Ogród Ali -> alana cz.2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Witaj Aluś :D
koniec maja to jeszcze nie katastrofa. Mnie zaczyna ogarniac smutek z powodu końca lata mniej więcej w połowie lipca. A jak jeszcze jest susza i rośliny kiepsko wyglądają to już w ogóle ...
Śliczne białe portrety pokazałaś. Pomyśleć, ze kiedyś nie lubiłam białego w ogrodzie - tylko żółte i inne żarówiaste. Teraz znów mam na odwrót :lol: Oszaleć idzie z tą zmiennością gustu :lol:
Aluś, Ty chyba masz różę Mme Hardy, Charles de Mils i Cardinal de Richelieu. T ą pierwszą mam na liście. Sprawię ją sobie jesienią albo wiosną. A z pozostałych dwóch, którą byś poleciła. Obawiam się, że z powodu braku miejsca muszę wybrać jedną :roll:
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5492
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Aluś zdjęcia bielasków ;:215 Rododendron Cunningham's White niezwykle elegancki i ma całe morze kwiatów ;:224 Mój posadzony w zeszłym roku, zakwitł tylko jednym kwiatkiem. Za to wypuścił całą masę nowych przyrostów. Muszę go podkarmić, to może w przyszłym roku uraczy mnie większą ilością :roll:
Chciałam Cię zapytać co to za kwiat?

Obrazek
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Witajcie :wit
Susza, susza, susza, chyba zacznę odprawiać jakieś dawne rytuały imodły o deszcz, bo jak tak dalej pójdzie, to wysuszy nam wszystko na działce (nie mówiąc o rolnikach, współczuję im). Poprzedni sezon też suchy, bez deszczu, taka sytuacja trwa już ponad rok. Jak kilka wcześniejszych sezonów było mokrych, obfite opady i lekkie podtopienia, to teraz popiół.

Wiolu, byłam kilka dni temu u Ciebie (lenistwo nie pozwoliło mi się zalogować :wink: ) i widziałam rabatę z Aspirynami, ale fajnie to wychodzi ;:138 Lipiec, czy początek sierpnia, to i u mnie juz jesienna nostalgia, a jeszcze gdy chodziłam do szkoły, to w połowie wakacji zawsze śnił mi się początek roku szkolnego ;:306 Fajnie, że zaprzyjaźniłaś się z białym kolorem, pamiętam jeszcze konkursy na miss róż, kiedy przychodziła kolej właśnie na tą barwę :wink: A biały, to taka elegancja w ogrodzie. Wiolu, odnośnie róż, wszystko zależy, który kolor bardziej Ci odpowiada, Kardynała czy Charles`a, proponowałabym de Mills, a nawet i dwie odmiany, bo warte są posadzenia. A Charles de Mills, bo z moich obserwacji wynika, iż dłużej kwitnie, no i może wyrosnąć na trochę wyższy krzew (ale to już indywidualnie, jak sobie przytniesz, tak sobie uformujesz), a Cardinal lubi się rozrastać przez podziemne rozłogi :wink: (jak nie masz miejsca, to weź to pod uwagę przy wyborze).

Dorotko, zacznę od nieznajomej, to chyba cebulica dzwonkowata, bynajmniej kiedyś, kiedyś, jako to ją kupiłam. Pięknie pachnie, ładnie wygląda, ale dopiero drugi rok tak mi ładnie zakwitła (chyba zasługa suszy). Cunningham's White mnie też w tym roku zadziwił, bo rok temu nie zakwitł, pąki odpadły i tego samego obawiałam się teraz. A Twój może już jesienią zaskoczy Ciebie jakimś kwiatkiem? :wink: mój lubi kwitnienie sierpniowo-wrześniowe.


Mam problem z kilkoma dyniami po przesadzeniu do gruntu, pożółkły im liście, zdjecie komórkowe kiepsko to pokazuje, ale może jakiś znawca coś dojrzy:
Obrazek

Obrazek


Jagodnik
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Uwielbiam jaskry wszelakie
Obrazek

Obrazek

Obrazek


A teraz bardziej aktualne zdjęcia - sprzed tygodnia ;:306
Obrazek

Co słychać w zielniku?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A na koniec pytanie, jak sądzicie ratować dalej tą różę, czy niestety pozbyć się jej? Mam z nią problem już chyba 3 sezon - słaby wzrost, niezawiązywanie bądź opadanie pąków, no i te paskudne plamy, które chyba przeistoczyły się w "coś" gorszego, niż tylko choroba grzybowa...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Aluś dzięki o info na temat róż. Nic mi to nie pomogło :;230 Pewnie skończy się na tym że kupię obie, posadzę do donic i będę cały sezon kombinować z miejscem. :D

A wiesz że ja niedawno odwiedziłam nasz stary wątek różany, poczytałam i uśmiałam się do łez .... to były super czasy ;:136
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Wiolu, ależ proszę, cała przyjemność po mojej stronie :;230 Nie ukierunkowałam Ciebie w stronę jednej róży, bo wiedziałam, że pewnie wybór padnie i tak na te dwie odmiany :wink: ale jeśli MUSISZ kupić tylko jedną, to Charles de Mills :wink:
Też jakiś czas temu trafiłam do naszego wątku i miło było to wszystko poczytać i pośmiać się chociaż w duchu, aż żal serce ściska, że to było, minęło...

