Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Oooo! Muszę poprzyglądać się ziemniakom w marketach. Dzięki za pomysł :)
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4286
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

W marketach można spotkać wiele atrakcyjnych odmian ziemniaków, od razu spróbować czy nam odpowiadają smakowo i pozyskać sadzeniaki. Wiosną jest seria francuskich ziemniaków, widziałam La Ratte, Vittelote, Violetta, kilka różowych m.in Mulberry Beauty, którą uprawiam z powodzeniem od kilku lat, bardzo plenna i smaczna odmiana.
Irek_2
200p
200p
Posty: 242
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Ziemniaki kupione w markecie przygotowujesz jakoś przed sadzeniem ? Chodzi mi o neutralizację środków stosowanych przeciw kiełkowaniu.
W jakim markecie kupowałaś Mullbery Beauty ? Już masz własne sadzeniaki, czy też będziesz kupować w marketach na ten sezon ?
Pozdrawiam Irek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4286
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Mulberry Beauty kupiłam w Lidlu. Świeżo kupione zwykle moczę kilka godzin w wodzie i potem podkiełkowuję. Teraz mam już własne sadzeniaki ale będę polować na jakieś nowości na pewno ;:215
Irek_2
200p
200p
Posty: 242
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Dziękuję bardzo za informacje.
Jeszcze mam pytanko, jak przechowujesz sadzeniaki - w jakiej temperaturze (mniej więcej), czy w ciemnym?. Mam możliwość przechowywania sadzeniaków w dwóch miejscach - piwnica w bliku, sucha i dosyć ciepła, nie do końca ciemna. Piwnica na działce - dziura w ziemi na ok 2,5 m zakryta stropem betonowym - ciemna, zimna i wilgotna. Chcę przechowywać własne sadzeniaki od przyszłej jesieni.
Pozdrawiam Irek
Krasny
500p
500p
Posty: 544
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

kuneg Takie ilości jakich potrzebujesz sprzedają w sadowniczym. Ja mam jednak uraz do tego sprzedawcy. Zrobiłem kiedyś u nich zamówienie i przysłali mi tylko część roślin. Podobno nie mieli ich na stanie. Tylko nikt mnie o tym nie poinformował. Kupiłbym gdzie indziej i nie było by niesmaku. Zamawiałem drzewka owocowe.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4286
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Sadzeniaki przechowuje w garażu. Oddzielam jesienią sadzeniaki od konsumpcyjnych, wkładam do wiaderka wyłożonego gazetą i nakrywam gazetą. Chodzi o to by nie było dostępu światła, z raz zimą przebieram bo czasem coś się popsuje. Sadzę bardzo wcześnie i ręcznie bo zwykle już mają kiełki, żeby nie uszkodzić. To nie jest idealnie jak u rolników ale zdaje egzamin, w końcu jestem amatorem :D
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Krasny pisze: 27 sty 2023, o 09:19 kuneg Takie ilości jakich potrzebujesz sprzedają w sadowniczym. Ja mam jednak uraz do tego sprzedawcy. Zrobiłem kiedyś u nich zamówienie i przysłali mi tylko część roślin. Podobno nie mieli ich na stanie. Tylko nikt mnie o tym nie poinformował. Kupiłbym gdzie indziej i nie było by niesmaku. Zamawiałem drzewka owocowe.
Coś mi się zdaje, że sadowniczy, to prawie jak all... Już nie jedna osoba wspomina, że albo rośliny były źle zapakowane, albo przesuszone, albo jeszcze coś...
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4286
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

W tym roku przetestuję nowe odmiany Double Fun i Nemo. W Niemczech w Toom widziałam też sadzeniaki Blaue St. Galler, Mulberry Beauty, Ratte, Mandeln, Asparges, Blue Belle.
Woreczki po 2,5 kg i 10 szt sadzeniaków.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Rodzice poprosili bym zamówiła dla nich agrowłókninę do wiosennego przyspieszenia ziemniaków. Od razu myślałam o zimowej, najgrubszej ale czy to dobra myśl? Jakie stosujecie u siebie?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7571
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Stosujemy zimowa włókninę, jeśli nie starcza bo rzadkow jest więcej to dwie warstwy cieńszej .
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Na początek włóknina i na wierzch folia. Taka podwójna warstwa kumuluje ciepło, trzyma wilgoć i ziemniaki rosną szybciutko. Później gruba ściółka w międzyrzędzia. Ziemniaki wyściółkowane nie są atakowane przez stonkę. W ściółce zagnieżdżają się chrabąszcze które zjadają stonkę. Aby przyśpieszyć pierwsze zbiory, warto przygotować ''rozsadę'' z ziemniaka i wysadzić do ogrodu, gdy już ziemia jest ogrzana. Ziemniaki pobudzam w domu ,a potem sadzę do skrzynek z ziemią i wynoszę do szklarni. W skrzynce korzonki się poplątały, ale udało się rozdzielić. Idealnie byłoby podpędzać ziemniaki pojedynczo w sporych doniczkach. No i chronić przed mrozem, bo ziemniaki tracą listki po przymrozku. Mi tak padły w ub. roku,( nie przewidziałam przymozku i nie okryłam na noc) wprawdzie odżyły i wypuściły nowe liście, ale ich to przystopowało.
magda111123 Włókninę radzę zastosować cienką (wiosenną)17g. Można podwójnie ,a jak ziemniaki wzejdą to jedną warstwę zostawiam. Gruba (zimowa) włóknina na początek by mogła być (zanim wzejdą ziemniaki), ale potem za bardzo ogranicza dostęp światła i powietrza młodym krzaczkom.
Irek_2
200p
200p
Posty: 242
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Obrazek
Ziemniak jaki jest, każdy widzi :)
Red Sonia wykopana wczoraj z ubiegłorocznej uprawy. Bardzo dobrze się przechowała. Pójdzie znowu do piachu.
Pozdrawiam Irek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”