Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Przepiękna ta szeflera. I jaka gęsta. Aż miło na nią popatrzeć.

Jakiś czas temu sprawdziłam knoty u siebie i faltycznie jest to super sprawa. Tylko ja to zrobiłam mało profesjonalnie bo na wariata na wełence żeby tylko roslinę zostawić na dłuższy okres ( u mnie też zawsze padają zasuszone) i ... ekstra. Zastanawiam się czy nie przestawić wszysykich moich roślin na taka uprawę.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Cudna ;:138 :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Szeflera pokazowa ;:oj ale ta paproć za nią też niczego sobie :D
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit
foxowa bardzo dziękuję. Knoty to super sprawa. Ale trzeba przetestować na mniej ważnych dla siebie roślinach, żeby nie sprawić sobie przykrości i zniechęcenie do knotów.
Igala dziękuję ;:167
doras dziękuję bardzo. No ta paproć też jest bardzo duża :)

A przed Państwem moje oczko w głowie. Fiołek afrykański 'Scales' oraz jego wariegata koronowa ;:167 Bardzo ładny fiołeczek. Teraz czekam na jego kwiaty :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Szeflera niesamowita. ;:oj

Fiołki to nie moja bajka, ale ten ostatni ma ciekawe liście. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 787
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Bardzo ładny ten ostatni fiolek aż z ciekawości podejrzałam jakie ma kwiaty. Niech zdrowo rośnie ;:196
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Zaskakujesz zdjęciami tych roślin coraz bardziej. Jak to zrobiłeś że ten fiołek ma taką mega gęstą równą czuprynkę?

Pokaż jakieś foty jak to u Ciebie wygląda. U mnie knoty to podrygi dopiero ale fajnie się to ma. Rośliny przeżywają znacznie dłużej bez wody a i nie są zalewane. Widziałam wątek o knotach, jest się czego uczyć,więc chętnie podglądam jak to ogarniają inni.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Norbert76, dzięki ;:215 Szczerze, to sam jestem zdziwiony, że tak szybko przyrasta. Zastanawiam się nad o ucięciem wierzchołka, żeby się rozkrzewiła. Ale jakoś mi jej szkoda :wink:
Halinkab, dziękuję ;:167 Aktualnie wypuszczają dużo pąków kwiatowych, więc jak zakwitną porządnie to się pochwalę nimi jeszcze raz.
Foxowa, myślę, że ma na to wpływ oświetlenie, którego używam na regale. W fiołkach ważna moim zdaniem jest symetria. Wiadomo, nie każda roślina będzie rowniutka jak spod linijki, ale w fiołkach ma to znaczenie. Choćby dla uwydatnienia piękna kwiatów :D
No dobra, to teraz napiszę Wam jak ja przenoszę fiołki na knoty. Może komuś się to przyda. ;:333