Deszczu nadal ni widu, ni słychu, a ja teraz żałuję, ze rok temu nie kupiłam maków wschodnich, bo przy tej aurze rosłyby i kwitły u mnie. Jutro lecę do ogrodniczego po nasiona kilku bylin, może uda mi się coś wyhodować, w tym wspomniane maki :wink: o ile w sklepie zastanę taki asortyment.
Ciepło w całej Polsce, chyba trzeba zacząć robić soki i dżemy truskawkowe. A Wy coś już robicie?

Może jeszcze kilka fotek zaległych, ale aktualnych:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Udało się zsynchronizować ostatni kwiat magnolii z orlikiem
Obrazek

Obrazek

Małe azalie (nie pamiętam ich nazw), marnie zakwitły
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zakończyły kwitnienie w tym tygodniu
Obrazek

Obrazek

Któż to szykuje się do kwitnienie?
- na środkowym planie Cardinal Richelieu, w tle Graham Thomas
Obrazek

- Mme Hardy ;:167
Obrazek

- Ena Harkness
Obrazek

- Cardinal Richelieu w trio z piwonią i chabrem (w tym roku wszystkie trzy rośliny powinny załapać się na wspólne kwitnienie)
Obrazek

- Semiplena i Veilchenblau w tle
Obrazek

- taka naturalistyczna zasłona przeciwsąsiedzka :wink: między altanką a lilakiem rozrosła się multiflora (już nie mogę doczekać się jej malutkich owoców)
Obrazek


Pochwalę się, że i u mnie sezon różany rozpoczęty - canina już rozkwitła, fotki dzisiaj wykonane :wink:
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5492
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Aluś ;:168 Takie plamy na pędzie miała u mnie Queen Elizabeth. Wczesną wiosną opryskałam ją na grzyba i jak na razie plamy zanikły. Jeśli się pojawią ponownie, to ją wykopię. Co to za róża tak u Ciebie wygląda?
Orliki masz przecudne i w jakiej gamie kolorystycznej ;:oj
Róże u Ciebie za chwilę zaczną pokaz...Oj, będzie się działo ;:65
Życzę nam chociaż trochę deszczu, bo susza jest ogromna. U mnie trawę już całkiem wypaliło. Głównie nastawiłam się na podlewanie róż i pozostałych roślin, a o trawniku trochę zapomniałam i teraz jest w opłakanym stanie ;:174
DTJ_1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3539
Od: 14 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km od W-wy

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Orliki - przepiękne kolory, róże zaraz się rozwiną, a zdjęcia orlików rewelacyjne.
U mnie sezon truskawkowy rozpoczęty ;:138 , ale na przetwory za wcześnie. Susza wszędzie i zima była sucha. Jeżdżąc na weekendy staram się podlewać wszystko, prócz trawy :oops: , a zajmuje mi to jakieś 4 godz. wieczorne, 4 ranne , więc weekend mija bardzo szybko ;:306 . Teraz dopiero się zastanawiam po co ja tak poroznosiłam te rabaty, jakby były w jednym kawałku działki byłoby łatwiej ;:223 .
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Wody, wody, dajcie wody, to najlepiej z nieba, bo rośliny ledwo zipią. Aż żale serce ściska jak wchodzę na działkę, bo już przy bramce witają zwiędnięte astry bylinowe. Odętki to nawet wyschły. A najlepsze, że kręgosłup już nie daje rady i czuję się jak babcia 80-letnia, bo dzisiaj pielenie na kolanach już mi nie szło :;230
Z dobrych wieści, to róże już jutro powinny jakieś się pokazać (tak biegnę codziennie z nadzieją, że może to już dzisiaj otworzył się ten wyczekiwany pierwszy kwiat). Cardinal de Richelieu już rozpościera płatki coraz śmielej :D
W jednym ogrodniczym widziałam piękne białe - ostróżki, szałwie omszone i bodziszki, teraz chodzę i wzdycham do nich, ale kupować i sadzić szkoda, bo za sucho.
Ale za to truskawki pierwsza partia zakupiona i dżem smaży się od wczoraj, aktualnie truskawkowo-rabarbarowy. Ubiegłoroczne, zresztą jak truskawkowo-bananowe, zrobiły furorę, to trzeba zwiększyć zapasy :wink:

