Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Powoli likwiduję pomidory w tunelu choć zostawiłem jeszcze kilka krzaków. W doniczkach rośnie cebula kartoflanka na szczypior a w odkrytym gruncie pojawiają się siewki roszponki. Na ścieżce kwitną krwawniki. Do przekopania kwalifikuje się facelia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Czosnek posadzony.
Obrazek
Cebula zimowa też posadzona chociaż na grządce rośnie jeszcze musztardowiec.
Obrazek
Obrazek
Pierwszy jesienny oprysk brzoskwiń wykonany.
Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Korzystam, że jesień się nam przedłuża i zwożę liście na kompost. Już 20 worków wysypane ale liście szybko osiadają i jest szansa, że wystarczy miejsca na kolejne 20.
Obrazek
Na mojej grządce szparagów nie ma już miejsca na nowe wysadzenia więc sadzonki na wiosnę trafią do większych doniczek po różach. Może w sezonie 2025 znajdę gdzieś dla nich miejsce.

Obrazek

Obrazek
Kapusta ozdobna z poprzedniego sezonu i w tym ma się dobrze. W przyszłym sezonie zrobię więcej sadzonek.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1958
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Cześć Przemku podziwiam twoją pracę i plony piękne warzywa i kapusty ozdobne a te skrzynie to aż się chce w nich pracować już czuję w rękach tę sypką super ziemię,ach dobry gospodarz to i dobrą ziemię ma. ;:138
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Jolu. Z tą ziemią w skrzyniach to lekka przesada bo musi upłynąć trochę czasu zanim stanie się super. W części skrzyń testuję węgiel brunatny, w przyszłym sezonie postawię na mikroorganizmy. Z kapustami ozdobnymi dopiero raczkuję ale w przyszłym sezonie planuję wysadzić ok. 40 sztuk tych roślin. Więcej też będzie przed- i poplonów na zielony nawóz.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1958
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Co zwykle siejesz na poplon bo ja kupowałam mieszankę ale na mojej glinie to najlepiej jeszcze wschodziła gorczyca a ona zwykle pobiera więcej z gleby jak oddaje ,łubin jest podobno dobry ale u mnie nijak nie wschodzi miałam zaledwie 10 cm.wschody,Zyto może najlepsze ale nawet nie mają w ogrodniczych ile razy pytałam nigdy nie mieli,więc doradź jak możesz wykorzystam na drugi rok.Powodzenia. :wit
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Żyto dostaniesz u rolnika lub na bazarze nawet w formie "paszy"

Gryka,gorczyca facelia.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

W Lubartowie na terenach ROD dominującą rośliną na zielony nawóz jest gorczyca. Jako plon główny należy ją wysiewać od początku kwietnia a jako poplon do pierwszej połowy sierpnia. Gorczyca nie ma zbyt dużych wymagań glebowych ale należy jej zapewnić wystarczającą ilość wody. Wszystkie rośliny uprawiane na zielony nawóz powinny być zasilone nawozami. Gorczycę przekopuje się przeważnie na początku kwitnienia. Dobrze jest przed przekopaniem pociąć rośliny łopatą na drobne części. Po gorczycy nie powinno się uprawiać roślin kapustowatych. Moimi ulubionymi roślinami na zielony nawóz są łubiny oraz facelia. Facelię można wysiewać nawet kilkukrotnie w roku bo bardzo szybko rośnie. Szybko zacienia glebę i zagłusza chwasty. Podobnie jak inne rośliny niemotylkowe wymaga intensywnego nawożenia azotem. Bardzo często sieję też a właściwie wysadzam rozsadę bobu na dość dużym areale. Ponieważ po bobie uprawiam inne warzywa, nie mam czasu by przekopać resztki łodyg tak by zdążyły się rozłożyć, części nadziemne kompostuję a w glebie pozostawiam korzenie z brodawkami. Aktualnie poszukuję odpowiednich mieszanek, które dodatkowo pozwolą na pozbycie się nicieni. Obiecujące są niektóre odmiany owsa ale też jest parę innych gatunków wartych przetestowania. Mam nadzieję, że na wiosnę będę już dużo mądrzejszy w tym temacie. U mnie z żakupem nasion żyta nie ma problemu ale sklepom ogrodniczym nie opłaca się go sprzedawać ;:oj więc zaopatruję się u znajomych rolników/ mieszkańców wsi.
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1958
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Dziękuję wam bardzo za radę ,zapisałam żeby sobie w razie potrzeby przypomnieć ,z mojej sytuacji wynika że najszybciej to u mnie będzie facelia,bo chociaż mam wokół siebie rolników to żaden nie ma ,żyta,na rynku też nie spotykam żeby sprzedawali widocznie ktoś tu jest za słaby albo ja ze wzrokiem albo rolnicy :;230 ale facelie kupię w ogrodniczym na tyle co mi trzeba na pewno będzie,dobrze że wspomniałeś Przemku o tym nawożeniu bo ja źle kojarzę że to poplon powinien byś nawozem a jednak żeby był uczciwy trzeba go zasilić,miłego udanego dnia jutro. :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Po raz pierwszy tej jesieni sypnęło śniegiem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4563
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Ładnie napadało u nas tworzą się kluby śniegowców - ponieważ śnieg widać tylko w powietrzu. Czy worki na liście to masz plastikowe czy inne? Słyszałam też o pryzmowaniu liści.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Sam grabisz liście, czy z zbierasz te co już są zapakowane ?
Mam czasami ochotę zapakować już takie gotowce na auto , ale boje się ze mogą tam być jakieś śmieci ;:174
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Nie grabię i nie zbieram samodzielnie liści. Korzystam z tego co ludzie sami zapakują do worków. Worki są z folii ale ja wysypuję liście na pryzmę i posypuję mocznikiem. Czasami trafi się jakiś kubeczek czy worek foliowy ale przeważnie są to liście i ew. drobne gałązki. Staram się brać worki z takich miejsc gdzie mam zgodę na zabranie i wiem z jakich drzew są liście.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”