Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam po raz pierwszy w tym wątku. Chciałem przezimować papryczkę ale zrzuciła liście i zaczynają jej brązowieć łodygi. Możecie mi podpowiedzieć co sìę z nią dzieje.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mam ten sam problem a raczej miałem wszystkie wyrzuciłem, więcej nie będę się bawił w zimowania. Rok temu przez to ziemiorki chyba miałem i same problemy w rozsadach. Miałem 4 odmian i wszystkie w styczniu wywaliłem. Już wysiałem na ten sezon odmiany czekamy na kiełki.
Rzymska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 gru 2022, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Już tłumaczę: Tak, papryka chilli jest byliną... ale nie w naszym klimacie :) Jeżeli oglądacie zagraniczne filmiki na których mówią o chilli jako bylinie, to musiscie wiedzieć dwie rzeczy:
Tam zima to kompletnie inna temperatura (tak, możemy stworzyć warunki ~15 stopni jak zimowe w tych krajach.
ALE! Tam jest kompletnie inaczej ze światłem. U nas w zimie słońca nie ma przez większość doby, a tam jest przez większość. Żadne doświetlanie nie spełni w pełni potrzeb papryki.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8983
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Papryczki jalapeno

Post »

U mnie Jalapeno , ma bardziej okrągły czubek i kształt walcowaty , nie rozszerzający się górą . viewtopic.php?p=6408271#p6408271
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 311
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

U mnie takie wyrosły, nasiona ze sklepu :)

Obrazek

Finalnie nie było widać kształtu, smak był rewelacyjny :)

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8983
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Duża różnica w kształcie , może wynika z tego , że są różne Jalapeno .
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4300
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Fajne te Wasze Jalapeno, można prosić przepis na papryczki w słoikach?

Przepisy tutaj :) viewforum.php?f=9
jokaer
Rolnik Sam
200p
200p
Posty: 311
Od: 22 lip 2018, o 08:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Uprawa melonów cz. 3

Post »

Proszę: https://docs.google.com/document/d/1n3I ... sp=sharing
Przepis sprawdził się doskonale.
Awatar użytkownika
radog
200p
200p
Posty: 421
Od: 13 sty 2013, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Miałem już do czynienia z kilkoma odmianami Jalapeno. Takie grubsze i większe wyglądają jak Jalepano Grande (w moim odczuciu mniej ostre).
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1481
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

toldi pisze: 4 lut 2023, o 20:45 Witam po raz pierwszy w tym wątku. Chciałem przezimować papryczkę ale zrzuciła liście i zaczynają jej brązowieć łodygi. Możecie mi podpowiedzieć co sìę z nią dzieje.
Jak chcesz przezimować by nie zrzuciła liści to musisz ją doświetlać jak trzymasz w ciepłym miejscu. Nie napisałeś jakie masz gatunki papryk. C. Annum to papryka jednoroczna. C. Baccatum i c. Chinense zimowałem 2 sezony w piwnicy prawie bez światła raz w miesiącu podlewane w temperaturze 10-14st.C. Rosły w kastrach 90l. Później wywaliłem wszystko bo zabierały mi za dużo czasu.
Rzymska pisze: 5 lut 2023, o 20:56 Już tłumaczę: Tak, papryka chilli jest byliną... ale nie w naszym klimacie :)
Jest na naszym forum pasjonat bananowców, który część swojej kolekcji zimuje w gruncie pod grubym okryciem. :wink:
Poczytaj w poprzednich częściach o papryce chili jak wielu z forumowiczów ją zimowało w tym ja.
Poza tym papryka chili posiada kilka gatunków i nie wszystkie przezimują.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Witam Wszystkich po przerwie kilkumiesięcznej :)
Może ktoś będzie wiedział: wysiałem chili do doniczkopalety w połowie Stycznia, szybko wykiełkowała bo miała odpowiednie warunki ( temperatura, wilgotność etc ). Potem zacząłem doświetlanie lampami ( zwykły panel led o zimnej barwie ) choć przyznaję się, że siewki dosyć mocno mi się wyciągnęły bo za późno dałem te lampy. W międzyczasie musiałem siewki raz przesadzić ( do tych samych doniczek ) ponieważ od podlewania wodą zrobił się osad, no zbyt twarda woda była za pewne. Teraz podlewam wodą przefiltrowaną i jest ok. Minęły 2 miesiące a ja nadal mam tylko po 1 parze liści właściwych, gdzieniegdzie się pojawia trzeci listek i tyle. Co może być przyczyną??
Awatar użytkownika
xetren
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 lut 2012, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świerklany

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Marconi_exe pisze: 16 mar 2023, o 21:55 C. Annum to papryka jednoroczna.
C. annuum wbrew nazwie to także bylina ;) Z tym, że w przypadku najpowszechniejszych odmian szkoda miejsca na jej zimowanie...
Olafasola13
100p
100p
Posty: 186
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Rafmaxxx moje papryczki wsiałam koniec lutego, jest koniec marca, mają miesiąc i wydaje mi się że też tak słabiutko rosną bo jest bardzo mało słonecznych dni. Niczym nie dośwetlam chociaż myślałam nad tym ale kolejny wydatek na lampę chyba sobie odpuszczę w tym roku bo za dużo tego wszystkiego już było. A Ty nadal swoje doświetlasz czy trzymasz na parapecie południowym?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”