Szczawik(Oxalis) wymagania,uprawa na parapecie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Szczawik

Post »

ech co tu taka cisza ????
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
czyż one nie sa urocze
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczawik

Post »

Witajcie,
powoli zabieram szczawiki z balkonu. Wczoraj wybrałam te najsłabsze i wyjęłam cebulki z doniczki w celu ich przechowania przez zimę. Było sporo malutkich cebulek - wielkości powiedzmy płyki paznokcia damskiej dłoni :-) . Czy coś z nich urośnie po posadzeniu?
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczawik

Post »

Jasne że urośnie.
A na marginesie, dołączam do prośby o info gdzie kupić cebulki fioletowego szczawika. Co prawda mam, ale trochę mało.
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczawik

Post »

Ok, to fajnie ;:138 Część szczawików została w doniczce - w ogóle nie zamierzaja przestać wypuszczać liści. I tak się zastanawiam, czy jak zostawię je na zimę w doniczce to zakwitną wiosną. czy też potrzebuja spoczynku. Wiem, ze niektórzy z Was trzymają szczawika jako roślinę wieloletnią, tylko ziemię zmieniacie na wiosnę. Kwitną normalnie?
betti
50p
50p
Posty: 56
Od: 18 lis 2011, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Szczawik

Post »

Teraz jeszcze z miesiąc szczawik powinien ładnie rosnąć w mieszkaniu. Ale potem, gdy dni są krótkie szczawik nieładnie wygląda - wyciąga się do światła, łodyżki są niestabilne i się "pokładają". Dopóki Ci się podoba to zostaw, potem oberwij, wysadź cebulki i przechowaj w chłodnym miejscu do wiosny.
Jeśli przez kilka lat nie przezimujesz szczawika to będzie coraz słabszy, z drugiej strony - cebulki majątku nie kosztują i można wtedy posadzić nowe :wink:
karlor
200p
200p
Posty: 201
Od: 13 lis 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: Szczawik

Post »

Moje szczawiki jeszcze są w tych donicach w których rosły przez sezon. Nie podlewam i po prostu zasychają. Myślę, że za kilka tygodni poobrywam białe "pietruszki" i posegreguję cebulki.
A pro po ceny: cebulki oxalisów mogą kosztować kilka dolarów ;:108 . Iron Croos ja sadzę tam gdzie jest wolne miejsce i nie wykopuję na zimę, podobnie robię z o. adenophyla. Tylko, że ten pierwszy jest po prostu na straty, nie przezimuje.
Pozdrawiam Bogdan
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Szczawik różnobarwny (Oxalis versicolor)

Post »

Witam,
kupiłam tą odmianę - maleństwo. Podlewam ją jak triangularis. Niestety zaczyna mi żółknąc, a kwiaty opadać. Pomóżcie.
Daję jej od czasu do czasu nawóz z dżdżownic, bo trangularis go uwielbia i kwitnie do tej pory. Czy ktoś mógłby mi napisać o warunkach uprawy, czy traci liscie (może to normalne na jesień) i co zrobić żeby miała kwiatuszki?. W internecie żadnych przydatnych mi informacji nie znalazłam.....

Obrazek
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
karlor
200p
200p
Posty: 201
Od: 13 lis 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

Re: oxalis versikolor

Post »

O.versicolor jak i inne oxalisy, a mam ich kilkaodmian uprawiam od wiosny do jesieni. Traktuję je jako rośliny sezonowe i o tej porze siedzą sobie jeszcze w pojemnikach i czekają na selekcję. O. versicolor w tym roku miałem po raz pierwszy i zakwitł mi ale bardzo słabo. Jestem zawiedziony tym kwiatem, na zdjęciach prezentuje się o wiele korzystniej Obrazek
Pozdrawiam Bogdan
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: oxalis versikolor

Post »

dziękuję bardzo,
na razie nic się dzieje - egzystuje ten kwiat - że tak powiem....
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Szczawik

Post »

Hej jak tam wasze szczawiki obudziły sie juz .?
A moze ktos ma za duzo i chciał by sie podzielic .?
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: oxalis versikolor

Post »

Czolem!

Na allewiadomo ktos wystawil na sprzedaz Szczawik (Oxalis) Versicolor, ktory wyglada tak pieknie, ze az nieprawdopodobnie. Czy komus z was udalo sie toto wyhodowac w domu/ogrodzie? Macie moze zdjecia? Kupilabym, ale troche sie boje podpuchy :P
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Oxalis versikolor

Post »

Jak dla mnie, to on jest stanowczo przereklamowany. Kupiłam w zeszłym sezonie i bardzo się rozczarowałam. :(
Bełwiło się toto w doniczce anemiczne i blade, wydając z rzadka pojedyncze kwiaty. Kompletna porażka. :evil:
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Szczawik

Post »

Używacie szczawiki do kompozycji? Same wydają mi się mało atrakcyjne, ale nie wiem z czym połączyć?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”