Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Szczerze nie wiem, czy za dużo. Zaczęła powoli zielenieć wczesną wiosną, gdy na pewno nie miała za wiele słońca i stała w lekko zacienionym miejscu. Dopiero miesiąc temu przeniosłam ją na słoneczny parapet, już wtedy było dużo mniej żółtego. Na grupach o Sansevieria piszą, że kolor żółty jest wywołany sztucznie i będzie powoli zanikać. Inni posiadacze tej rośliny również obserwują utratę koloru. Fotografie zamieściłam na wypadek, aby potencjalny kupiec wiedział co się będzie dziać z rośliną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

A już myślałem, że coś u mnie ze stanowiskiem. No cóż, producenci cały czas kombinują z hybrydami, nie zawsze to musi być trwałe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
3kaczuszki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 18 paź 2015, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

@javelin
Dzięki Ci Dobry Człowieku za info o sansewierii moonshine w Carrefurze naprzeciwko Galerii Północnej! Pobiegłam dziś rano i też sobie wyłuskałam ładny rozrośnięty egzemplarz, przy przesadzaniu okazało się, że w doniczce ma jeszcze ukryte 3 młode pędy ;:oj


Ale mam pytanie odnośnie tej odmiany- czy ta srebrzysta barwa od czegoś zależy? Np od ilości światła? Czy to może tylko młode liście są takie srebrzyste, a starsze już nie i to tak po prostu jest niezależnie czy się ją postawi na słońcu czy w cieniu? Moja w tej chwili tej srebrności nie ma za wiele. Ktoś może podzielić się doświadczeniem jak to jest? Gdzie ją lepiej postawić żeby była jak najbardziej srebrna?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Niestety 'Moonshine' ma tendencję do zielenienia wraz z wiekiem. Jedynie młode liście są srebrne.
Oczywiście najlepiej zapewnić jasne stanowisko, u mnie rosną blisko wschodniego okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnaMaria123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2020, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Dzień dobry :D Ja po raz pierwszy tutaj, potrzebuję pomocy.
Popełniłam błąd, bo najpierw kupiłam a potem poczytałam. W marketach kupiłam na wiosnę 3 miniaturki, w ogóle nie zastanawiałam się nad nazwami, gatunkami, rodzajami. Podobały mi się to wzięłam. Ziemię miałam w domu, uniwersalną, żwirku w sklepie nie było, kupiłam 11-cm osłonki, zrobiłam w nich dziury, na dno dałam warstwę białych kamyków (takich jakimi obsypuje się groby ;:14 , bo takie miałam) i dumna z siebie przesadziłam moje sansewierie, podlałam i postawiłam na podstawkach. Wyciekniętą wodę wylałam z podstawek. W kalendarzu zaznaczyłam "co 7 dni" podlewanie i pilnie się tego trzymałam, ale po jakimś czasie wydawać mi się zaczęło, że to za rzadko, więc zmieniłam na "co 6 dni". Ponieważ ziemia nie wysychała, to zaczęłam podlewać rzadziej, sprawdzam i czekam aż podeschnie, nawet 2 tyg. Musiałam mieć dużo szczęścia, bo rosną jak głupie.
A kilka dni temu trafiłam na superba (chyba?), tanią i jedyną w palecie z pięknymi odrostami. Doniczka zrobiła się owalna. No jak nie kupić??
I dopiero teraz przeczytałam caluteńki wątek i otworzyłam oczy.
To teraz moje pytanie: czy zostawić tak jak jest, w tej uniwersalnej ziemi, czy na gwałt ponownie przesadzić do odpowiedniej ziemi ze żwirkiem. Najnowszy nabytek dostanie to co mu się należy, ale te miniaturki... robić im szok z przesadzaniem?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia przesyłam po raz pierwszy, nie wiem czy mi się udało. Proszę o wyrozumiałość, mam 78 lat.
Pooglądałam rośliny w internecie i wywnioskowałam, że moje to po kolei: Fenwood Punk, Cylindrica, Hahni Black i Superba.
Będę wdzięczna za wskazówki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zostawić??? Popełniłaś wszelkie możliwe błędy uprawowe i jeszcze zadajesz takie pytanie???
Zrób tak, jak zostało napisane w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Twój wybór, jak zostosujesz preparat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnaMaria123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2020, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Zgodnie z życzliwą radą zrobione: doniczka, podstawka, keramzyt na spodzie, ziemia do sukulentów zmieszana ze żwirkiem. Mam obawy jak zniosą przesadzanie te małe, ale zastosowałam się do zaleceń znawcy tematu, więc musi być dobrze.
Mam jeszcze prośbę o potwierdzenie czy dobrze rozpoznałam swoje rośliny. Oczywiście wiem, że zamieniłam nazwy pierwszej i drugiej.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Wiosna - lato to najlepszy okres na przesadzanie.
Nazwy powinny się zgadzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnaMaria123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2020, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Co do przesadzania małych miałam wątpliwości, bo przecież po zakupie niedawno były już przesadzone.
Może za jakiś czas, jeśli coś przyrośnie, będę mogła się tutaj pochwalić.
Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Szczerze. Zasady zasadami, ale są osoby, które robią z kwiatkami po swojemu i rosną im jak drożdże. Koleżanka od lat ma storczyki na oknie, osłonka cały czas zanużona do połowy w wodzie, co tydzień odżywka, jaką kupi taka jest i kwiaty od 5 lat ma na okrągło. Inna obok na oknie trzyma storczyki posadzone w normalnej ziemi!! i też rosną rosną i pięknie kwitną. Mojej mamie też szaleją z kwiatami od 10 lat, warunki przeróżne mają. Skrzydłokwiaty bez względu na to czy stoją w oknie wschodnim, zachodnim, na podłodze 3 metry od okna rośliny mają duże, pięknie wybarwione liscie i duże ładne kwiaty.
Zasady zasadami, ja staram się je stosować i nie zawsze efekt jest, a oddam kwiatka mamie i bez stosowania zasad rośnie jak szalony.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

To jest wątek o sansewieri, a nie o innych roślinach. Poza tym, ktoś kto świadomie popełnia błędy uprawowe nie może być żadnym przykładem do naśladowania. Podstawowe zasady uprawy powinien znać i stosować zwłaszcza każdy amator hodowli roślin.


AnaMaria123. Trzeba było od razu wpierw zajrzeć tutaj na forum, a potem działać na roślinach. :) Nie martw się, sansewierie to twarde rośliny i prędzej zniosą drugie przesadzenie, niż trzymanie w nieprawidłowym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnaMaria123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lip 2020, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Już mi odpuść i doceń, że przyznałam się do błędu i zastosowałam wszystkie zasady ;:136
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”