni i liści przekłada się na jakość kwitnienia, więc pewnie na efekt trzeba poczekać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

A ja jako ciekawostkę podam fakt, że w zeszłym roku jednego storczyka w ogóle nie nawoziłem, a rósł i w tym roku na wiosnę nawet zakwitł. Wypuścił ładne duże zdrowe liście i korzenie. :)
Natomiast druga ciekawostka, byłem ostatnio w palmiarni w Krakowie i tam osoba, która opiekuje się storczykami powiedziała, że nawozu dają raz, dwa razy w miesiącu i... storczyki również rosną i kwitną.
Tak więc, z tym nawożeniem należy podchodzić z małym dystansem i nie musi ono obligatoryjne przy każdym podlewaniu, jak to wszędzie można wyczytać. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

oczywiście zgadzam się z Tobą. Sama nie daje za każdym razem, bo czasem z lenistwa nie chce mi się go rozrabiać i daje po prostu czystą deszczówkę. Jednak w niektórych przypadkach widać jest on potrzebny. W palmiarni to też pewnie bardziej korzystne warunki są i może storczyki nie mają takich potrzeb na nawóz jak w domu. No nic mi się Peters sprawdza jak na razie, zobaczymy jak będzie dalej. Może za jakiś czas będzie trzeba coś zweryfikować. Czas pokaże.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Po prostu nawożąc, trzeba uwzględnić że producent musi zarobić, a także to że są to epifity, więc nie są to żarłoczne rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
m_ucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 lut 2015, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Witam. Używał ktoś poniższego nawóz? Może ktoś coś o nim powiedzieć? Sprawdza się dla roślin kwitnących, jak i tych w fazie spoczynku?
Obrazek
Aktualnie od kilku nawożeń używam tego żelu, ale czy są efekty czy nie - trudno mi powiedzieć...

Obrazek
Kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
Pozdrawiam
Justyna :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Używam tego ostatniego, myślę że nawozy niezależnie od producenta będą spełniać swoją funkcję. Bardziej istotne jest zapewnienie właściwego oświetlenia i wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

A jak dostarczacie wapień storczykom?
Z magnezem problemu nie ma, można psiknąć czasem siarczanem magnezu, ale wapień? Macie jakieś patenty?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Do deszczówki raz na jakiś czas do moczenia dodaje kranówki. Niektórzy do podłoża storczyków lubiących wapń dodają muszelki..
.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Trochę poczytałam i widzę, że każdy ma swój sposób..do prysznicowania kranówką całej rośliny włącznie. Wapień się słabo przemieszcza w roślinie to może ma to sens. Nie doczytałam, żeby ktoś stosował jakiś dolistny. Tak mi chodzi po głowie czy nie spróbować mrówczanem wapnia w płynie, najwyżej będę pierwsza :) Przećwiczę na zwykłym marketowym phalaenopsis
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Próbuj... Ja o tym nie słyszałam.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Czy ktoś mi powie, kiedy zacząć nawozić storczyki po przesadzeniu. Przeczytałam w internecie trzy wersje. Na jednym portalu piszą, że po 2-3 tygodniach, na innym że po miesiącu, a na jeszcze innym, że dopiero po 3 miesiącach i komu mam wierzyć. :?:
Przesadzałam swoje Phalaenopsis na przełomie maj/czerwiec.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Zawsze nawożę bezpośrednio po przesadzeniu. W korze nie ma praktycznie składników odżywczych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jak nawozić?

Post »

Dostałam nawóz Biohumus do storczyków.W jakiej dawce i częstotliwości można nim nawozić?Czy można mieszać nawozy bo mam jeszcze Grandiol który do tej pory używałam i było ok.Czy teraz w okresie jesienno zimowym należy nawozić storczyki?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    ODPOWIEDZ

    Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”