Kukurydza- cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Fajne te kukurydzę trochę się nakręciłem, skąd bierzecie nasiona?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Ja sprowadzam z USA, tzn sprowadzałem. :wink: Obecnie rozmnażam swoje kolekcje i selekcjonuje, bo niestety nie wszyscy pilnują czystości odmian i trzeba niektóre pozycje odrzucać, bo zamiast no brązowej rosną niebieskie. ;:306

A na strychu mam dłubalnie ale tu już głównie dla kur. :)


Obrazek

A tu dosychające resztki.


Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2851
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Żielono żółta jest interesująca. Swoją drogą dawno temu jak u mnie była kolorowa kukurydza, to była żółto czarna i czerwono czarna, a czerwono żółtej nie było
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Witam serdecznie drogich Forumowiczów. Przeczytałam uważnie cały wątek kukurydziany cz. I i II, trochę mi wieczorów to zajęło, ale ile mam teraz cennej wiedzy! Trafiłam tutaj, bo powoli zaczynamy z mężem zabawę w działkę i mamy przygotowaną na wiosnę pierwszą rabatę wzniesioną, którą chcemy przeznaczyć na kukurydzę. Rabata jest E-W, 1x3m. Czytając o Waszych doświadczeniach wymyśliłam, że podzielę rabatę na pół, pierwsze 1,5m od wschodu obsadze wcześniej przygotowaną rozsadą, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności, a drugą część w tym samym czasie obsieje. I tutaj moje pytanie: czy mogą to być dwie różne odmiany cukrowej różniące się tylko okresem wegetacji (żeby razem nie kwitły) czy raczej jedną odmianę posadzić, bo i tak zakwitną w tym samym czasie? Druga kwestia, to nawożenie. Teraz nie przekopałam ziemi obornikiem i już raczej w tym roku nie widzę na to szans, dlatego myślę o zasileniu obornikiem granulowanym podczas sadzenia/siania 3cm pod korzeniem/nasionkiem, 5cm w bok. Z wyliczeń 50x20cm wyjdzie mi ok 30 roślin, więc mogę trochę sobie przy nich podziubdziać tym nawozem, nie jest to dużo w porównaniu do upraw innych Forumowiczów. A drugie nawożenie, to azot, czyli gnojówka z pokrzyw do tego czasu już się zrobi odpowiednia. Ale dlaczego kukurydza potrzebuje najpierw potasu, a później azotu odwrotnie niż inne rośliny? Wszystkim sprawdza się takie nawożenie? Ogólnie ogrom wiedzy i doświadczeń jest tutaj na forum, fajnie się czyta. To teraz tylko trzymać kciuki trzeba, żeby nie zmroziło, nie wydziobały bażanty, nie zwąchaly dziki albo ploniarki, nie było gradobicia, ani zgorzela siewek, szopów praczy i niedoboru potasu, a może coś zjemy dobrego pod koniec lata :D Ps. A czy te kolorowe odmiany, które są łuskane dla kur w ostatnich postach, to dobrze zrozumiałam, że dla ludzi też są jadalne?
Pozdrawiam.
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Panna_be Kukurydza potrzebuje sporo pokarmu w późniejszym okresie wegetacji, więc rozłóż obornik głębiej i równomiernie po poletku, aby korzenie czerpały z tego. Taka miejscowa porcja pod nasionko, może wypalić młodą siewkę.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Yhy, czyli lepiej będzie obornikiem granulowanym zasilić rabatę po całości. Dzięki :)
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2851
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Próba kiełkowania kukurydzy wypadła pomyślnie. 4 siewki to bloody butcher, a 2 to Hopi blue, po drodze jeszcze żółty burak ćwikłowy.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

U mnie też próba kiełkowania wyszła u wszystkich trzech odmian świetnie. Praktycznie 100% wschodów. Tak jak i pozostałych testowanych nasion.

Także powoli czas na myślenie nad nowym sezonem, w kwestii wyboru odmian. Odchodzi mi jedno pole, bo rezygnuje z jednego ogródka, więc będe mógł mieć max 4odmiany, chyba że siostra znów wyrazi chęć uprawy u siebie, to 5odmian. Zapewne będą dwie lub trzy takie z starej kolekcji, co kiełkowanie może być kiepskie ale czas pokaże. Póki co musze te trzy odmiany poporcjować i posegregować by zwolnić miejsce na półce w pokoju i dać do chłodniejszego pomieszczenia.

W myśli mam jakąś na popcorn i nie wiem czy teraz ta truskawkowa co mam jest popcornowa oraz jedna fioletowa ale na ten test też przyjdzie czas, bo chce sprawdzić wszystkie włącznie z tymi trzema, które uprawiałem w tym roku.


Myśle jeszcze nad tą jedną tęczową, którą miałem w tym roku ale ona nie powtórzyła cech w 100% i nie wiem teraz czy ryzykować z najbardziej podobną kolbą do wzorcowej, czy jednak sobie odpuścić.

Dobrze że sporo czasu do namysłu.
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Moi Drodzy, wiem, że znacie odmianę Golden Bantam, ale czy może wiecie ile dni trwa jej okres wegetacji ? Bo nie mogę nigdzie doszukać się informacji na ten temat :/
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Dzięki :) To może teraz zadam głupie pytanie, ale czy jak posadzę obok siebie GB 80dni i Gucia 120 dni to będą kwitły w tym samym czasie ? Chodzi o to zapylanie wzajemne oczywiście ;:173
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Powinny kwitnąć około miesiąca po sobie przy tym samym terminie siewu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kukurydza- cz.2

Post »

Podane 80 dni to chyba zbyt optymistyczny termin . Miałam tę odmianę i nie przypominam sobie bym zbierała
kukurydzę w lipcu , ale w sierpniu już tak .
Przy uprawie z rozsady może by się udało .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”