Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
Julka-11
100p
100p
Posty: 199
Od: 24 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Chory Rododendron

Post »

Witam, i ja się przyłączę z moimi chorymi Rh. Odkryłam je po zimie i się przeraziłam. Proszę o pomoc co im dolega. :(

1. Rh chyba najgorzej wyglądający. Ma wszystkie żółte, zawinięte liście z brązowymi plamami
Obrazek
Obrazek

2. Rh ma również żółte liście i do tego brązowiejące
Obrazek

3. Ten nie jest tak żółty jednak ma zwinięte liście
Obrazek

Bardzo proszę o pomoc i rady co mam zrobić aby je uratować. ;:110
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Julka - mnie to wygląda na baaardzo silny niedobór azotu (i pewnie nie tylko azotu). Zwisające i zwinięte liście jeszcze takie mogą być po zimie, ale kolor - tragedia. Sprawdź pH ziemi, i jeśli będzie za wysokie to podsyp kwaśnym torfem z dodatkiem bogatej w próchnicę gleby, a krzaczki nawieź dolistnie, a jak pH będzie ok, to możesz nawieźć doglebowo nawozem wiosennym (z azotem), poprawić glebę dosypując warstewkę jakiejś żyznej (np. przekompostowanej kory) a za jakiś czas jeszcze nawieźć dolistnie. Aha, i za bardzo tam nie widzę, aby krzaczki były korą podsypane... Więc na wierzch ziemi pod różanecznikami daj grubą warstwę kory sosnowej (ewentualnie igieł sosnowych). I pousuwaj wszelkie rośliny rosnące pod koroną krzaczka albo blisko niej (widzę tam jakiegoś rozchodnika..?). Ale może jeszcze ktoś się wypowie, bo ja się dopiero uczę o RH i to głównie z tego forum :oops:

Edit:
Czy tam rośnie lawenda koło RH??? :shock: :shock: :shock: Julka, oszalałaś? :lol: ;:14
Awatar użytkownika
Julka-11
100p
100p
Posty: 199
Od: 24 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Chory Rododendron

Post »

kachat właśnie wróciłam z ogrodu i zmierzyłam pH. Było 7,5 ;:222 Tak jak radziłaś wybrałam trochę ziemi, podsypałam torfem, dodatkowo podsypałam zakwaszaczem, a na wierzch grubo korą sosnową. Możesz jeszcze napisać czym dokarmić/spryskać aby dożywić dolistnie?
Mam nadzieję, że odżyją ;:131 Dzięki wielkie za rady !!!!
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Chory Rododendron

Post »

Trochę torfu to za mało. Proponuję przeczytać ten wątek, a przynajmniej jego pierwszą stronę
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683
Pozdrawiam, Bogusia
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Julka - pH ziemi jest okropnie wysokie, jak to zrobiłaś?? :shock: :lol: Choć sądząc po rosnących obok lawendach to się domyślam 8-) Możesz zobaczyć, czy się krzaczki lepiej poczują po aktualnych zabiegach, a jak nie będzie poprawy to je wykopać i posadzić od nowa w dobrej ziemi... I nawieźć też je trzeba koniecznie dolistnie, możesz jakimś płynnym nawozem do RH - rozcieńczasz wedle instrukcji na opakowaniu i pryskasz po liściach :D

I te lawendy! Julka! Przecież one nie mogą żyć razem z różanecznikami, a różaneczniki z nimi - nie tak blisko siebie. Lawenda lubi ziemię zasadową, raczej suchą i ubogą, a różaneczniki wilgotną, kwaśną i żyzną. A lawendy się praktycznie z RH stykają... Może wykop wokół każdego różanecznika dół głęboki na ok. 30cm a szeroki na conajmniej metr, i wymień tam glebę na kwaśny torf z próchnicą i ewentualnie domieszką rodzimej ziemi, ale nie wiem, jaką tam masz. RH kiedyś urosną i będą potrzebowały dobrej ziemi wokół siebie. I lawendy won gdzie indziej :) Zamiast lawend możesz posadzić podobne z wyglądu krzewinki kwasolubne, np. modrzewnice :wink:
Awatar użytkownika
Julka-11
100p
100p
Posty: 199
Od: 24 sie 2010, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Chory Rododendron

