Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2571
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, zaglądam do Ciebie dość często i z zainteresowaniem czytam opisy Twoich poczynań w ogrodzie. Może rzadko piszę, ale fascynuje mnie to, z jaką pasją podchodzisz do swojego kawałka ziemi. Masz takie bogactwo roślin i tak ciekawie o nich opowiadasz, że Twój wątek stał się skarbnicą wiedzy z zakresu botaniki ;:215
Pochwalić trzeba wszystkie roślinki, ale wyróżnię irysy, zwłaszcza 'Kaboom' no i bardzo oryginalne lilie, o istnieniu niektórych nawet nie wiedzialam, np lilii drobnej, czy tej o zwisających pąkach.

Życzę Tobie i Twojej roślinności regularnej dostawy wody z nieba :D
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ależ Ty masz kawał pola. Jak to ogarnąć? Oj masz Ty co robić, ale przestrzeń... super. Jarha, ma rację, ja także z ciekawością czytam Twoje wpisy.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karo, rabaty to przemyślane są dopiero po kilku przesadzaniach :wink:
Co do tej trawy to, jak napisałaś, jest to ostnica, dokładnie ostnica mocna. Drugie zdjęcie, które wskazałaś to moje siewki z zeszłego roku, zimowały normalnie w gruncie, bez okrywania. Wiosną nie bawiłem się w jej wyczesywanie tylko ściąłem ją kilka centymetrów nad ziemią.
Na pierwszym zdjęciu wskazanym przez Ciebie to trawy z różnych źródeł - kupione przez net, kupione w szkółce, kupione w centrum ogrodniczym oraz moje siewki.
Teraz to one wyglądają tak:
Obrazek
Nie zimowałbym jej w donicy tylko wsadził do gruntu. One nie zimują wcale tak dobrze. Wiosną potrafi odbić pół kępy tylko i w środku kępy mamy łysy plac. Lub nie odbija wcale. Ale rozmnaża się bardzo łatwo przez wysiew - szkoda dzielić kępę, którą można uszkodzić kiedy z jednego mini nasionka po roku mamy naprawdę okazałą kępę. Ja siałem po 1 nasionku do doniczki (tak, trwało to wieki) ale nie musiałem ich później pikować tylko przesadzałem do większych doniczek, a później do gruntu. Ogólnie daje samosiew w dużych ilościach (u mnie dopiero w tym roku kwitnie pierwszy raz więc jeszcze siewek własnych nie mam) więc jak nam starsza kępa wypadnie to można zastąpić siewkami.

Locutus, ale i tak nie dałbym sobie ręki obciąć, że mam akurat trojańską :wink: Ponieważ po prostu nie znam różnic w wyglądzie gatunku i podgatunku.
Ja tę szałwię mam od jakiejś sąsiadki mojej koleżanki - jak jechałem w odwiedziny to ta sąsiadka miała cały rów przed domem różowy od tych szałwii. Koleżanka jakiś czas później poszła do sąsiadki i dostała wykopaną kępę. I tak zaczęła się moja przygoda z nimi. Ogólnie okazało się, że nie wszystkie szałwie muszkatołowe są tak ładne. Moja odmiana jest bardzo gęsta - a są okazy o pokroju dużo luźniejszym, które mi się dużo mniej podobają. Siewki powtarzają na szczęście cechę gęstości.

Tę lilie tajwańską chciałbym rozmnożyć - zobaczymy co z tego wyjdzie :wink:

Jarha, pisarzem może nie jestem ale lubię dzielić się wiedzą czy też próbować zainspirować do uprawy mniej spotykanych roślin :)
'Kaboom' bardzo ładnie się podzielił w tym roku więc za rok powinno być więcej kwiatów :) ale muszę go gdzieś przesadzić. A lilie są po prostu niezawodne więc rozszerzam kolekcję cały czas :wink:

ivonar, kawałek pola jest ale i tak za mało jak na moje marzenia :wink: ale nie można mieć wszystkiego :wink:
Ja ogarniam wszystko kawałkami - robię kawałek nowej ścieżki, wtedy klaruje mi się w głowie co mogę tam posadzić lub stoję nad kawałkiem ugoru i myślę co tam może rosnąć i dorabiam pod to ścieżkę :wink: Teraz zastanawiam się jak połączyć lewą cześć ogrodu ze środkiem i prawą stroną.

