Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

ERNRUD . U mnie przez dzień było -10 do godziny 15:00 nie zabezpieczałem bo byłem chory ( normalnie pech)
Po 18:00 widzę że temperatura spada do -20 to ubrałem się ciepło i przy gorączce około 39.9 stopni ( zabezpieczyłem część drzewek)... Gdy skończyłem było już -24 stopni , niestety czułem się fatalnie , senno więc zrezygnowałem z dalszego zabezpieczania drzewek .
Do 4 nad ranem temperatura dobiła do -32 stopni C.
To był tylko jeden taki dzień ...

Będzie coś z tych drzewek ?
tmf30
200p
200p
Posty: 436
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

U nas na południowym-zachodzie (Zgorzelec), aż tak dużych mrozów nie było. Też się trochę martwię bo dosadziłem 2 brzoskwinie i kordię na podkładce COLT na jesień. Jest natomiast dość sporo śniegu, wiec zasypałem świeże nasadzenia śniegiem, tak że niewiele wystaje Zobaczymy czy ta pierzynka coś da.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7601
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Odkurzam wątek. Dziś zabezpieczyłam młodziutkie drzewka, te wrażliwe, wiśnie Groniasta i Szara Renete. Czereśnie Sam odpuściłam, to kanadyjska odmiana wiec nic nie powinno się jej stać. U nas ma być - 15*C, czyli nie tak zle.

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
kamil1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 maja 2020, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Witam,
mam pytanie czy warto zabezpieczać młode drzewka sadzone wiosną 2020 czereśnie nektaryny brzoskwinie (różne odmiany ok. 40 drzewek), gdyż temperatury mają spaść w okolice -20 (mazowieckie)??? Obecnie są zrobione kopczyki i są pobielone jest również nieduża pokrywa śnieżna, zastanawiam się czy owijać pnie lub korony agrowłókniną czy zostawić niech się hartują???
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7601
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Twoje sadzone wiosną to zmężniały, bym się zastanowiła, chyba tylko te wrażliwe. Ja ociepliłam tylko trzy świeżo posadzone drzewka; Szarą renetę - bo w opisie jest, by młode sadzonki chronić przed mrozem, Gold Milenium- podobno na mróz mało wrażliwa , boję się jednak,że takie wiotkie i podpędzane w szkółce drzewko nie wytrzyma tego mrozu, i trzecia to wiśnia Groniasta. W opisie niby jest, że wytrzymuje do minus 30*C- no nie wiem, to raczej starsze drzewo, tak myślę , a ona z Węgier pochodzi. Nie owinęłam czereśni Sam, z Kanady przecież jest i kikuta po złamanej Gold Milenium. Prognoza ; sobota -14*, niedziela -20*, poniedziałek -14*C
Słyszałam i takie opinie, by się nie rozczulać, nie przesadzać bo się rozhartują.
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Ach, Aśćka nie trwóżcie nas zanadto - bom sam z wrażenia aże już ze dwa wawrzyny z grządki wykopał właśnie, i w doniczkach do piwnicy wraził - gdyż owe młode jeszcze, ledwie zaprzeszłego wysiane roka. [*]
Aliści resztę ich zostawiłem, gwoli dalszych doświadczeń, i może jeszcze śniegiem przyrzucę, i zobaczym.
Jako świeże siewki (z wiosny) przeżyły bez szkody zimę poprzednią, łagodną co prawda ale jednak, czego wcale nie spodziewałem się. I to wszystkie, co do jednej.

Niemiecka prognoza, która najlepiej się nam tu sprawdza, podaje -22 przez niedzielę i poniedziałek... a one radośnie zielone :roll:

I owszem, jak pomyślę jeszcze o ledwie podrosłych oczkach diospyrosów i pekanów, dreszcz przechodzi, iście. A niiak je dobrze osłonić, bo wysoko zalożone.
Cóż, to też eksperymenta, albo-albo, jak Bóg dopuści. .

Niemniej, jak już o zabezpieczaniu, ostatnio nakupiłem osłonek takich do winorośli w zasadzie, dwuściennych rurek, co od słońca Hiszpanij osłaniać je mają... i w nich wysadziłem orzechy, nieszpułki i co tam jeszcze wrażliwszego; nawet derenie bo cienkie; myśl zasię taka w tem by ochroniło pnie od nagrzania i rozhartowania zimą raczej, niż od mrozu per sobie. Nadto całkiem to solidnie wygląda, sarny i dziki zważywszy.
A czy to ma jakiś sens, to zobaczy się po zimie.

[*] A że język polski, gdyby kto pytał, dziś już zwany archaizmem, jednak nie mylmy z tzw. poprawną polszczyzną, rusko zreformowaną; gdy mowa nasza jeszcze nie umarłą, kiedy my ... (a nie myląc z "poka")
Ni z uwiędłym laurów liściem :wit
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Też się mrozu obawiam w przypadku różnej maści nowych wynalazków, więc swoje hiszpańskie rurki zasypałam trocinami. Nie będą badylki zbytnio wysychać na mrozie...
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8948
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

:wit Dół obsypałam śniegiem , góra odsłonięta . ;:222
Podkusiło mnie jesienią kilka nowych nasadzeń , bo zima miała
być rekordowo ciepła .
A teraz nawet nie chcę pisać ile prognozują z niedzieli na poniedziałek . :shock:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7601
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

Sob.- 14*, niedziela -18*, pon. -21*, wtorek -19*C. Takie póki co prognozy u mnie w Dębicy. Mam nadzieje, już o tym wspominaliśmy w wątku o cmie bukszpanowej, ze to mrozisko załatwi na amen niektóre szkodniki a szczególnie te bonusy z Azji.
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8948
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Post »

:wit Gieniu , to chyba niemożliwe . Oglądam filmy Pani z Nowosybirska i mają
tam różne szkodniki , ale na ćmę nie wpadłam , to może , kto wie . Dobrze by było
u mnie co roku załatwia rozchodniki .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”