Monstera - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dlaczego liście zaczynają żółknąć jeśli się ukorzenia w wodzie? wymieniana co 2 dzień, na kilku partiach do ukorzenienia, liście żółkną
Ciężko coś znaleźć w goglu, bo znajduje wyniki z "przelanie". No ale ona jest ukorzeniania, w wodzie :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Normalna reakcja. Roślina "zjada" liście biorąc składniki odżywcze. W przypadku aroidów może zostać nawet sam pęd bez żadnych liści, ale nie jest to żadnym problemem. Po jakimś czasie może wypuścić wpierw albo nowy pęd, albo korzenie (jak jeszcze nie ma ich zaczątków).

W jakiej temperaturze ukorzeniasz, powyżej około 20 stopni?

Jeśli w wodzie nie chce się ukorzenić od dłuższego czasu to możesz spróbować w innym medium, np. wilgotnym spagnum, perlicie. Grunt żeby miało ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Tak, mam lekko ponad 20. To dopiero kilka dni jak są a wodzie.
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Hej!
Chciałabym podziękować i trochę się pochwalić. Jakiś czas temu prosiłam Norberta o pomoc w ukorzenianiu części monstery z dużej matecznej rośliny, która miala wartość sentymentalną (pare postów wyżej)- na zdjęciu efekt. Wszystko się udało, łodygę obłożyłam spagnum,które regularnie namaczałam. Roślina się przyjeła, wypuściła pod spagnum piękny system korzeniowy, wypuszcza nowe liście, posadzona jest w bardzo dobrej jakości ziemi i sobie żyje całkiem nieźle. :)
Dzięki Norbert za wskazówki!
Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Manolina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lis 2022, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera adansonii & dziurawa

Post »

Witam
Jestem nowa na forum i zwracam sie z prosba o pomoc w uratowaniu dwoch wyjatkowych monster

1) zakupilam od prywatnej osoby monstere adansonii variegate, jak widac na zdjęciu korzen byl w dobrym stanie. Ukorzenialam ja w filtrowanej wodzie i korzen zmienil kolor poczatkowo zrobil sie czarny potem jednak zaczal wypuszczac znowu bialy jak na zdjeciu.


Obrazek

W tym momencie zaczęło sie dziac cos takiego z pierwszym lisciem wiec zdecydowalam ze rosline posadze do substratu mineralnego pon


Obrazek

Obrazek

Na dzien dzisiejszy po posadzeniu dwa kolejne liscie wygladaja tak :(

Obrazek


Obrazek


2) monstera dziurawa variegacja - pojawiaja sie bezowe plamy jak na zdjeciach


Obrazek


Obrazek

Bardzo prosze o pomoc w uratowaniu tych dwoch monster, przeszukalam juz rozne watki, kolor zolty wskazywalby na przelanie z drugiej strony liscie rowniez zasychaja, dodatkowo pierwsza roslina już przy ukorzenianiu zmieniala kolor :(
Z gory bardzo dziekuje za kazda pomoc
Pozdrawiam

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Nr 1. Za szybko posadziłaś. Trzeba poczekać aż utworzą się korzenie drugiego rzędu (poboczne). Dobrze jest ukorzeniać w lekko wilgotnym perlicie namoczonym w Rhizotonicu. Ukorzeniane sadzonki mogą tracić stare liście i jest to coś normalnego.

Nr. 2. Roślina odrzuca białe fragmenty - to bardzo częste zjawisko w przypadku Monstery wariegaty - wyjątkiem jest Thai constelation. Trzeba zapewnić maksimum światła - czyli obowiązkowe jak najbliżej okna (jedynie w okresie wiosna lato trzeba uważać przy południowej wystawie) i doświetlanie przez cały rok.

Sprawdź czy nie ma szkodników, zwłaszcza wciornastków.

Przy uprawie w lechuzie trzeba zapewnić ciepło, czyli temperatury powyżej około 20 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Cześć, ja również przychodzę z pytaniem. Czy mogę wsadzać już do ziemi czy czekać?
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Poczekaj jeszcze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eweilina900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lip 2023, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Czy jeśli mam 3 takie ukorzenione partie, to już mogę odciąć i wsadzić to do ziemi? Po prawej widać grubość partii do cienia.

https://ibb.co/mtY0TrJ
https://ibb.co/RH10DCM
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Tutaj można już sadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eweilina900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lip 2023, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Na pewno? Partia do cięcia jest gruba, a te 3 partie z korzeniami nie są jakieś ogromne i długie. Odnogi korzeniowe na zdjęciu są tak powiedzmy długości poltora palca plus te krótkie . Nie za krótkie jako całość?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym cięciem... Jakie 3 partie?
Widzę jedną łodygę z dość ładnie rozwiniętymi korzeniami. Długość półtora palca plus korzenie drugiego rzędu są wystarczające do posadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eweilina900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lip 2023, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Monstera nie jest jeszcze ucięta, co widać na zdjęciu. Po prostu zostało zastosowane to ukorzenianie powietrznych, przed cięciem. Wcześniej pisałam przecież, że mam takie trzy partie jak na zdjęciu, a na zdjęciu jest ukorzeniony powietrzny korzeń, w butelce z wodą. Które to są korzenie drugiego rzędu? Jest ten powietrzny, z niego wyszło kilka dłuższych i jest dużo tych malutkich.

Po jakim czasie od ucięcia, wyjęcia tych korzeni z wody, można ją włożyć do podłoża?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”