Ale najpierw wkopanie bariery żeby mój sumak nie poszedł do sąsiada razem z podagrycznikiem :wink:
Tak, tak, posadziłem sumaka 'Dissectum' - i to jeszcze zanim budowa domu się zaczęła czyli chyba w 2019 roku. Tak, tak, wiem jaki to potrafi być inwazyjny potwór :wink: Wybór był świadomy ponieważ chcę z niego zrobić mini lasek sumakowy. Pod nim posadziłem kolejnego potwora czyli podagrycznik w odmianie 'Variegata'. I one będą miały wydzielone miejsce barierami aby nie przeszły do sąsiada a kwiatostany podagrycznika dodatkowo ścinam aby przypadkiem się gdzieś nie wysiał. Może za rok będzie już jakiś efekt tej rabaty - sumak dopiero w tym roku rozpoczął mocniejszy rozrost, przez 2 lata był jednym, marnym drzewkiem o kilku liściach. W zeszłym roku wypuścił kilka nowych pędów a w tym roku chciałby podbijać nieznane :wink:

Pokażę żywopłot, który zacząłem sadzić dokładnie 3 lata temu (blisko sumaka) aby odgrodzić się trochę od sąsiada, który już wtedy się budował.
Tak to wyglądało:
Obrazek
Można by rzec - gdzie Ty tu żywopłot masz w tym ugorze? Ale ja jestem wizjonerem, potrafię sobie wyobrazić jak rośliny będą wyglądały po pewnym czasie, i jak to miejsce będzie wyglądać kiedyś :wink: Ostatnio przeczytałem gdzieś taki cytat, że najwolniej rosną drzewa nieposadzone - no a jak już ten niby żywopłot posadziłem to on zaczął rosnąć (zaraz po tym jak wielokrotnie zwiędnął z powodu suszy), i teraz wygląda tak:
Obrazek
Ten krzaczek mniej więcej w środku to zimokwiat wczesny, którego kupiłem jako siewkę o kilku liściach, kilka centymetrów wysokości. A pęcherznica po prawej to miniaturowa odmiana 'Little Angel' - wcale nie taka miniaturowa :wink: ale przepiękna.
Oczywiście żywopłot nie jest w 100% dobrze przemyślany. W zeszłym roku musiałem przesadzić derenia 'Ivory Halo' w zupełnie inne miejsce ponieważ 'Sibirica Variegata', pomiędzy którymi rósł, zagłuszały go. Na miejscu 'Ivory Halo' posadziłem żylistka - no i okazało się, że to jakaś miniatura żylistka i derenie tak go zakryły, że żylistka nie widać wcale.

Lilie kwitną w pełni - choć nie wszystkie, niektóre dopiero zakwitną.
Wiosną kupiłem 3 cebule lilii odmiany 'Lankon' na 2 stoiskach podczas wiosennego targu ogrodniczego - uparłem się na tę odmianę :wink: Już raz ją kupiłem - 10 cebul. Wszystkie okazały się żółte drzewiaste. Oczywiście nie jestem ich fanem ale pachna na kilkadziesiąt metrów więc je zostawiłem. A teraz z tych 3 cebul zakwitły już 2, i są takie:
Obrazek
Zdecydowanie to nie jest ta odmiana... 3 roślina jest inna więc wciąż mam nadzieję.

