Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

W 2019 roku nasiona pora Pancho wyłożyłem na waciku 15 I a sadziłem do gruntu 25 IV. W 2020 trafiły na wacik 18 I a sadzonki sadziłem 23 IV. Niestety nie zanotowałem sobie kiedy były zbiory. W sezonie 2021 planuję wysadzić rozsadę w połowie marca i mam nadzieję, że pierwsze duże pory będę zbierał już w czerwcu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Przemku
Cieszę się ,że wróciłeś zaglądam tu często po naukę ....terminy ,odmiany....itp
Podpatruję naśladuję na miarę moich umiejętności.
I tak zachwyciła mnie np,fasola Sprinter czy ogórek SVR które miałam od Ciebie .
Czy będziesz miał jakąś nadwyżkę nasion profesjonalnych w tym roku ?
Pozdrawiam dużo zdrówka.
Małgosia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Może jutro zabiorę się za przegląd swoich nasionek.
W tym roku ze względu na twardą wodę z wodociągu zainwestowałem w filtry Brita. Podejrzewam, że najbardziej ucieszą się koleusy.
Na zimowe dni zafundowałem sobie zabawę z karłowymi odmianami pomidorków
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Bardzo wcześnie rozpocząłeś zasiewy, nie powyciągają Ci się roślinki do światła?
I jeszcze mam pytanie: Czy biorąc pęsetką nasionko z wacika, nie uszkodzi się delikatnego kiełeczka?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

:wit Z pewnością, gdyby nie to, że doświetlam rośliny nie zdecydowałbym się na wysiewy w grudniu czy w styczniu. Nie wszystkie gatunki nawet w lutym poradzą sobie bez doświetlania na domowych parapetach. A później żal patrzeć jak roślinki marnieją w oczach. Co prawda wybrałem do zabawy karłowe odmiany pomidorka o bardzo krótkich międzywęźlach ale nawet i one mają wysokie wymagania świetlne. Aktualnie najważniejszą uprawą są sadzonki pora Pancho co wymusza utrzymanie nieco niższej temperatury niż optymalna dla rozsady pomidora.
Obrazek

Jak wygląda sprawa podkiełkowywania nasion na wacikach kosmetycznych?
Oczywiście, że jeżeli przegapimy moment początku kiełkowania mogą się zacząć problemy i przy próbie przenoszenia nasionka łatwo możemy uszkodzić roślinkę. Co zrobić żeby takich strat uniknąć?
1. Ustalić przeciętny czas kiełkowania nasion danego gatunku/odmiany i kontrolować po tym czasie nawet 2 x dziennie wygląd nasionek.
2. Zastąpić waciki albo warstwą ręczników papierowych (stosunkowo łatwo daje się wydobyć kiełek bez uszkodzenia go) albo kiełkować na perlicie (Polecam zwłaszcza przy podkiełkowywaniu nasion aksamitki! ;:14 ).
3. Przenosić nasionka od razu jak tylko pojawi się kiełek.
:oops: Ja przy kiełkowaniu swoich pomidorków przespałem odpowiedni moment i uszkodziłem 5 siewek. Na szczęście nie były to cenne nasionka a i tak do dalszej uprawy zamierzałem przeznaczyć tylko 16 roślinek z 30 nasion. Z 16 przeniesionych do doniczki P9 wykiełkowało 15 roślinek. Mam nadzieję, że drugi raz już tego błędu nie powtórzę.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Przemku, Twoje rady są niezwykle cenne. Początek kiełkowania - muszę tę zasadę zapamiętać.
Dzisiaj obejrzałam nasiona pora i kalarepy. Wydają mi się bardzo małe w porównaniu z pomidorem czy papryką. Czy da się je kiełkować na wacikach? Czy można gołym okiem widzieć startujące kiełki, by potem przenieść je do ziemi? Kiedy radzisz zacząć tego rodzaju podkiełkowywanie, jeśli nie będę stosować doświetlania, tylko uprawę na parapecie? Czy druga połowa lutego dla kalarepy, pora i cebuli będzie dobrym terminem?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Wiele zależy od pęsety. Ale ja przenoszę nawet skiełkowane nasionka koleusów, selerów czy żeniszków. Wbrew obawom dobrze widać gołym okiem czy kiełkują. Na zdjęciu kiełkowane w ciemnościach nasiona pora Pancho. Jak na pora to nasiona tej akurat odmiany są stosunkowo duże.
Obrazek
Nasiona cebuli to jedyne nasiona, które słabo kiełkują u mnie na wacikach i dlatego sieję je przeważnie od razu do wielodoniczek. Kalarepa bardzo dobrze kiełkuje na waciku ale warto pamiętać, że może wykiełkować nawet na drugi dzień. Co do terminów wysiewu to lepiej będzie jak podasz konkretne nazwy odmian jakie chcesz wysiać.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Dzięki, cebulę wysieję w takim razie od razu do ziemi (mam odmianę białą Agostana).
Natomist kalareę i por kupiłam z nasion Legutki, ale nie ma opisu odmian. Przy porze jest tylko opis, że ma być późny, a przy kalarepie, że to odmiana wczesna.
No nic, będę działać na wyczucie. W każdym razie styczeń będzie jeszcze bez żadnych wysiewów.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Podejrzewam, że jeśli chodzi o kalarepę to masz odmianę Wiedeńska Biała (Di Vienna Bianco). Ja uprawiam odmianę Kordial F1 i na zbiór wiosenny ale w tunelu będę ją wysiewał w połowie II a partię do gruntu wysieję na początku III. Drugi raz wysieję nasiona w lipcu na zbiór we IX-XI. Co do pora to być może masz odmianę Carentan 3 więc nie ma sensu wysiewać jej nasion wcześniej niż na początku III.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Pomidorki karzełki rosną.
Obrazek
Na powierzchni pojawiają się siewki czosnku niedźwiedziego.

Obrazek
Zima to dobry czas na topinambur.
Obrazek

Obrazek
Na działce prawie wiosna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
JoasiaN
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 lis 2020, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Piekne!
Mnie tez zaczyna rozpierac energia i palce swedza do pierwszych wysiewow. Ale systemu doswietlania nie mam i nie będę miala wiec pozostaje podgladac watki i i odliczac dni do konca lutego :)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek
Bez pikowania się nie obejdzie. Na razie powędrują do małych pierścieni.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

przemek1136 pisze:Podejrzewam, że jeśli chodzi o kalarepę to masz odmianę Wiedeńska Biała (Di Vienna Bianco). Ja uprawiam odmianę Kordial F1 i na zbiór wiosenny ale w tunelu będę ją wysiewał w połowie II a partię do gruntu wysieję na początku III. Drugi raz wysieję nasiona w lipcu na zbiór we IX-XI. Co do pora to być może masz odmianę Carentan 3 więc nie ma sensu wysiewać jej nasion wcześniej niż na początku III.
Doczytałam Przemku napisane na odwrocie drobnym druczkiem moje odmiany, Kalarepa to Wener Witte, a por to Blauwgroene Winter.
Ciekawe te Twoje karłowe pomidorki. Widać, że mają już mięsiste liście.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”