Oznaczanie - opisywanie roślin.Etykiety

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

I to był mój najgłupszy pomysł tego sezonu.Zanim zauważyłem,niezmywalne mazaki
zmyły się i wiele ciekawych klrzyżówek lilii nazywa sie teraz NN.
Wracam do puszek po piwie.Niedługo zacznie się wyrzucanie baniaków po płynie do chłodnic,
dają się ładnie pociąć na paski,a napisy można zrobić cyrklem.
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

A ja nie mogę niczego używać do oznaczania, bo i tak prędzej czy później zostanie wyciągnięte z ziemi przez moją sunię (wcale nie szczeniaczek, dorosła).
Pozdrawiam. Gosia
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Na jesieni porobiłam nazwy na łyżkach jednorazowych markerem,niestety napis schodzi bo ten plastik jest śliski,najlepsze znaczniki są z białego plastiku chropowatego,w komplecie z ołówkiem,ten ołówek nie schodzi tak szybko jak marker.Fakt że kosztują trochę a trzeba ich coraz więcej bo nasze chciejstwa też rosną
Awatar użytkownika
Maksiu-97
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 paź 2008, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzęcin

Re: Jak podpisać rośliny?

Post »

Przepraszam że odświeżam, ale jest zima i chciałbym zrobić coś podobnego do tego co zrobił "tadeusz48" :D :D
tadeusz48 pisze: . W sklepie metalowym kupiłem ocynkowany drut 2 mm-średnicy . z którego zrobiłem nóżki do metryczek( wzorowałem się na metalowej nóżce ze sklepu mięsnego)

Obrazek Obrazek
Więc moje pytanie... :D :D

Jak zagiąłeś ten drut :?: :?: tzn. jakimś urządzeniem czy ??
"Szanuj zieleń, boś nie jeleń" :D :D
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Witaj MAKSIU

Ze zginaniem drutu miałem trochę problemów, by wyszło ładne dwa kółka, między którymi należy wkładać zafoliowaną metryczkę, ale co tam, potrzeba jest matką wynalazków.

Znalazłem rurkę metalową średnicy 23 mm ( chyba 3/4 cala) , długą naokoło 25-30 cm.
Z jednego końca rurki naciąłem tarczą rowki by w tych rowkach zaczepiać nawijany na rurce drut - trzeba drut owinąć dwa i pół razu na rurce.

Na początku zacząłem to robić ręcznie- trzymać jedną ręką rurkę a drugą okręcać drut na rurce, nie mogłem mocno dociskać do rurki i wychodziły mi piękne dwa i pół koła, ale dwa razy większej średnicy niż rurka.

Wtedy wymyśliłem mechanizację prac.

Znalazłem kawałek okrąglaka , w którym wiertłem łopatkowym w rdzeniu okrąglaka wywierciłem otwór średnicy 25 mm.. Następnie za pomocą siekierki zrobiłem z okrąglaka kwadratowy ( no, może prostokątny) kawałek drewna.

Kolejną czynnością było przycięcie ( tego kwadratowego okrąglaka) na długość, włożyłem rurkę do wywierconej w okrąglaku ( na długości) tak by z jednej strony ( tej gdzie naciąłem tarczą rowki),rurka wystawała z drewna na 2-3 cm.

W drugim końcu rurki wywierciłem wiertłem otwór ( w poprzek rurki) średnicy 6-8 mm., i ten koniec również wystawał z drugiej strony okrąglaka na 2-3 cm. W wywiercony otwór włożyłem śrubokręt ( bo jego miałem pod ręką) i w ten sposób zrobiłem rączkę która obracała ( w wywierconym otworze w okrąglaku) rurkę metalową.

Każdy odcinek drutu , z którego robiłem nóżkę miał na jednym końcu zagięcie pod kątem 90 stopni ok. 0.5 cm odcinka drutu. Ten zagięty odcinek drutu wkładałem do nacięcia ( na końcu rurki) i obracając rurką ( za pomocą ramienia ( z śrubokrętu) wykonywałem dwa i pół obrotu ( te pół obrotu to po to że po zwolnieniu naciągnięcia drutu , drut się cofał i zostawało tylko dwa pełne obroty).

Gdy kręciłem jedną ręką rurką, drugą naciągałem zaczepiony w nacięciu drut, by ściśle przylegał do rurki.
Po wykonaniu dwukrotnego obrotu rurką i wyjęciu z " urządzenia" drutu powstał o z drutu coś na kształt "nuty"


http://zuziio-add.blog.onet.pl/022-Stam ... 91288373,n

Następnie kombinerkami;
http://www.rcsquad.com/produkt/11/75/Na ... rskie.html
chwytałem w miejscu dwóch powstałych kół, tuż przy prostym odcinku drutu i zmieniałem kierunek drutu o 90 stopni, tak że powstawała już gotowa stopka do metryczki.

Poniżej zdjęcie mojego "urządzenia" do robienia stopek dla metryczek.

Moje "urządzenie" by nie latało po całym domu,czy stole zamocowałem ściskami stolarskimi do stołu kuchennego( małżonka na czas pracy była eksmitowana z kuchni).



Obrazek


Na koniec uwagi z użytkowania moich metryczek.