Ta lilia również bardzo mocno pachnie:
Obrazek
To jest chyba 'Lotus Elegance'

Kwitną 2 błonczatki, które zostały bardzo późno posadzone:
Obrazek
Zdjęcie robione komórką przy zachodzie słońca więc jest specyficzne.
Te błonczatki sadziłem chyba późnym czerwcem, ale obok wyrastają te, które posadziłem dopiero w lipcu... jestem w takim niedoczasie, że mam chyba nawet z 3 dalie, o których zapomniałem i nie posadziłem. Raczej już wyschły...

Cyklamen perski kupiony w zeszłym roku:
Obrazek
Oczywiście zimował w domu ale już od maja chyba rośnie na ogrodzie.

Eukomis 'Sparking Burgundy':
Obrazek

Funkia 'American Dream':
Obrazek
Ta hosta chyba podoba mi się najbardziej z tych, które posiadam. Trochę się przypaliła ale wcześniej rosła w sporym cieniu, i po przeniesieniu w półcień trochę ją przypaliło. Ale rośnie pod metasekwoją, która z roku na rok coraz większy cień będzie robić.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu lasek z ketmii wymyśliłeś, a ja właśnie pozbyłam się siedmiu dwunastoletnich. ;:173 Co roku setki siewek , które trzeba było szybko pielić, bo mają korzeń palowy.
Ostnica w takiej masie cudna. ;:oj Marzy mi się taka rabata, ale musiałabym zaorać swój ogród. :)
Wyżywam się u drugiego syna i zaszaleję niedługo z 30 sztukami hakone.
Dereń Sibirica potrafi być potworem. Gdybym swojego nie cięła, miałby ponad dwa metry w obu wymiarach.
Kolorowe drobiazgi urocze, nie wyobrażam sobie ogrodu bez kwitnących bylin i cebulowych. Pomyłkowa lilia ś. Józefażywotna i śliczna. ;:215
:wit
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Fakt, że szałwie muszkatołowe są zróżnicowane… Nie tylko pod względem pokroju… Na przykład przez lata jej uprawy przyzwyczaiłem się już, że na pędach kwiatostanowych liście przebarwiają się pod kolor kwiatów (białe u odmiany białej, jasnofioletowe u odmiany jasnofioletowej)… A tu w tym roku zakwitły mi trzy samosiejki, które kwiaty mają jasnofioletowe, ale liście na pędach kwiatostanowych zwykłe, zielone, bez przebarwień…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16966
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród po mojemu

Post »

To takie masz trawy u siebie , jak na tym 1 zdjęciu ? WAW!Piękny widok.
Piękne lilie.
Bardzo ładny inny eukomis. Moje jeszcze mniejsze i nie kwitną.
Śliczny ten Cyklamen perski czerwoniutki, super :) Normalnie u ciebie zimuje ? Czy czymś go okrywasz ?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

cyma2704, dwunastoletnie ketmie? no to były na pewno spore :) Wiem jak one się sieją - moi rodzice mieli kilka sztuk posadzonych razem więc mieli drzewko kwitnąco na 2 kolory. I siewek było zatrzęsienie, i rzeczywiście korzeń typowo palowy/ Ale mnie to nie przeszkadza wcale :) ketmie kwitną u mnie od 2 lat, nie zawiązały nasion ani razu jeszcze więc nie musiałem nic plewić :wink: Ale o lasku ketmiowym napiszę za chwilę.
Ostnica w takiej masie daje super efekt - ale jak to będzie wyglądało po zimie to zobaczymy dopiero.

