"Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Ja mam żywopłoty z cisów Wojtek stanowiące parawany wewnątrz ogrodu. Posadziłam je już kilka lat temu w odległosci ok.25-30cm i wcale nie jest to za gęsto :roll: - nadal nie stanowią zwartej sciany, tylko tak mniej więcej jak na zdjęciu, które pokazała Aga. W tym samym czasie jeden został posadzony jako soliter i znacznie bardziej rozrósł się na szerokość. Wszystkie pochodzą z tego samego źródła. Widać, że te posadzone w rzędzie obok siebie nawzajem sobie podbierają jedzonko i stąd słabszy przyrost. Muszę je w tym roku zasilić, to może więcej zarosną te szczeliny ;:173 Ważne, żeby wybierać gęste od samego dołu.
Hicksi są szersze i ładniej się zagęszczą, ale też będą szersze jako żywopłot. Z Hicksi też mam żywopłot - jest bardzo ładny, gęściutki, ale minimalnie jaśniejszy od Wojtka. Mam jeszcze w innym miejscu ogrodu (od strony frontowej domu) żywopłot z Hilli - chyba będzie najładniejszy, ale jednak rośnie bardzooo wolno, wolniej niż Hicksi. W Hilli podoba mi się to,że nie owocuje jak Hicksi. Jakoś nie przepadam za tymi koralikami :roll:
Awatar użytkownika
Safoya
500p
500p
Posty: 886
Od: 3 sie 2010, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

No ja bym się tylko mogła podpisać pod Tobą Monia. Z resztą śledziłam twoje poczynania cisowe i też wyciągnęłam wnioski.
Mój Wojtek może być łysy u dołu, bo i tak zasłonią go róże (co tu dużo pisać, już to robią). Sadziłam go chyba właśnie co 25 cm i ma mieć ładną szczoteczkę wyżej. Hicksi wybrałam na żywopłot strzyżony, który ma być gęsty. Mam nadzieję, że się uda. Ja też niestety nie przepadam za tym koralikami :( ale to tempo wzrostu Hilli mnie zniechęciło.
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Tak, Hilli rośnie bardzo wolno ;:108 . Moje Hilli są jeszcze starsze od Wojtków, a naprawdę niewiele urosły. Mają jednak tę zaletę, ze ładnie się zagęszczają na szerokość. Myślę, że za jakieś 10 lat będzie z nich żywopłotek :lol: :lol: Hicksi zdecydowanie szybciej, a też jest ładny. Korale ma tylko jesienią, wiec da się przezyć :D Większość żywopłotów mam właśnie z Hicksi, bo udało mi się zdobyć około 25szt. naprawdę dużych, okazałych w ub.roku. Przynajmniej efekt był od razu po posadzeniu.
Awatar użytkownika
justi177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3224
Od: 22 wrz 2011, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze, 6a/6b

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Doskonale pamiętam akcję cisową Monia ;:108 ;:173
No to się pochwalę teraz. Mam po poprzednich wlascicielach piękne dwa cisy, przy altanie. Teraz regulowane przeze mnie, bo giganty. Ale akurat lubię, te ich czerwone "kuleczki"
Przy płocie tez posadziłam cisy w formie żywopłotu. Ale tez nie wiem, kiedy się docżekam jakiejś konkretnej wysokości.
Miło mi się patrzy na głęboką zieleń cisową.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Dziewczyny, ależ się cieszę, że piszecie o cisach :D . Sama kwintesencja tego, o co mi chodziło, czyli dyskretne różnice między tymi trzema odmianami cisów. Jakoś nie mogłam na forum znaleźć konkretnych informacji pod tym kątem. Nie ma to jak wiadomości w różanym ;:333 !!!
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Też jestem przed wyborem cisów, więc chętnie przysłuchuję się dyskusji.
Podoba mi się Wojtek, bo chudy. Natomiast Hicksi szybciej rośnie i czerwone kuleczki uwielbiam. Więc znów osiołkowi w żłobie dano ;:223 ,a tak w ogóle to chcę te cisy z czymś pomieszać, ale nie mam pomysłu :(
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Są też ładne cisy David o wzroście i formie podobnej do Wojtka, ale z ąłdnymi złotymi przyrostami i paseczkami wzdłuż igieł. U mnie rosnie jako soliter, ale Aniu - Neno, mozesz sobie zrobić ciemnozielony żywopłot w tyle, a przed nim o np.0,5m niższy żywopłot z Davida lub Ellegantissimy, która też ma złote przyrosty i koraliki jak Hicksi. Jest bardziej krzaczastym cisem niż David, więc szybciej rośnie, jak Hicksi. Własnie mi się przypomniało, ze muszę swoją Elegantkę przyciąć ładnie na wiosnę ;:224
Awatar użytkownika
Safoya
500p
500p
Posty: 886
Od: 3 sie 2010, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Ja to nie lubię tych koralików, bo są trujące i kuszą moje dzieci. Jak je ręcznie zdejmowałam to strasznie się mazały (jak smarki bleeee).

Skoro o cisach to mam też jako obwódkę posadzony złoty cis summergold, który rośnie bardzo powoli. Osiąga około 1 metra wysokości i 3 metry szerokości (oczywiście nie przycinany). Posadziłam go 2 lata temu a wciąż jest na tyle malutki, że nikt go nie zauważa. Rośnie na poprzednim zdjęciu tuż przed hicksi ;) Czy ktoś go widzi?

Monia zrób nam kiedyś rekonesans cisowy i ładnie wszystkie sfotografuj i zestaw. Obiecuje zrobić to samo.

-- 20 mar 2013, o 14:44 --
nena08 pisze:Też jestem przed wyborem cisów, więc chętnie przysłuchuję się dyskusji.
Podoba mi się Wojtek, bo chudy. Natomiast Hicksi szybciej rośnie i czerwone kuleczki uwielbiam. Więc znów osiołkowi w żłobie dano ;:223 ,a tak w ogóle to chcę te cisy z czymś pomieszać, ale nie mam pomysłu :(
Cis lubi się z bukszpanem i innymi cisami najbardziej ;)
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

;:333 zrobię na wiosnę, jeśli nie zapomnę ;:224
A jeśli znajdę zdjęcia wśród starszych, to może wcześniej :D
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Znalazłam dwa ;:138 . Naprawdę maciupkie. I jeszcze trzy.
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Aga, co posadziłaś pomiędzy cisami? Czy to runianka?
Awatar użytkownika
justi177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3224
Od: 22 wrz 2011, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze, 6a/6b

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

A......nie powiedziałam, ze mam źywopłot z Taxus baccata 'Fastigiata' i to całkiem udana odmiana.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Safoya
500p
500p
Posty: 886
Od: 3 sie 2010, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Tam gdzie mgły i róże mieszkają" 2012

Post »

Mi się przypomniało, że mam też dwa cisy elegantissima. Dość szybko mi rosną i są bardzo gęste. Mają piękne jasne przyrosty i taką uczesaną fryzurkę. Rozrastają się głównie na szerokość.

Justi aż poleciałam ogladać te twoje cisy. Piękne ;:167
Nena gratuluje ;:172 Mam nadzieję, że w końcu będą zauważalne. Ucierpiały trochę, bo były deptane.
Monia tak między cisami mam runiankę. Ma niekolizyjny z cisami system korzeniowy. Nie chcę ciągle tych cisów pielić ;)
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”