Metryczki do oznaczenia roślin wykonałem na białym papierze, metryczka jest bardzo czytelna, ale i bardzo widoczna na ogrodzie.

W tej chwili w sklepie z art. biurowymi kupiłem papier koloru zielonego[ są w sklepie różne odcienie zieleni, nie mówiąc o innych kolorach- cena 10 gr. za arkusz A-4 lub 40 zł za ryzę (500 kart)].

Druga uwaga- folia do laminowania metryczek najlepsza jest 120 mikronów( 80 mikronów i 100 mikronów jest trochę za mało sztywna po zalaminowaniu).

I na koniec ostatnia uwaga, dobrze jest by końcówkę nóżki, która jest wtykana w ziemię rozklepać na długości 3-5 cm., wtedy metryczka, a z nią nóżka nie będą się obracały na wietrze jak wiatraczki.

Uważam że jest to najtańszy, (ale i również najbardziej pracowity )sposób wykonania metryczek dla roślin w ogrodzie. Powodzenia w pracy, chciałbym zobaczyć Twoje metryczki z nóżkami, jak Ci się udało zrobić.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Matkojedyna, Tadeuszu, znowu mnie wprawiłeś w osłupienie!!!

Nie dość, że sam takie rzeczy robisz, to jeszcze szczegółowo je nam opisujesz, a na koniec dajesz dokumentację fotograficzną :shock:

Wielkie ukłony!!! ;:180
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Maksiu-97
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 paź 2008, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzęcin

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Ja też bardzo serdecznie dziękuje... ;:180 tak jak
Nalewka pisze:Wielkie ukłony!!! ;:180
Przyda się ten sposób... :D
"Szanuj zieleń, boś nie jeleń" :D :D
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

NALEWKO, jak zapewne sama zauważyłaś na Naszym Forum jest wielu młodych ( czasami ,tylko duchem) Forumowiczów którzy starają się zrobić ze swoimi 'hektarami" od dawna zapowiadany porządek, zrobić na nich swój " zielony raj na ziemi" mimo że nie są z wykształcenia ogrodnikami, a i doświadczeniem w tym zakresie też nie dysponują.

Mają tylko "hektary" i "zapał".

Jakakolwiek pomoc dla tych ludzi , to wielka przyjemność i zaszczyt dla bardziej doświadczonych Forumowiczów.

Dziękuję za niezasłużone "Wielki ukłony".
mk1112
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 lis 2009, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

tadeusz48- świetny pomysł i instrukcja ;:138
Pozdrawiam Małgorzata
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

hmmm ja zeszłej jesieni powtykałam i pooznaczałam sobie plastikowe nożyki o ktorych wczesniej pisaliscie...., ale mnie niestety nie zdaja egzaminu bo jakies żarłacze podziemne po prostu mi je obgryzaja i zostaja szczepy, albo sa po ogrodzie rozwalone ;:223 wiec potrzebuje jakis bardziej trwałych oznacznikow :D Baaaardzo mi sie podobaja oznaczniki Tadeusza, ale jest przy nich ogrom roboty a ja ich potrzebuje okolo 450 :(
_fox_

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Tadeusz robi to zapewne ze sprężystego drutu i dlatego jest taki problem, ale używając miedzianego drutu można to wyginać w specjalnych kombinerkach z okrągłymi końcówkami.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

Witaj ELIZO, to właśnie ta duża ilość powinna być powodem byś mnie powieliła w produkcji tabliczek informacyjnych.

By kupić laminarkę, trzeba by w niej dużo laminować, na 10, 50, czy sto tabliczek, się nie zwracają koszty zakupu, tak samo z folią, w sklepach jest Folia A-4 w paczkach po 100 arkuszy z których można zalaminować 600 tabliczek ( 6 tabliczek na jednym formacie A-4), cena folii do laminowania ( 120 mikronów, jak ostatnio robiłem) to wydatek rzędu 45 złotych ( zostanie Ci jeszcze na lekki zapas).

Z drutem nie ma problemu, cena 1 kg to około 6 złotych , i tu możesz kupić jeden kilogram albo pięć, czy dziesięć ( mnie z jednego kilograma wyszło około 80 nóżek ( wysokich na 25 cm).

Patent na zrobienie nóżek odstąpię bezpłatnie , zresztą w najbliższym sklepie mięsnym możesz wypożyczać sobie miniaturkę takiej nóżki. Ja trzeba wyślę zdjęcia jak szczegółowo przygotować "warsztat" do produkcji nóżek ( na pw). Drut o średnicy 2 mm, ocynkowany , nie jest miękki, ale i nie taki znowu sztywny by się mocno trudzić przy zrobieniu kółka ( trzymającego tabliczkę informacyjną).

W komputerze mam zapisane prawie sto kartek (po 6 opisanych roślin) formatu A-4 z opisami wszystkich roślin ( syn przygotował mi tabele do wypełnienia w programie Microsoft Exel. i ponowne wydrukowanie nowych tabliczek ( jak tej zimy robiłem zmieniając kolor papieru z białego na zielony) zajęło mi niewiele czasu.
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Jak podpisać rośliny( tabliczki do podpisywania roślin )

Post »

hmmm a taka laminarka ile kosztuje??? chyba bym musiała swojego chłopa zatrudnić przy robieniu nóżek :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”