30 sztuk hakonechloi to będzie super widok, uwielbiam tę trawę :)
Jak derenie mają sprzyjające warunki to są naprawdę spore. Ja swoich nie tnę na wysokość wcale, bardzo mało przyrastają wzwyż. J jednego boku przycinam żeby nie zasłaniały ciemierników korsykańskich, hakonechloi i mehanii.
Kwitnące byliny i rośliny cebulowe ożywiają ogród więc u mnie muszą być :wink:

Locutus, o, moje szałwie mają liście zielone, nieprzebarwiające się. Jak widać może być duża zmienność osobnicza u nich. Przedwczoraj znalazłem 2 siewki kilka metrów od roślin macierzystych, w rabacie z daliami - oczywiście je tam zostawię, będę miał 2 miejsce z szałwiami.

anabuko1, ano mam takie trawy :wink:
Obrazek
Eukomis lubi sobie nie zakwitnąć - tylko 2 z kilku u mnie zakwitły.
A cyklamen perski zimuję w domu :wink: Nie ryzykowałbym zimowania w ogrodzie. A bardzo go lubię, może i ma trochę krzykliwy kolor ale jest mały, i on kwitnie cały czas od maja:
Obrazek

Zdecydowanie wolę zdjęcia robione aparatem, te z komórki tracą swój urok :wink:

Dzisiaj jest gorąco niesamowicie, u mnie susza widoczna z daleka. Dzisiaj będę zakładał kolejne 100m węza do nawadniania kropelkowego. Tylko wody w studni mi zabraknie na to podlewanie.
Mam nadzieję, że w czwartek rzeczywiście jakieś burze przyjdą. W taką pogodę jak dzisiaj ciężko się pracuje w ogrodzie bo wszystko idzie wolniej - ale ważne, że do przodu :wink:

Pisałem, że napiszę coś o lasku ketmiowym :wink: Lasek ketmiowy to mój pomysł sprzed lat, miały go tworzyć różne moje siewki. Pierwszy siew zrobiłem chyba 4 lata temu, jeszcze w ogrodzie rodziców. Wysiałem nasiona jakiejś odmiany o drobnych, biało-różowych kwiatach (możliwe, że to była odmiana 'Mathilde'), które gdzieś zebrałem. Później był wysiew nasion z odmiany niebieskiej. Ale lasek zacząłem od posadzenia kupnej odmiany 'Purpureus Variegatus':
Obrazek
W tym roku ta odmiana bardzo mocno przyrosła.
Zaraz po niej posadziłem siewki tej biało-różowej odmiany. Siewki miały kilka centymetrów wysokości :wink: 3 drzewka to siewki z ogrodu znajomych (niestety wszystkie standardowo ciemno różowe), jedna to jakaś odmiana o plamiastych liściach ale o normalnych kwiatach (ale zapomniałem nazwy), oraz jedna siewka z ogrodu rodziców.
I w tym momencie do kwitnienia szykuje się siewka z ogrodu rodziców:
Obrazek
Po pączkach widać, że to również zwyczajne ciemno różowe czy też fioletowe kwiaty. Ale moje siewki również zaczęły wypuszczać pączki:
Obrazek
Obrazek
Pączki trochę różnią się odcieniem, zobaczymy co z tego będzie :wink:
Siewki po niebieskiej odmianie rosną cały czas w donicy, w której wykiełkowały chyba 2 lata temu, stłoczone i wołające o przesadzenie. Ale na to przyjdzie czas. Możliwe, że je rozsadzę do donic i zadołuję ponieważ chce posadzić w lasku te odmiany, które mi się spodobają. Nie chce kolejnych różowo-fioletowych :wink:

A to jest lilia, której nigdy nie kupiłem:
Obrazek
Przy okazji jakiegoś zakupu w woreczku z rośliną, którą kupiłem, były łuski lilii. I posadziłem te łuski na ówczesnej grządce z fasolą. Lilia wyrosła i w tym roku zakwitła pierwszy raz. Jest białą ale pełna. Podoba mi się.

Ta lilia też jest z łuski:
Obrazek
Ale to jest chyba z łuski pełnej lilii różowej, którą kupiłem.

Mam tez inną pełną odmianę choć nie pamiętałem, że taką kupiłem:
Obrazek
Ona się nie otwiera bardziej, od kilku dni taka jest.