Knot, czyli metoda uprawy.
Ja na knocie uprawiam tylko fiołki afrykańskie. Nie każdej roślinie będzie odpowiadać ten system. Jest to swego rodzaju "hydroponika". Metoda ta sprawdza się głównie na roślinach uprawianych pod oświetleniem, bądź na parapecie, ale tylko wiosną i latem. Uprawa ta polega na dostarczaniu roślinie wody przez cały czas, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Knotem może być włóczka akrylowa, rajstopa bez lycry, sznurek murarski. Chodzi o to, aby dany materiał "ciągnął" wodę do rośliny i nie gnił bo knot będzie cały czas zanurzony w wodzie.
W przypadku fiołków stosujemy torf o pH 5,5-6,5. Torf ma być puszysty i dobrze napowietrzony. Obowiązkowo musimy dać perlit, który dodatkowo napowietrzy nam podłoże. Torf i perlit mieszamy w stosunku 1:1 (1 cześć ziemi i 1 części perlitu). Są osoby, które dają mało perlitu, albo nie dają go wcale, ale to wymaga już większego doświadczenia.
Na knot możemy przenieść małe, młode fiołki dopiero co oddzielone od liścia matki, lub też dorosłe już fiołki, które dotąd rosły w podłożu i były podlewane tradycyjnie (od góry). W drugim przypadku wyciągamy fiołka z doniczki, obrywamy mu część korzeni, lub wszystkie. Osobiście obrywam wszystkie i ukorzeniam na knocie na nowo, aby roślina stworzyła nowe, mocne korzenie. Gdy oberwiemy korzenie ukaże nam się pieniek. Dolne liście, których jest za dużo możemy oberwać. Następnie pieniek możemy troszkę obskrobać ostrym nożem, aby roślina wypuściła więcej korzeni. Ale nie jest to konieczne.
Obrazek
Koniec knota, w moim przypadku włóczkę akrylową, przeciągam przez dziurkę od spodu doniczki. Nie jest ważny sposób ułożenia knota. Ja układam go na dnie doniczki, tak, aby kilka cm włóczki znajdowało się na dnie.
Obrazek
Następnie doniczkę uzupełniamy podłożem. Pamiętajcie, aby nie ubijać zbyt mocno podłoża. Usypcie sobie na środku doniczki z podłoża delikatne wzniesienie, wetknijcie przygotowany wcześniej pieniek i delikatnie wciśnijcie go w podłoże. Potem weźcie dwie małe wykałaczki, złamcie je na pół i przymocujcie nimi kilka liści, wtykając je do podłoża, aby roślina była stabilniejsza. Przez 2, 3 tygodnie fiołka podlewamy od góry, aby się dobrze ukorzenił. Po tym czasie możemy przenieść go na knota. W tym celu zanurzamy doniczkę z knotem w wodzie naokoło minutę, aby namókł, a następnie stawiamy go na rezerwuar z wodą. Pamiętajcie, aby lustro wody nie dotykało spodu doniczki!

Obrazek

Obrazek
Jeśli chodzi o nawożenie, to stosujemy nawozy do hydroponiki, gdyż inne będą się w wodzie po prostu psuć, a rosliny będą zagłodzone. Osobiście używam nawozu agrecol do storczyków o NPK 6-6-6, stosując połowę zalecanej dawki. Co jakiś czas wymieniamy wodę na świeżą i nie dodajemy nawozu, aby nie spowodować zbytniego zasolenia gleby.
W przypadku młodych sadzonek, oddzielnych od liścia, robimy to samo, jak w przypadku dorosłych roślin, z tym, że nie skrobiemy pieńka i sadzimy roślinę z korzonkami. Warto po rozpoczęciu wzrostu rosliny dodać do doniczki po dwie granulki obornika bydlęcego granulowanego, który wprowadzi do gleby materię organiczną i zapewni zdrowe, mocno zielone liście.
Obrazek
Jeśli będziecie mieć jakieś pytania, piszcie, a ja postaram się na nie odpowiedzieć :wit
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Super instrukcja ;:333
Maćku, te dwie granulki obornika dajesz do miniaturki, czy do standardowej odmiany?
Już wcześniej czytałam tu w Twoim wątku o nawożeniu obornikiem i mam ochotę spróbować go na moich fiołkach. Ale jakoś się boję, że ?popalę? sadzonki, czy coś w tym rodzaju. Moje są uprawiane tradycyjnie i chyba mogłabym obornik po prostu wcisnąć w podłoże, prawda?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Doras, daję 2 granulki niezależnie czy to miniatura, semiminiatura czy standard. Takie dwie granulki nie zaszkodzą (wypraktykowane). :)
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

A miniatury w jak dużych/małych doniczkach uprawiasz? Moje rosną w 5-cio centymetrowych. Takie dwie granulki na taką małą doniczkę wydaje mi się strasznie dużo. Może na początek spróbuję wybrać jedną miniaturkę i jeden standard z takich nieodmianowych i poobserwuję reakcję. Dam sobie czas na przełamanie się :D
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

Miniatury trzymam też w 5. Oczywiście, na początek daj jedną dla mini. Ale dla standarda dałbym już 2 granulki, bo i doniczka większa.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Doniczkowe i ogrodowe u Maćka

Post »

:wit Pora na roślinne nowości ;:138

Syngonium 'Emerald Gem'.
Obrazek

Philodendron 'Brasil'.
Obrazek

Oraz syngonium 'Pink splash allusion'
Obrazek

Ale największa niespodzianka przede mną, a mianowicie philodendron 'Pink Princess'. Już nie mogę się doczekać ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”