Rozchodnik okazały (Sedum spectabile )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
miko4
200p
200p
Posty: 255
Od: 9 gru 2009, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Rozchodniki wysokie są niewątpliwie ładne. Pon. kilka z kolekcji mojej mamy.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Marcin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

U mnie zwykłe rosną dobrze, przyrastają, a odm.'Matrona' na podobnym stanowisku co roku jest słabsza.W zeszłym sezonie zostało pół kępy, teraz nie widzę żadnych nowych rozetek :? Jak u Was z tą odmianą?
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozchodnik okazały

Post »

U mnie matrona też trochę słabiej przyrasta ale nie aż tak,żeby stopniowo zanikała.
Po prostu ma luźniejszą kępę . Selli a sprawdzałaś ,czy jakiś gryzoń nie wybudował sobie pod nią autostrady?To tłumaczyłoby jej problemy
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Witam,
Moje rozchodniki już pokazują się wyraźnie. Jak widać na zdjęciu, w ubiegłym roku były 4 pędy (to te suche ucięte). W tym roku wydaje się, że będzie ich znacznie więcej. Jak myślicie czy rozdzielić je teraz czy w przyszłym roku?

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Nie ma takiej potrzeby.Ja rozchodniki dzielę jak pokazują się w środku kępy łyse miejsca.To znak, że część karpy jest martwa i choroba mogłaby się rozprzestrzenić.Można dzielić oczywiście w celu posadzenia w kilku miejscach, ale wg. mnie ładnie wyglądają szersze kępy.
_fox_

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Andrzeju z czystym sumieniem możesz też ukorzeniać pędy kwiatowe :) Ja swoje pierwsze /różowe/ dostałem od sąsiadki do flakonu, i po miesiącu stania w wodzie puściły korzonki :) fakt że to była już jesień a więc poszły w doniczki i na wiosnę do gruntu :) Mam i takie co Dawid pokazuje ale jakoś ubiegły rok nie był zbyt łaskawy i porządnie się nie wybarwiły :( tej wiosny już wszystkie ruszyły z wegetacją.



Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Zgadzam się z Jackiem ,pędy włożone do wazonu po kilku tygodniach (a wyjątkowo długo atrakcyjnie wyglądają w bukiecie ) wypuszczają korzonki i mamy już gotowe sadzonki. Jeśli więc Andrzeju ,nie potrzebujesz mieć ich już teraz w kilku miejscach,to spokojnie poczekaj do późnego lata a wtedy wykorzystasz te łodygi,które już przekwitają. Podzielę się z Tobą jeszcze jednym spostrzeżeniem: chcąc uzyskać dużą ilość sadzonek, spokojnie można podzielić pędy na mniejsze odcinki-korzonki są praktycznie wokół każdego węzła będącego w wodzie a to już wystarczy na początek nowej rośliny.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozchodnik okazały

Post »

dwostr i jak się miały takie sadzonki przez zimę? Ja podobną metodą z maleńkiego kawałka kocimiętki Fassena uzyskałem na parapecie dosyć pokaźną roślinę. Szczególnie się rozrosła w marcu. Czy rozchodniki mają podobnie?
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Fogrod, zimę (2010/11 bo wtedy je ukorzeniałam ) zniosły zupełnie dobrze.Wsadzałam je wprost do gruntu i nawet niczym nie przykrywałam .Teraz mam już kilkanaście sporych kęp.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Dzięki za odpowiedź. To nawet wygodniej, choć z ciekawości spróbuję również "tuczenia" sadzonek w warunkach domowych przez zimę :)
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, z pewnością z nich skorzystam. No i cieszę się, że teraz nie muszę nic robić :D
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
zacisze1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 kwie 2012, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozchodnik okazały

Post »

Dzisiejsze, a praktycznie wczorajsze foto.

Czy ktoś może wie jak ten rozchodnik pozostawić w takiej postaci jak widać, takie kuleczki????? Chodzi mi aby nie rósł do wysokości swojej, to chyba z 60 cm.

http://fotozrzut.pl/zdjecia/5b96eb4e2b.jpg


Zamieniłam zdjęcie na link.
Było stanowczo za duże.
Optymalny rozmiar zdjęć do wstawiania na FO, to 640*480.
babuchna
[b]Pobyt na działce to nie tylko kontakt z przyrodą‘. To również okazja do poznania innych ludzi[/b]
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rozchodnik okazały

Post »

To sobie ne da! :D
On urośnie jak ma w genach ,jedyne co można zrobić to posadzić go do jałowej ,piaszczystej ziemi wówczas będzie bardziej zwarty.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”