Lilia 'Bentley':
Obrazek

Lilia 'Lady Alice':
Obrazek

No i grupa lilii drzewiastych, które miały być zupełnie inną odmianą:
Obrazek
O tyle dobrze, że wszystkie to jedna odmiana - no i pachną na kilkadziesiąt metrów.

I może jeszcze lilia 'African Queen':
Obrazek

To jeden z mieczyków, który zimował w gruncie ponieważ zapomniałem je wykopać:
Obrazek
Ale chyba większość zostawionych w gruncie mieczyków przezimowały, i zaczynają kwitnienie.

Fuksja 'Riccartoni':
Obrazek
Mimo, ze jest zadołowana z donicą to zimowała w gruncie (tak, zapomniałem ją wykopać :wink: ).

Dalie od znajomych:
Obrazek
Obrazek

Słoneczniczki szorstkie 'Bleeding Hearts':
Obrazek

Przywlokłem od rodziców nikandrę miechunkową:
Obrazek
Zrobiłem to oczywiście świadomie :wink: Jakby ktoś nie kojarzył rośliny to jest kuzynka pomidora, jednoroczna roślina o wielkich rozmiarach (do 1,5m wysokości), o pięknych niebieskawych kwiatach, i bardzo ozdobnych 'torebkach' z owocem w środku. I sieje się na potęgę. Rodzice nie mają jej już od kilku lat ale kiełkuje wszędzie u nich, więc wziąłem sobie siewki. Normalnie nikandra ma na liściach punktowe kępki czarnych włosków, przez co wygląda jakby liście były w drobne czarne kropki. Moja siewka tego nie ma - i specjalnie taką siewkę zabrałem. Ogólnie mam 2 siewki be włosków, jedną z włoskami. Kiedyś znalazłem siewkę o plamiastych liściach. Ogólnie roślina piękna, ale jak ktoś nie chce żeby się rozsiewała to musiałby obrywać owoce ( a roślina ma ich mnóstwo).

I na koniec kilka zdjęć z rabaty preriowej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oraz rabata z rudbekiami i jeżówkami:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ano jest duża zmienność u szałwii muszkatołowej, jest…

Fajna lilia, której nie kupowałeś. Ja z roślin, których nie kupowałem mam rdest himalajski. Zaplątał się w doniczce z czym innym (nie pamiętam już czy był to dzwonek czy może Roscoea)… Rośliny, którą wtedy kupiłem już dawno nie ma, a gratisowy rdest pozostał.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Ignis05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8312
Od: 16 gru 2009, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Gdańska

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ta Twoja najwcześniej zakwitająca hortensja bukietowa to może być "Early Sensation" .
Mam taką i też jestem z niej bardzo zadowolona.
Pewnie już ładnie się Ci przebarwiła.
Podziwiam Twoją fuksję , łan mikołajków i żywopłot z hibiskusów.
:wit
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu rabata preriowa cudna. ;:oj Mikołajek też potrafi zawładnąć sporym terytorium. :wink: Co to za roślina z dużymi, srebrnymi, omszonymi liśćmi?
Jeszcze raz podejrzałam żywopłot. Też posadziłam u syna derenie, kilka cisów i 46 pęcherznic, 51 metrów bieżących. ;:173
Dobrego tygodnia. ;:3
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4200
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Trawy,lilie,mieczyki,dalie prezentują się super-oczu od nich oderwać nie można ;:333
Pozdrawiam i miłego dnia życzę :wit
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Locutus, rdest himalajski to fajna roślina - ucieszyłbym się gdyby zaplątał się w doniczce z inna zakupioną rośliną :wink: Ale pewnie po prostu sobie go kupię :wink:

Ignis05, na pewno nie kupowałem 'Early Sensation' ale to nie znaczy, że to nie ona :) Jest nawet podobna.
Mam nadzieję, że w tym roku łany roślin będą już większe. Na pewno mikołajek wysiał się wszędzie. Ja ściąłem mu pędy i zostawiłem w dużej donicy - silny wiatr przeturlał donicę przez pół ogrodu - mikołajek teraz kiełkuje wszędzie gdzie toczyła się donica :wink: Ale nie przeszkadza mi to, miejsca mam dużo jeszcze.