Post »

Nie wiedziałam, że lawenda nie może rosnąć obok Rh, dopiero się uczę :( Jutro ją zaraz wysadzam. Przy wsadzaniu Rh niby wykopywałam duży dół i wsypywałam torf ale widocznie za mało. Sama się zastanawiam skąd takie pH ;:185 Tak myślę, czy fakt, że na zimę podsypałam pod krzaki kompostu, aby zabezpieczyć korzenie nie spowodował takiej zasadowości gleby ? Jeżeli im się nie polepszy, wykopię je i posadzę jeszcze raz tak jak sugerujecie. I opłuczę korzenie.
Bardzo Wam dziękuję za rady.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Doczytałam później, że podsypałaś zakwaszaczem - myślę, że może będzie dobrze :) Jak nie, to przepłukanie korzeni i posadzenie w nowej ziemi będzie chyba niezbędne :( Dużego dołu pod RH nie trzeba robić, one mają bardzo płytki system korzeniowy, byle by był tylko dość szeroki. A kompostu nie wolno dawać pod rododendrony, bo właśnie odkwasza ziemię :( Dobra jest sfermentowana kora, igły sosnowe, obornik (świetny, ale musi być zakwaszony wcześniej), fusy z kawy i jeszcze parę rzeczy by się znalazło dobrych do naturalnego nawożenia różaneczników - możesz poszperać w necie :) I koniecznie nawieź teraz krzaczki dolistnie. Powodzenia :D
jatta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2014, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory Rododendron

Post »

Właśnie odkryłam mojego balkonowego rododendrona po zimie. Zamieszczam zdjęcia tego, co zastałam. W zeszłym roku sytuacja była taka sama, z tym że zwaliłam wszystko na niewystarczające zabezpieczenie przed zimnem oraz nawodnienie. W tym roku dokłądnie go zabezpieczyłam, a także podlewałam. Skończyło się niestety tak samo. Jaka jest przyczyna? Czy jest coś, co mogę jeszcze zrobić? Poobcinać chorych gałązek nie można bo na końcach są zawiązane żywe pąki kwiatowe. Czy wypuści boczne liście z tych łysych gałązek? Z góry dziękuję za pomoc

http://images65.fotosik.pl/826/128ac2445409b2af.jpg


Regulamin paragraf 3.7 zdjęcia zbyt duże
Awatar użytkownika
zbyszko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 paź 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Chory Rododendron

Post »

''Mylić się jest rzeczą ludzką''-Lucius annaeus Seneca
lama - 70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 mar 2014, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Chory Rododendron

Post »

Witam, jestem nowa na forum i dopiero niedawno zaczęłam przygodę z ogrodnictwem. Proszę o pomoc.
W ubiegłym roku posadziłam Rh, wszystko było ok. Gdy odkryłam go po zimie zauważyłam, że ma chore liście. Szukałam, co to może być, ale nie mam jeszcze takiego doświadczenia i nie wiem, co mu dolega.
Dziękuję za wszelką pomoc
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
a_g_a
200p
200p
Posty: 207
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

kora odpada od pnia

Post »

