Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18770
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Oczywiście możesz "oskubać" storczyka z tych żółtych liści i zobaczyć jak pod nimi wygląda sytuacja. Jednak z własnego doświadczenia, jeśli storczyk zaczął momentalnie gubić liście, które jak widać są dodatkowo mokre zwłaszcza przy nasadzie, to był początek jego końca.
Stan korzeni z kolei ocenia się po wyjęciu rośliny z doniczki i sprawdzenie dolnej części trzonu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Dzień dobry, nie wiem czy dobrze robię kąpiele mojemu storczykowi. Wkładam doniczkę do małej miseczki która jest trochę wypełniona wodą i sidzi tam 30 minut. Czytałam tu jednak na wątku że należy zanurzyć całą doniczkę... Całą tak aby cała była przykryta wodą włącznie z tą górną warstwą ? proszę o info :)

Czy z moim storczykiem jest coś nie taK?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c0faea851805eee4
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e31195b546644f9
On stracił kwiaty i myślałam, że umarł więc przestałam go moczyć w domu przez jakieś 3 tygodnie. Dzisiaj zaczęłam czytać na forumn i okazało się, że jednak nie umarł mimo iż stracił kwiaty ale część pedów przyschła. Jak moge mu teraz pomóc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18770
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Przede wszystkim standardowo powinnaś poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji po zakupie, a nie męczyć roślinę.

Tutaj jest kompendium wiedzy u uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html


Standardowo trzeba wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni, miękkie zgniłe odcinasz i resztę posypujesz sproszkowanym węglem.
Kupujesz nową korę śródziemnomorską i do niej sadzisz. Odcinasz ten suchy pęd kwiatowy. Stawiasz w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie.
Resztę znajdziesz na powyższej stronie oraz w różnych wątkach w tej sekcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Dziękuję. Czy mogę kupić gotowe podłoże do storczyków ?
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Takie uniwersalne z marketów są do niczego.
Kup korę "śródziemnomorską" lub kora "sosny piniowej".

Poszukaj na allegro to znajdziesz.
Grzegorz
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dramat storczyka - opadly liscie RATUNKU !

Post »

Moj storczyk ladnie dostał w tylek...nigdy nie mialem problemow z tego rodzaju roslinami...ale chyba wszystko co dobre szybko sie kończy...przesylam aktualna fotke tego co pozostalo z pytaniem czy da sie jeszcze cos z tym zrobic?? Czekam na konkrety
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18770
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Konkrety? Proszę bardzo, to się nadaje tylko do śmietnika, trupa nie da się wskrzesić ponownie.

Zacznij od lektury tego artykułu, jak powinno się pielęgnować falenopsisy:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

Oraz ten wątek, w którym piszemy. Porównaj z warunkami uprawy i pielęgnacji u siebie, będziesz wiedział co robiłeś nie tak.
Tutaj masz pierwszą część wątku: viewtopic.php?f=29&t=61759
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Lekturka zaliczona ale w dalszym ciagu zachodze w glowe co zrobilem nie tak...moim zdaniem mogly zostac przelane chociaz chcialem dla nich dobrze.. W ten sposob zakonczylo swoj zywot 2 podobne storczyki...bol tym bardziej taki ze jeden z nich naprawde dorodnie kwitl kazdego roku az sie pedy uginaly... Duzo czytalem by dac roslinie czas po kwitnieniu na regeneracje ja je przenioslem do sypialni za 2-3 tyg nie podlewalem ale staly w dosc zacienionym miejscu...pozniej postanowilem zmienic podloze i zajrzec do korzeni...duzo bylo do wyciecia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18770
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Falenopsisy w żadnym wypadku nie potrzebują żadnego okresu regeneracji po kwitnieniu, to bzdura. Te storczyki rosną przez cały rok.
Masz wszystkie informacje, przeanalizuj je dokładnie od stanowiska, podlewania, itd.

Ps. Na tym forum obowiązuje przestrzeganie poprawnej i starannej pisowni. Proszę używać wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Loveim
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 mar 2021, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Da się go jakoś uratować?

Post »

Dziwna sytuacja nie wiem co zrobić. Tydzień temu oglądałem korzenie storczyka okazało się że wiele zgniło. Obumarałe wyciąłem, storczyk poleżał na powietrzu jeden dzień po czym wymieniłem mu podłoże na nowe i nie podlewałem tydzień. Teraz sprawdzałem ponownie stan korzeni i kolejne korzenie okazały się martwe. Praktycznie już ich nie ma. To jakaś choroba? Co zrobić żeby go uratować?
Obrazek

Proszę przeczytać wątek od początku, a znajdziesz już odpowiedź/wanda7
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Ludzie, pomocy.

Żona nie wie co zrobić ze swoim storczykiem. Cały czas gniją mu korzenie. Podlewa go tylko raz na tydzień, widać że trzon na dole jest prawie cały czarny. Był raz przesadzony. Nie wiemy o co mu chodzi.
Może to jakiś grzyb? Podobnie jeszcze ze sklepu miał jakaś chorobę
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18770
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Wymocz korzenie razem z trzonem w preparacie grzybobójczym na kilkanaście minut, pozostaw do obeschnięcia i posadź do nowego podłoża.
Storczyki namaczamy dopiero wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże oraz korzenie. W przypadku falenopsisów wtedy gdy korzenie zrobią się srebrno - szare. Dobrze jest też postawić doniczkę na podstawce, a nie wkładać do osłonki - jeśli tak dotychczas było, wtedy podłoże będzie szybciej przesychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cyryl
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 mar 2021, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Dziękuję. Jakieś godne polecenia preparaty które można kupić od ręki w casto czy leroy? Te polecane Topsin itp. tylko pod zamówienie z Allegro, trzeba ze 2-3 dni czekać, a roślina może tyle nie wytrzyma
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”