cyma2704, ja nawet mam nadzieję, że mikołajek zawładnie trochę ogrodem :wink: U mnie na ugorze ładnie wyglądałby.
Ta roślina z wielkimi, srebrnymi liśćmi to szałwia srebrzysta. Zobaczymy jak przezimuje. Na pewno większość liści zbrązowiała.
51 metrów bieżących żywopłotu mieszanego? Brzmi super :) I podobny zestaw jak u mnie więc na pewno się sprawdzi.

Arkadius121, oby w tym roku wyglądało to jeszcze lepiej :wink:

Dużo się w ogrodzie zadziało, nawet zrobiłem oświetlenie pod miłorzębem :wink: Ogród to głównie ugór ale miłorząb jest pięknie oświetlony wieczorem.
Pojawił się płot wygradzający wybieg dla psów. Taki tam mały areał - jakieś 400m2 :wink: Dzięki temu psy nie wydeptują mi roślin a mogą sobie swobodnie biegać na wyznaczonym terenie. Na psim wybiegu będą tylko drzewa i krzewy - byliny nie mają szans.

Pojawił się taras - a to automatycznie pozwoliło na zagospodarowywanie terenu obok tarasu ponieważ już tam ciężki sprzęt nie będzie wjeżdżał. Zaraz za żywopłotem z platanów i cisów pojawiła się już nowa rabata, między innymi z oczarami.
Wiosną będę dosadzał ostnice aby rabata z nimi sięgała aż do tarasu. W tym momencie między tarasem a ostnicami jest niezagospodarowany pas około 1,5 metra szerokości. W ostnicach wysiałem czosnki atropurpureum (wysiałem więc może za 3-4 lata zakwitną :wink: ale też posadziłem kilka cebul innych czosnków. Zobaczę jak to wyjdzie. Ogólnie sadzenie cebul skończyłem niedawno, jakieś 2 tygodnie temu.

Już wiem, że nie będę inwestował na razie w rośliny, które na zimę musze wykopać - nie wykopałem żadnych dalii, 2 rok z rzędu nie wykopałem mieczyków (one możliwe, że przezimują tak jak i rok temu), wykopałem tylko część błonczatek. Mam za dużo prac ogrodowych żeby pamiętać jeszcze o wykopkach :wink: Może kiedyś jak ogród będzie wymagał mniej pracy - na razie mam jeszcze dużo do zagospodarowania.

Kilka zimowych zdjęć:
Ostrokrzew kolczasty 'Argentea Marginata':
Obrazek

Mahonia pośrednia:
Obrazek
Ona rok temu wymarzła do poziomu gruntu. To są nowe przyrosty - i jak na razie nie zbrązowiała (w zeszłym roku już w grudniu była brązowa) więc jest szansa, że teraz nie wymarznie.

Sosna pospolita 'Aurea':
Obrazek

I moje spełnione marzenie czyli sosna wydmowa 'Chief Joseph' - wygląd w listopadzie:
Obrazek
Byłem zachwycony jej wybarwieniem wtedy - ale w trakcie trwania chłodów ona wybarwiła się jeszcze bardziej. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Jest mała ale z daleka ją widać, jest jaskrawo pomarańczowa. Ten zakup się bardzo opłacał.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ależ masz śniegu ;:oj . U mnie poleżał 3 dni i koniec .
Sosna - cudeńko . Zaczynają mi się podobać takie rośliny, ale miejsca brak. Krzewy masz bajeczne .
Sprawdź , czy eukomis to nie Freckles .
A Twój ogród , to nie ogród, ale park . Podziwiam za ogarnianie takiego terenu i wyobraźnię. ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”