MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

@Rosynant
To chba pójdę w 2 warianty gliny, będzie doświadczenie. Tą 100%ową glinę uzbroję słomą. Siano z trawy zawsze postrzegałem jako kiepski i szybko gnijący materiał. Po koszeniu trawy miałem pełny kompostownik a po kilku dniach była już połowa, tak usiadło, po miesiącu na dnie siano już pleśniało i gniło. Chyba że glina w jakiś sposób konserwuje siano.

Na stronie Biodaru znalazłem ofertę sprzedaży zasiedlonych gniazd porobnicy włochatki. A ten blok wygląda jak z gliny z dużym dodatkiem wapna. Cena obłędna...
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Obrazek w moim bloku zamieszkały osowate.
Obrazek budujące takie kominowe wejścia.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jak kiedyś lepianek i strzech było pełno, to i miejsc do gniazdowania dla pszczół nie brakowało. Akurat te materiały wracają powoli do łask. Sami będziemy budować w tej technologii, tylko mi gliny brak między Trzebnicą a Miliczem... Więc trzeba będzie gdzieś kupić wywrotkę gliny... szkoda tylko, że cegielnie w pobliżu pozamykane i wydobycie szlag trafił...

W sumie na terenie ROD mam dobrą glinę, to też sobie poeksperymentuję z domkami dla pszczół.

Ważne, żeby glina miała zadaszenie chroniące przed deszczem i była z pół metra nad ziemią, żeby rozpryskujące krople wody nie zwilżały bloczków glinianych, to też ze 100 lat postoją :)
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Mój blok zrobiony z piasku z odrobiną gliny to wszystko zapakowane do plastikowego karnistra , obcięty jest jeden bok głębokość jest ok 20cm stoi już 3 rok przed deszczem jest daszek.
Obrazek na zdjęciu bez daszka .W tej chwili stoi na wysokości ok 50cm.
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witam wszystkich zakręconych, od dłuższego czasu zaglądam na forum ale dopiero się zarejestrowałem .
Mam pytanie jak postępujecie z kokonami mięsiarki ? W tamtym roku miałem 50 w tym na razie tylko 5 nie zaobserwowałem by się do czerwca coś z kokonów wylęgło. Gdzie popełniłem błąd, na temat mięsiarki nic konkretnego nie znalazłem .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

stach56 Hejka! Nigdzie nie popełniłeś błędu. Większość gatunków miesierek nie tworzy kolonii, a wręcz przeciwnie po wygryzieniu szuka miejsca na gniazdo w sporej odległości. Dotyczy, to jak mi się wydaje większości letnich gatunków pszczół.
Ja mam negatywne doświadczenia z miesierkami-kokony w większości z pasożytami lub z niezjedzonym pyłkiem, niestety.
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Skoro miesiarki zimują jako larwy a nie pszczoły to może zamierają przy wyjmowaniu ? przenoszeniu itp.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

"Tak to się robi w Ameryce" , nasze łuskanie przy tym, to są pieszczoty. Z tego młotkowania wychodzą żywe pszczoły:
https://www.youtube.com/watch?v=yPiIEPKd-hw
Zwróć uwagę na porę roku, w której to robią - leży śnieg.

Nie miałem kokonów wszystkich gatunków miesierek, ale w tych które miałem nie znalazłem zamarłych larw/przedpoczwarek. Jeszcze jedno - w USA jest podobno spory problem, o którym pisałem wcześniej. Mają olbrzymią ilość kokonów z niezjedzonym pyłkiem i minimalne przyrosty. Zaczęli podejrzewać jakąś infekcję, która daje takie efekty. Ogólnie miesierki są trudne. Kiedyś czytałem o tym, że do Puław sprowadzono kokony M. rotundata z USA i Węgier. Nie dało się długo utrzymać tej populacji przy życiu. Co roku były spadki ilości i zdaje się odpuścili sobie w końcu.
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Na pewno nikt tak z nas ich nie młóci ;:14 to fakt. Moje pochodzą z natury -murarek nie było kupowałem starter. Zobaczymy jak opróżnię resztę rurek , może dam sobie faktycznie spokój z nimi. Dzięki za filmik.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wyluzuj i próbuj do skutku, a nóż się uda. Siedlisko, pasożyty itp. mają wpływ na rozwój kolonii pszczół. Jak w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii dają radę, to może u nas też da radę. Dwa gatunki kolonijnych miesierek mają białawą szczotę, więc obserwuj i miej nadzieję. Ja też ją mam od początku zabawy z samotnicami.
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Naczytałem się o rogatej i pytańko o pakiecik startowy tak może 250 szt ma ktoś na sprzedaż albo będzie miał? Szegóły na pw. Sam na razie nie mogę napisać do nikogo, chyba.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 888
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

W tym sezonie niestety rogatej na zbyciu brak ogrodowej za to od groma jak by ktoś był w potrzebie to pisać proszę na prv ;:304 A filmik zarąbisty maszyny jak a fabryce ;:306




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki za zainteresowanie pakiecik już mam.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”