Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Przed sadzeniem pomieszałam z 1 płaską łyżkę Yara Mila ( nawóz bezchlorkowy) z glebą na krzak(taki miałam to dałam) , tak szerzej na gruncie, potem podlałam dobrze rozcieńczoną gnojówką z kurzeńca, tak około 0,5l na krzak- 2x, musiałam coś dać bo wcześniej było zboże i wyciągło z gleby dużo.
Podlewane wodą na początkowym etapie jak była susza, oszczędnie bo trzeba było dżwigać wiadra a to już zniechęcało wiec tyle żeby przetrwały do deszczu.
Dynie nie tolerują chlorków z nawozów, wrażliwe na pH gleby, to chyba istotne wskazówki do uprawy, nie toleruja pozostałości środków chwastobójczych po poprzednich uprawach, jak wszyscy wiedzą- żarłoczne.
Jesienią jak już nie będzie liści postaram wkleić zdjęcie dyń, ile tego jest, dość dużo, rosną jeszcze średnie i małe, a te duże wciąż jeszcze nabierają masy.

Trzeba sadzić wcześnie jak tylko temperatury pozwolą, już ukorzenione w kubeczkach.

Połowa nasion na bibule w wodzie nie chciała kiełkować to wsadziłam do kubeczków w ziemię i blisko kaloryfera, część na słoneczny parapet, tak ich przygrzało, że może tylko 1 pestka stracona. Piszę bo niektórzy pisali, że dynie nie chcą kiełkować.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

U mnie uchiki kuru nabierają masy niektóre to już można by jeść. Ale butternut strasznie spózniony, dopiero produkuje malenkie. A cały czas je podlewałam w tej suszy tak samo jak uchiki. A to niezła gimnastyka w tym gąszczu; dobrze że jeszcze pamiętam coś z gimnastyki artystycznej bo balansowanie z pełną konewką na jednej nodze to niezły ubaw ;:306
Ale warto było bo będą jakieś zbiory. :D Sadzę je na wałach kompostowych i czasem podlewam gnojówką z pokrzyw.
Błażej ja w tamtym roku byłam też zmuszona zebrać wcześniej (butternut) i świetnie się przechowały; mam jeszcze kilka do tej pory, smak super, pestki też.
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Moja na siatce.
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Mocna konstrukcja , że daje radę . ;:333
Amoro już skosztowana , smak dobry . Dodana do grochówki , poprawiła smak i
wygląd zupy . Była też zupa mleczna z dynią . A dzisiaj kluski dyniowe .
Wielkość tej dyni dla mnie w sam raz .
Wednes
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2022, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dzień dobry!

Posadziłam w tym roku po raz pierwszy dynie (hokkaido, nelson, butternut i muscat) i właśnie zebrałam swoje pierwsze hokkaido :) Mam teraz pytanie - czy krzak po dyniach już powinnam usunąć, skoro nie ma na nich więcej dojrzewających dyń? Widziałam jeszcze dwa niedojrzałe kwiaty damskie, ale nie wiem czy zdążą dojrzeć ewentualnie, a chciałabym usunąć krzak bo mam na nim mączniaka i nie wiem czy nie przerzuci się na pozostałe dynie...

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi!
Dorota
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2041
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Usuń krzak, to co teraz kwitnie już nie zdąży dojrzeć. :wit
Pozdrawiam, Jacek
Stamich
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2018, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Tak na prawde to zależy od rejonu Polski. Ja na Śląsku posadziłem na kompostowniku w połowie lipca. Teraz zaczynąją żeńskie kwiaty wchodzić w kwitnienie. I spokojnie mają jeszcze miesiąc czasu by rosnąć - i spokojnie dadzą radę urosnąć i w kolorek przejść.

Jest wiele zmiennych, które wpływają na to czy jeszcze coś zdąży urosnąć. Ja wiem, że rosnąc na kompoście moje hokkaido mają "kopa" i na pewno coś z nich będzie. Postaram się fotę szczelić ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8519
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Czy dorosną trudno przywidzieć . U mnie np. susza a na jednej z odmian liście z mączniakiem
prawdziwym . Kilka porażonych liści oberwałam , oprysk eko zrobiłam . Presja chorób teraz większa .
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Moja dynie NN z gatunku dynia olbrzymia dość nie udana, zmuszony byłem siać drugi raz gdyż sadzonki,
które wysadziłem po 15 maja zmarzły :? A ogórki 2 metry dalej miały się całkiem dobrze.

Obrazek

Coś co miało być dynią sweet meat, a nie jest, wyszło długie pnącze silniejsze od dyni olbrzymiej,
z zielonej zrobiła się w ciągu jednego dnia pomarańczowa, liście jak widać cukiniowate, podejrzewam,
że nasiona w niej są zmieszane z cukinią, dodatkowo pięknie dziurawe po gradobiciu :|
Zastanawiam się kiedy to zrywać ogonek jeszcze zielony nie widać, żeby drewniał
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ogonek u dyni zwyczajnej i piżmowej nie drewnieje w sposób widoczny tak jak u d. olbrzymiej. Żółknie z czasem na styku z jagodą. Jak dynia przebarwiła to dałbym jej parę dni i zbierał. Jeżeli planujesz dłuższe przechowywanie to nie spiesz się ze zbiorem. Jedynie dynia olbrzymia lubi się psuć od ogonka więc ją zawsze zbieram jak tylko ogonek zdrewnieje.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

To bardzo wartościowa wiadomość odnośnie ogonka, trzeba zapamiętać, to niech siedzi na krzaku, mam nadzieję, że nikt jej nie ukradnie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Obrazek

Oto mój "wielki" zbiór dyń :) Wielki, jak na niecałe 20 m kwadratowych powierzchni. Baby Boo jeszcze owocuje, a krzaki są zdrowe, więc liczę na drugie tyle małych dyniek do końca sezonu.
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Skończony zbiór odmiany "Blue Hubbard". Na zdjęciu dynia 4,439 kg. Po upieczeniu, miąższ jest intensywnie pomarańczowy, słodki, soczysty (ale nie wodnity), bardzo aromatyczny. Nasiona smaczne.

Obrazek

Obrazek

W następnym roku spróbuję Golias oraz Muscat de Provence.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”