Witam
Mam rododendrona NN i wiosną pojawiły się u niego na liściach brązowawe plamki. Nie wiedziałam czy to jakaś infekcja grzybowa czy skutek "podlania" rośliny przez psa ( niby wie, że mu tam nie wolno sikać, ale czasami zaznacza tam teren), więc tydzień temu popsikałam go topsinem a wczoraj podlałam previcurem. Dziś wyrywając chwasty zauważyłam, że u podstawy pnia na szerokość ok. 5 cm odpadła kora, pozostała jest jakaś taka złuszczona. Poza tym wszystkim roślina ma zawiązane pąki, nie łysieje, liście się nie skręcają, nie zamierają pędy. Przy tym rododendronie rosną jeszcze dwa Cunnigham's White-y i Goldflimmer...na nich niczego złego nie widać. Nie wiem czy go wykopać ( czy to może być fytoftoroza) ? ( roślina posadzona w 2012 w ziemi do rododendronów z korą sosnową, potem w 2013 podsypana zakwaszaczem do gleby, w tym roku podsypałam rododendrony kwaśnym torfem, nie nawożony)

Watek o takiej tematyce już istniał w momencie wpisu - tematy połączyłam z właściwym GERTRUDA
x-sz-i
---
Posty: 795
Od: 24 lut 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

co się dzieje z moim rh?

Post »

Witam wszystkich i mam nadzieje na odzew doświadczonych forumowiczów. Mam pytanie odnośnie mojego rh nie wygląda dobrze ma liście pożółkłe i jakieś brązowe plamki. Chcę go wyleczyć ponieważ dokupiłam 3 rh i nie chce żeby mi zaraził te nowe. Co mu może być?
http://images63.fotosik.pl/858/f567697bb2a1633c.jpg
http://images61.fotosik.pl/858/bce2f9ff3b5606ab.jpg

przenoszę do wątku o właściwej treści GERTRUDA
Awatar użytkownika
_Ernest_
50p
50p
Posty: 57
Od: 1 lis 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: co się dzieje z moim rh?

Post »

podejrzewam, że gleba, na której rośnie Rhododendron jest zbyt ciężka i ma niewłaściwe pH, tzn. zbyt wysokie. Takie żółknące liście to objawy chlorozy liści. Plan działania:
1. kupić w sklepie ogrodniczym torf kwaśny(!!!). Na opakowaniu sprawdzić jaki ma pH - powinien mieć zakres 3,5-4,5. Nie każdy torf jest kwaśny, dlatego uczulam, że to ma być kwaśny torf.
2. kupić nawóz - siarczan amonu - do nawożenia w okresie wiosna - koniec lata + siarczan potasu - nawożenie jesienne. Ale UWAGA: różaneczniki sa wrażliwe na zbyt duże dawki więc trzeba stosować te nawozy w sposób ograniczony.
3. Jeśli ten różanecznik się już przyjął nie ma sensu go przesadzać w nową glebę, ale nowe proszę sadzić do dołka i uzupełnić go torfem kwaśnym zmieszanym z glebą ogrodową tak 70:30.
4. Można obsypać różaneczniki korą sosnową/ igłami itp., ale tutaj uwaga jest taka: podczas rozkładu kory, czy igieł zużywany jest azot więc trzeba nieco więcej go dawać roślinie (zaznaczam nieco więcej, bo rośliny te nie znoszą nadmiaru nawozów).
5. Aktualnie żeby ratować tego (bo zmiana pH trochę potrwa) można go nawozić dolistnie. Wystarczy kupić jakiś nawóz płynny wieloskładnikowy - taki najzwyklejszy. I teraz UWAGA: rozcieńczenie podane na opakowaniu jest zbyt wysokie do opryskiwania, należy jest zmniejszyć 10-krotnie, tzn. np jeśli w przepisie jest żeby nawozić roztworem 1%, tzn. 1 ml nawozu na 1 litr wody, to do oprysku stosować dawkę 0,1%, czyli 1 ml na 10 litrów, lub odpowiednio 0,1 ml na 1 l. Opryskiwać co dwa, trzy dni całą roślinę - najlepiej wieczorem. Jeśli nie będzie efektu można zwiększyć stężenie do 0,5 %, czyli np. 0,5 ml na 1 litr.
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie.
Antoine de Saint-Exupéry ? Twierdza (V)
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”