Canna - Paciorecznik cz.8

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
krisw33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Tym roku posiałem nasiona kanny, które sam zebrałem: Wyoming (6 posianych 5 już widać, 6 też kiełkuje), Lucyfer (miałem tylko 2 i oba wzeszły), Orchid (na 4 posiane 3 wzeszły). Na obrazku poniżej siewki kanny Wyoming
Obrazek
Kupiłem jeszcze na serwisie aukcyjnym all... 30 nasion z których posiałem 12 i 10 już wzeszło. Jeżeli chodzi o zakupy kłączy czy to w Internecie czy w marketach to też nie mam szczęścia albo niezgodne odmianowo albo zawirusowane. Pozdrawiam, Krzysiek
darekpaw
50p
50p
Posty: 68
Od: 30 sie 2017, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

To masz fajnie, bo u mnie canna Wyoming ani razu nie wydała nasion.
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

U mnie tak samo, Wyoming bez nasion, myślałem że ona nie zawiązuje nasion :D
krisw33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Kupiłem tą kannę w zeszłym roku w sklepie u B. Kr.., miała ciemne liście i kwitła w takim kolorze jak Wyoming i zebrałem z niej nasiona, ale pewności czy to ta kanna nie mam. Jeżeli mówicie, że Wyoming nie zawiązuje nasion, to może kolejna niezgodność odmianowa. Miałem też od niego kannę Cleopatra ale ta to już na pewno nie była Cleopatrą, ani liście ani kwiat. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Halinko ja jeszcze nie zaglądałam do nich, za zimno. Dopiero w marcu.
Kacper już posadzone, pięknie, brawo. Będziesz miał wcześnie a my będziemy podziwiać.
Krzyś witaj wśród wielbicieli pacioreczników. Masz ciekawe kolorystycznie siewki, brawo. Powodzenia.
U mnie też Wyoming nie wiązał nasion.

Nie mam już tej canny, ale pokażę ją jeszcze raz jak rosła u koleżanki.(za jej zgodą)
Wyoming.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Iwonko- przepiękna canna. Bardzo okazały egzemplarz. Mam pytanko- ile sadzonek jest umieszczonych w takiej donicy ?pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Kacper1999
200p
200p
Posty: 226
Od: 19 lut 2018, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Andzia1967 Z Własnego doświadczenia pozwolę sobie napisać, że canna Wyoming u mnie przyrasta bardzo silnie, z kłącza z 1/2 oczkami powypuszczały tak, że z jednej karpy zrobiłem minimum 7 kolejnych kłączy na ten sezon, bardzo rosła w szerokość u mnie, kłącza duże i długie :)
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Kacper1999- dziękuje za informację. Ja niestety nie mam karp ,ale mam swoje siewki .Pierwszy raz w tym roku ;:3 .I jestem ciekawa ,ile takich siewek jednorocznych można umieścić w takiej donicy , aby nie było im za ciasno ;:3 pozdrawiam Ania ;:3
krisw33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Iwonko, dziękuję za powitanie, moja kanna Wyoming była niższa, ale nie wiem czy nie było to spowodowane, że rosła w półcieniu. Nie zrobiłem zdjęcia więc poobserwuje w tym roku jak będzie wyglądać ta z kłącza. Te z nasion mogą być zupełnie inne, bo widzę, że kolory liści wychodzą różne od zielonych z ciemną obwódką, po ciemne (załączam zdjęcie poniżej). Może trafią mi się też różne kolory kwiatów. Kłączy raczej już nie będę kupował, bo to totolotek, chyba że jeszcze zaryzykuję z Cleopatrą. Pozdrawiam, Krzysiek

Obrazek

Powiększyłam. Iwona
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Jakie są Wasze sekrety, sprawdzone sposoby przechowywania cann? U mnie rok temu i dwa lata temu większość złapała grzyba, powysychała na wiór. :( (Dotyczy to tych pięknych odmian bo te stare które mam - zielone liście i przeciętnej wielkości czerwone kwiaty z grubymi kłączami - te to mogą być przechowywane bez żadnej osłony i sobie leżą w garażu jak ziemniaki i nic się z tym nie dzieje.... ;:14 ) Ja zaś będąc przekonany, że i te "piękniejsze" tak sobie przeleżą zostawiłem je samym sobie. Niestety szybko zeschły...

W tym roku zostało mi już nie wiele ładnych odmian i chciałbym je ocalić (póki co tej jesieni wykopałem całe bryły z ziemi, doniczek i tylko lekko otrzepując całe bryły wniosłem do chłodnego i ciemnego garażu. Wcześniej oczywiście podsuszyłem ścięte łodygi ale czasem ciężko je dobrze zasuszyć bo wtedy już jesień nas wita. Czy ucinacie tuż przy kłączu czy może np 10cm od kłącza? Przechowujecie w bryłach ziemi?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Aniu nie wiem ile dała koleżanka, ja daję jedno, rzadziej dwa kłącza na donicę. Różnie się rozrastają, to zależy od odmiany, stanowiska, nawożenia
i podlewania, bo trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu tych doniczkowych w sezonie a w upalne lato rozrośnięte już rośliny nawet dwa razy dziennie.
Mówię o donicach wielkości dużego wiadra 18-20litrów,(fotka poniżej) myślę, że w takiej to cztery siewki możesz posadzić. Powodzenia.
Krzyś to będziemy podziwiać w sezonie. Ciekawa jestem tych siewek, bo ładne kolorowe, udany zakup. Powodzenia
Syriusz pokazałam jak zimuję tutaj.

Archiwalna fotka kann w donicach. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Hmm czyli generalnie mówiąc - bryła ziemi bez naruszania, grzebania przy samych kłączach. Co zaschnie to zaschnie (łodygi). Poza tym dzielimy i tak wiosną co nie? Tak większość cann przechowuję w tym roku. Oby przetrwały do marca bo mniej więcej od marca planuję już je "pędzić".
Bajeranckie te canny na zdjęciach. Ja w tym roku to chyba więcej cann posadzę do donic niż w grunt - szybciej się je potem "wykopuje" niźli kopać te wielkie kłącza z gruntu i wszystko ręcznie..
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.8

Post »

Witam "ogrodomaniaków" i serdecznie pozdrawiam :)
W tym roku wreszcie zdecydowałam się na uprawę z nasion. Zawsze zbierałam ze swoich ale wysyłałam chętnym. Tym razem i ja się zabawię :heja

Obrazek

świeżo po przesadzeniu do 200ml szklaneczek
Obrazek

Obrazek

Za 2 dni będzie miesiąc od przesadzania i wtedy je uwiecznię. Niektóre mają trzeci listek.
Nie umiem ocenić ich stanu bo nie mam porównania. Nie doświetlane i stoją na parapecie w kuchni, gdzie sporadycznie włączony jest kaloryfer.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”