Dorotko, to stara róża pnąca - Golden Showers, kiedyś rosła nad rowem, pięknie kwitła, wiła się po poręczy mostku, spójrz:
Obrazek
Szkoda mi ją wyrzucić z sentymentu, ale obawiam się, że to nieuniknione, bo takie plamy miała rok temu i słaby wzrost, marne kwitnienie. Opryski wykonane już w marcu nawet, grzybobójcze i owadobójcze, efektów pozytywnych brak :( Orliki z własnej hodowli, już daaaawno temu wysiałam nasiona i od wielu lat same rozmnażaja się i tworzą modyfikacje wszelakie. A trawnik i u nas żółknie, a w zasadzie wysycha...
Dorotko kolejna :wink: te czerwone orliki to moje naj. A wiesz, że moje truskawki na przetwory pochodzą z Mazowsza? :D Nasze lokalne ponoć niedojrzałe jeszcze. Jest dokładnie jak mówisz, zima niby ze śniegiem, ale to co spadło, to odrobinę wypełniło ubytki po zeszłorocznej suszy, a teraz powtórka z rozrywki 2014. Trzeba latać z konewkami, wiadrami az padniemy z wycieńczenia ;:306 mnie też denerwuje to wracanie do rowu i ponowny bieg z wodą na koniec działki.



Obrazek

Obrazek

Obrazek


Klematis JP II - duże kwiaty posiada i chyba uwiąd
Obrazek

Obrazek

Denerwuje mnie te odmiana, bo pokrój ma okropny, kwiaty na samej górze, że słabo widać z dołu, no i łyse nogi :?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I kiedy to towarzystwo połączy sie okazałymi kwiatami? ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym planie Veilchenblau, a w słabo widocznym tle Semiplena
Obrazek

Canina nad rowem
Obrazek
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Alu, ja o ta różę bym jeszcze powalczyła. Może wiosną przytnij ją nisko, bez względu na stan pędów i zastosuj opryski. Jak to nic nie da, to wtedy dopiero eksmituj.
Clematis JP II i mnie wnerwia. Wysokie toto na 2 - 3 metry a kwiaty na samych czubkach. Od dołu łysy. Myślałam, żeby dosadzić obok jeszcze jednego, który rośnie i kwitnie niżej.
Śliczne orliki, bardzo je lubię ;:215
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Wiolu, już 2 czy 3 razy w tym sezonie pryskałam tą różę i nic :( też planowałam ja przyciąć dużo niżej i poczekać czy wypuści nowe, zdrowe pędy. Ze względu na dawne kwitnienie szkoda mi ją wyrzucać.
A czy wybrałaś już jakieś konkretne klematisy pod JPII? Pytam, bo i ja tak chciałam zrobić, bo u mnie te łyse nogi sa na samym widoku, bo przed domkiem przy oknie.

Dzisiaj kupiłam dwie byliny na białą rabatę - bodziszka i szałwię ;:215 jestem uradowana, bo głównie biała szałwia za mną chodziła od jakiegoś czasu. Może jutro jeszcze pójdę dokupić ostróżkę... ;:224
Obrazek

Obrazek


A może ktoś rozpoznaje tę roślinkę? Też ma włochate liście jak szałwia i takie niepozorne kwiatki:
Obrazek


Wielosił
Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obwieszczam, że pierwsze dżemy wykonane, z 6 kg truskawek wyszło kilka butelek soku i 16 słoiczków dżemu truskawkowo-rabarbarowego, mniam:
Obrazek

Jutro rano biegnę na rynek po kolejne kg truskawek :wink:
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Aluś świetny zakup. Jak ja uwielbiam szałwie. Te fioletowe sieją mi się niemożliwe a biała wcale ... Szkoda bo miałam wobec niej pewne plany. Namawiam na ostróżkę, pochwal się jak kupisz :)
Nad towarzystwem dla JP II jeszcze się nie zastanawiałam ale jak coś wy myślę to dam znać . Póki co nie planuję zakupów w e-clematis, a tam się w nie zaopatruję. Może w sierpniu ... zobaczę . Teraz mam w planach inne zamówienie, ale pochwalę się jak dojdzie do skutku.
Napisz mi gdzieś przepisy na tę dżemy truskawkowe. U nas w tym roku są tak niedobre truskawy, że trzeba je czymś wspomóc.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5362
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Melittis melissophyllum - miodownik melisowaty.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5492
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród Ali -> alana cz.2

Post »

Aluś szkoda byłoby wyrzucić tę Goldenkę :( Może daj jej jeszcze szansę...Ja swojej Queen Elizabeth dałam...zobaczę, co przyniesie czas :roll:
Dżemiki mniam, mniam...to coś specjalnie dla takich łasuchów jak ja :wink:
Biała szałwia szałowa ;:224 ja mam tylko fioletową i różową. U mnie nigdzie białej nie spotkałam. A białą ostróżkę radzę Ci kupić ;:108 ...piękna jest. Mam dwie i właśnie zaczęły kwitnienie ;:167 Czekam dalej na deszcz, a w oczekiwaniu podlewam we własnym zakresie.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”