Palma kokosowa (Cocos nucifera)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Panowie nie zapominajmy, że wewnątrz łupiny znajduje się woda i biały miąższ. Dopiero po zmiksowaniu wody z miąższem powstaje "mleczko kokosowe", więc raczej się to nie popsuje tak łatwo jak mleko krowie. :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ale przecież nikt tego nie porównuje do mleka krowiego, bo wiadomo że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. A widzisz a ja mleczkiem kokosowym nazywałem ten płyn wypełniający orzech. Muszę to sprawdzić :)
Sprawidziłem i też używa się określenia mleko/ mleczko kokosowe do płynu wypełniającego wnętrze orzecha. Bielmo czyli tkanka odżywcza nasienia ma twardą, miękka i płynną konsystencję. Jeśli orzech ma dużo płynu tak , że w całości jest nim wypełniony to jest jeszcze niedojrzały. Jak chlupocze w nim tzn ,że uzyskał dojrzałość.
Awatar użytkownika
kaczmar005
200p
200p
Posty: 372
Od: 17 lip 2010, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój błąd...
A co do transportu kokosów znalazłem taką informację:
Czy możesz nam wyjaśnić w jaki sposób są przygotowywane i zabezpieczane ekologiczne kokosy przed i w czasie transportu?
Zbieramy kokosy, usuwamy nadmiar łupinki nie używając żadnych chemikaliów, stają się brązowe w ciągu kilku minut. Następnie kokosy są polerowane i również brązowieją, to jest ich naturalny kolor. Po polerowaniu kokosy są trymowane (golone) nadaje im się kształt stożkowy. Po tym kokos jest natychmiast schładzany w temperaturze od +1 oC do +4 oC i cały czas przechowywany w tej temperaturze podczas pakowania oraz transportu do Stanów Zjednoczonych

źródło: http://www.surawka.webd.pl/wywiady/3-wy ... tatum.html
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż palmy kokosowe należą do tych bardziej wymagających, więc żeby jej zapewnić warunki przynajmniej nieco zbliżone do tych w naturze trzeba zainwestować. Choć niekoniecznie to musi być majątek, do doświetlania może wystarczyć lampa już za kilkadziesiąt PLN. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joyek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 lut 2014, o 03:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tymczasem w słoneczne, jesienne popołudnie

Obrazek
elooelaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2016, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma kokosowa w doniczce

Post »

Wczoraj kupiłam palmę kokosową w doniczce. Dziś zauważyłam, że palma ma dziwnie ciemne brazowiejące liście i lekko uschnięte końcówki. Nie chciałabym, żeby jej żywot skończył się po kilku dniach. ;:174. Czytałam gdzieś tutaj, że może to być skutek 'zmarznięcia'. Wczoraj musiałam ze sklepu przenieść palmę do samochodu, więc kilka minut spędziła w temperaturze na minusie. Czy to rzeczywiście przez mróz? Da się palmę doprowadzić do normalnego stanu? Jak? Czy to może coś jeszcze gorszego? Pomocy. Zależy mi na tej palmie. Aaa i jest w pokoju (temp ok 20 stopni) wczoraj dałam jej troszkę wody do podstawki i dziś zrosiłam liście. Proszę o rady. ;:174
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Generalnie nie powinno kupować się roślin tropikalnych w zimie i to podczas mrozów. Poza tym palmy te, co zostało już napisane w tym wątku są bardzo wrażliwe na błędy nie tylko uprawowe, ale także na błędne traktowanie ich w marketach, gdzie zapewne Twoja palma została kupiona. Tam, albo rośliny są przesuszane, albo przelewane.
Z Twojej strony, błędnie podlałaś mała ilością wody do podstawka. Palmy powinno podlewać się tylko od góry, tylko wtedy będzie się pewnym, że cała bryła korzeniowa będzie dostatecznie wilgotna. Nadmierne przesuszenie, albo przelanie podłoża najczęściej kończy żywot palmy kokosowej. Choć i nawet przy prawidłowym podlewaniu nie ma gwarancji, że palma ta przeżyje. Te palmy należą do chimerycznych roślin i nigdy nie ma gwarancji, że będzie ona rosła w warunkach domowych. U jednych uprawa się udaje, ale z reguły padają w przeciągu roku, dwóch.
Pomijam już, że wymagają doświetlania odpowiednimi lampami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kwestia ta i inne zostały poruszona wcześniej w tym wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elooelaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2016, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Liscie maja taki kolor.. wczesniej (w sklepie) wydawaly mi sie bardziej zielone.. ale sama juz nie jestem pewna. ;:174.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obawiam się, że to początek końca palmy. Jeśli tak wygląda tylko jeden liść, to będą szły kolejne.
Powód: albo przemarznięcie albo uszkodzenie korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elooelaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2016, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystkie z wyjątkiem najmniejszego, który jest jeszcze zielony, ale chyba też go łapie. Lampa to uwydatniła ;(. Jest ze mna dopiero 2 dni. ;:174 ;:145
Jeśli zmarzła to wróci do normy czy już raczej to jej koniec? I wypuszcza nowa łodyżkę.
Zdjęcie najmniejszego listka:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli praktycznie wszystkie liście tak wyglądają, to szanse na przeżycie są bliskie zeru. Palmy kokosowe najlepiej kupować jak już jest w miarę ciepło i świeżo po dostawie. Wtedy są większe szanse na to, że palma dłużej pożyje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
elooelaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 sty 2016, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A ta nowa lodyzka moze uratowac palme?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma kokosowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zmartwię Ciebie, to nie jest młoda łodyżka, a pozostałości po starym liściu. Palmy kokosowe nie wypuszczają odrostów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”