Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

anulab pisze:Doczekaliśmy się w końcu mody na darmową energię , podobno nawet są
kolejki . ;:333 Jest nadzieja , że to napędzi rozwój a w konsekwencji ,
ceny staną się bardziej przyjazne .
To Ty wielką optymistką jesteś, ceny jak to ceny rosną bo od przyszłego roku prąd jedzie w górę i to ostro (czyt. do stawek europejskich 0,25e/kWh czyli ca. 1 PLN/kWh). Podchwycili temat instalatorzy i już zawyżyli ceny dodatkowo należy kupić odpowiedni inwerter (Fronius lub SMA) aby ogarniały wymogi ZE. Ja zaopatrzyłem się wcześniej o kolejne 2kW (po kosztach) aby założyć w najbliższej przyszłości. Więc będzie w sumie 7kW i już planuję zimową uprawę pomidorów w ogrzewanym gospodarczym ;)
Pisałem wiele razy ostatni gwizdek na zakładanie PV od 2020r ceny będą zaporowe pomyślcie w samorządach/szpitalach/gminach prąd o około 90% w górę a w domach "Kowalskich" tylko o 40% jeśli rocznie płaciliście 2500 PLN zapłacicie 3500 PLN.

Za 4000 można kupić zestaw na 1 kWp z montażem a oszczędzicie 600 PLN rocznie, jak kupujecie nowy samochód... zanim wyjedzie z salonu już straci na wartości a PV zarabiają na siebie.
raxon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 kwie 2019, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Z pozytywnych zmian to UE zniosła cło na panele z Chin więc ceny powinny spaść ale za bardzo nie spadły bo jest lekki boom PV i ceny sie trzymają niestety. Sam chce też założyć z 2,5KWp na dach ale że gmina dotacji nie daje to trzeba pokombinować i inwerter sma (używany 3 letni z pudełkiem papierami itd) już lezy na szafie :D Mocniejszy byłby lepszy ale taki się trafił w dobrej cenie więc kupiłem, a wg mnie lepiej dokupić nieco prądu niż przeinwestować i nie wykorzystywać:)
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Cło na panele zostało zdjęte na początku roku więc nie ma co spodziewać się spadku cen bo to co miało spaść już spadło. Odnośnie kwestii dokupienia prądu niż "nie wykorzystania" mam odmienne zdanie zużycie prądu po instalacji PV znacznie wzrośnie bo skoro prąd bierze się z przyrody to należy go wykorzystywać. U mnie na początku starczało 3,3kWp instalacji po roku zwiększyłem do 5kW a teraz po kolejnych 2 latach 5kW nie wystarcza i dokładam kolejne 2kW aby na dachu było już 7kWp.
Dlaczego? od dzień jak dziś 22*C a w chałupie 25*C więc chciał nie chciał klima musi zostać włączona bo duchota i za ciepło jak na mnie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Od kilku dni pracują u mnie panele fotowoltaiczne o mocy 5 kWp, ale o tej porze mało dają energii, dzisiaj nieco powyżej 3 kWh. Maksymalna moc chwilami 1,3 kW, mimo że słońce świeciło, ciekawy jestem jak będzie w dniach letnich.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Rocznie z 5kW będziesz miał 5000kWh energii elektrycznej.
Grudzień jest najgorszym miesiącem jeśli chodzi o ilość produkowanej energii elektrycznej, najkrótszy dzień i ogólnie praktycznie w ogóle brak słońca. Od stycznia będzie tylko lepiej, pierwsze efekty będziesz widział już w marcu.

Tu masz przekrój całego roku:
Obrazek
Czerwiec jest najlepszym miesiącem
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Rozliczenia energii raz w roku, to w moim przypadku na koniec listopada, trochę mi to komplikuje zaplanowanie pełnego wykorzystania wyprodukowanej energii w miesiącach letnich. Będę musiał zaplanować pobór energii w miesiącach zimowych, aby zgadzała się w przybliżeniu wyprodukowanej energii w lecie. Planuję podgrzewanie wody, a nadwyżkę w ogrzewanie. Może jeszcze dorzucę ze 2 kWp, ale po sezonie letnim, czy się one sprawdzą.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

W listopadzie dostaniesz liścik z płatnością i informacją ile energii masz do odebrania co jest moim zdaniem OK. Jeśli chodzi o ogrzewanie cwu. bardzo fajne są pompy ciepła z OLX z zasobnikiem 300lza około 2000 PLN, bo sama grzałka w bojlerze to około 10 kwh/doba co kompletnie rozbierze Twoją roczną produkcję i nie pozostanie już na nic.
U mnie jeden panel dostał przypadkiem z cegły i zbił się ale wymieniłem gona nowy dokładając kolejne 2 panele czyli u mnie już 7,3kW na dachach i na chwilę obecną uważam że mi starczy kiedyś rozbuduję tylko do 10kW aby starczyło prądu na planowaną pompę ciepła powietrze-woda.
Ogrzewanie w okresach przejściowych klimatyzacją mogę polecić, mam Midea blank 3,5kW w okresach przejściowych bierze około 12kWh/doba więc na październik, listopad, marzec i kwiecień jak znalazł.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5099
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. O podgrzewanie ciepłej wody chodzi mi szczególnie w miesiącach letnich, żeby nie pracował w tym czasie piec co.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8843
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

:wit Już byłam bliska decyzji , że zakładamy panele fotowoltaiczne , do podgrzewania wody
mamy . Zmiana planów , ponoć bardziej wydajne są hybrydowe . Forumowicze znacie
te hybrydowe , faktycznie lepsze ?
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Na pewno są lepsze. Panele fotowoltaiczne wystawione na działanie słońca mocno się nagrzewają, co powoduje spadek ich wydajności i szybsze starzenie się paneli. W panelach hybrydowych jedną z funkcji sekcji kolektora słonecznego jest chłodzenie paneli fotowoltaicznych.
Masz 2 w jednym. Panele fotowoltaiczne produkują prąd, a kolektor słoneczny wykorzystujemy do ogrzewania wody użytkowej.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8843
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

:wit A wady takiego rozwiązania ? Zapewne znacznie wyższa cena ?
Nie za wiele konkretów w necie mogę znależć , wyślę m. do specjalistów
co się tym zajmują .
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Cena z oczywistych względów jest sporo wyższa, bo masz 2 w 1 na dachu i dwie instalacje wewnątrz - elektryczna i CWU. Właśnie ze względu na cenę, w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu użytkowników, ale na zachodzie jest tego sporo. Poszukaj w internecie Hybrid Solar Collector. W razie potrzeby, pomoże translator.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8843
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Dzięki .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”